Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

A_gawa 15:30, 10 maj 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
Jak tuja, to Szmaragd. Ona ma piekny kolor. Trochę udaje cisa.
Tuje faktycznie modne. Dość szybko rosną i nie mają wielkich wymagań.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Ivo 16:49, 10 maj 2020


Dołączył: 20 kwi 2020
Posty: 258
I chyba mnie to też czeka bo faktycznie tuja świetnie wygląda jako tło. Choć dotychczas zarzekałam się "nigdy tuja" ale pewnie dlatego, że to co widziałam "na żywo" to przede wszystkim żywopłot dookoła ogrodu i trawnik.

A co jeszcze radzicie jako tło do pozostałych roślin?
Planuje wtedy kawałek z tują, ale też płynnie przejść albo w dereń biały, albo pęcherznicę luteus. Jak najlepiej zrobić przejście w kolejne cykl roślin?

____________________
Iwona - Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe
A_gawa 18:17, 10 maj 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
Jak zrobić przejście? Myślę, że jak wybierzesz "swoje" rośliny, taki swój zestaw, to musisz popatrzeć jak kolorystycznie będą ze sobą współgrały.
No i tak by można 5 świerków serbskich i przed nimi wybranie inne. Później na przykład jakieś tuje żółte i znów przed nimi inne do kontrastu lub monochromatycznie. Kolejne mocno zielone tuje Szmaragd. Na pewno nie robilabym typowej przeplatanki rytmicznej, a tylko jeden rodzaj rośliny by dominował, np. Szmaragd.

Uważam, że żywopłot sadzi się od razu myśląc co będzie przed nim wsadzone i co z tylu ma zakryć. Natomiast na rabacie można tak sadzić rośliny, żeby zakończyć rabatę np. przed tujami zrobić zawijas z jakiejś trawy, berberysu, cisu, żurawki; można też sadzić liniami, kreskami - mogą one ciut nachodzi na rabatę, za którą jest inny rodzaj żywopłotu i na końcu zasadzić coś jako kropkę nad "i" - pionową dominantę lub krzaczastą, lub jakiś lizak bądź zrobić półokrągły placyk z drzewkiem lub drzewem szczepionek na pniu.

Na pewno pomoże analiza projektów i zdjęć wykonanych ogrodów. Układów kompozycyjnych można się nauczyć i próbować odwzorować u siebie.

Posadziłabym rząd tuj, np. 7-9 sztuk, później kilka (3-5) pęcherznicy(Uważam, że lepiej wziąć Diablo). Następnie znów bardzo długi rząd tuj Szmaragd i 3x dereń. Na pewno więcej roślin w charakterze żywopłotu byłoby już chaosem - choć jak kto lubi.

Mogłoby też tak być, że przed fragmentem żywopłotu z żółtej pęcherznicy nic by już nie rosło (można by dać jej dwa rzędy). To mogłoby ciekawie wyglądać - skromnie, ale widowiskowy kolor pęcherznicy zrobiłby robotę.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Ivo 20:29, 10 maj 2020


Dołączył: 20 kwi 2020
Posty: 258
A_gawa - zapisuję rady, dzięki

Planowałam właśnie tuje, potem dereń biały i na końcu pęcherznica żółta (bo mam pełno własnych i pięknych sadzonek) - też będzie bliżej części gospodarczej, i rozjaśni ją. I wtedy faktycznie nic przy niej.

Planuję tam berberysy, trawy i.. ławeczkę. Ale co i jak szczegółowo to kolejnych krok zmian i planowania. Na pewno teraz zacznę przenosić pęcherznice i dlatego pasuje aby były "na końcu".

____________________
Iwona - Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe
malgosia_2411 23:23, 12 maj 2020


Dołączył: 06 maj 2014
Posty: 50
Cisy dają najładniejsze tło moim zdaniem, urosna.
____________________
Gosia - maly delikatny ogrod
annastompor 20:58, 17 maj 2020

Dołączył: 27 lut 2018
Posty: 1
Droga Pani Danusiu, nie wiem czy piszę w dobrym miejscu na korespondencje ale mam kłopot i bardzo chciałabym prosić Panią o pomoc.
Mieszkam na Warmii w okolicy Olsztyna- gleba w ogrodzie licha- sam piach jak z piaskownicy. Rośliny w pobliżu to głównie sosny, świerki brzozy ... las..
W związku z tym zdecydowałam o likwidacji trawnika z którego nic nie będzie i chce założyc dużą rabatę na środku tzw: dolnego fragmentu działki.Teren jest pochyly w stronę wschodnią co powoduje że najlepiej doświetlony jest rano choć po południu słońce także dociera tu z łatwoscia poprzez zabudowania, które są wyżej na działce.
Kłopot w tym, że ta część działki nie ma wyjscia na zewnątrz i darń ,którą ściągnęłam z trawnika zmuszona zostałam ułożyć w formie łukowatej przez całą długość środka rabaty na szerokość ok 70-80 cm i wysokości ok 50-60 cm.Wygląda jak duży ogon krokodyla.
Moje pytanie jest zatem takie
Czy jest sens to zostawiać? czy tak ułożona trawa w formie takiego wału rozłoży sie?
Co powinnam zrobić aby - jesli mogę ją zostawić-mogła przekształcić się w ziemię , na której będę mogła w przyszłości coś posadzić?
Oczywiście planuję przekopać teren widłami,powyjmować chwasty, nawieżć ziemie i przekopać ją z ziemią rodzimą.Jak jeszcze powinnam sie przygotować do założenia rabaty?
Nie ukrywam, że chciałabym posadzić tam byliny i trawy, ktore lubią suszę.Jakie trawy by Pani poleciła na suche stanowiska?
Pozdrawiam serdecznie i liczę na pomoc.
Anna
Paulina22 14:03, 23 maj 2020

Dołączył: 17 maj 2020
Posty: 3
W tamtym roku założyliśmy rabatę frontalną. Mam jakiś niedosyt. Proszę o poradę czy jeszcze cos dosadzic czy poczekac az wszystko urosnie i bedzie dobrze. Poki rośliny są małe postawiłam bratki w donicach. Na rabacie rosną tuje Danica, rozplenice, tawuły golden princes, lawendy, klony purpurowe szczepione, hortensje Polar bear. Rabata w pełnym słońcu, przepuszczalna ziemia, kilka dni temu założona linia kroplująca.
Paulina22 14:04, 23 maj 2020

Dołączył: 17 maj 2020
Posty: 3
Magdic 00:28, 28 maj 2020

Dołączył: 04 maj 2020
Posty: 35
Mam do zaprojektowania mój ogród przy bliźniaku i szukam materiałów na temat rozmieszczania w ogrodzie małej architektury - szopki na narzędzia, grilla, kompostownika, kącika dla dzieci. Do tego chciałabym miejsce na rozsadnik plus mały stół roboczy do rozsadzania roślin, także moich pokojowych.

Gdzie znajdę artykuły na ten temat? Jakiś zbiór inspiracji?

Utknęłam w miejscu, a jeszcze w ogóle nie ma mowy o planowaniu nasadzeń.

Będę wdzięczna za ogólne wskazówki, jak to ugryźć i od czego zacząć.
____________________
Magda Mały ogród w wielkim mieście - metamorfoza
Basia_KRK 19:00, 21 cze 2020


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140
Basia_KRK napisał(a)
Doradźcie proszę, jaką trawę podsadzić jako tło do klona 'Red Flamingo', który tak się wybarwia?

Gardenarium napisał(a)
Albo Imperata Red Baron, albo słomkowa turzyca Frosted Curls, albo brązowo-miedziana
Carex buchannanii.

Efekt wyszedł genialny, podsadziłam klony turzycą 'Frosted Curls' Pięknie pasuje do nietypowego pnia tych drzewek. Dołożyłam od siebie jeszcze gaurę A jesienią posadzę w tych turzycach jakieś cebulowe, ale jeszcze nie mam pojęcia co

____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies