Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

acca5 15:54, 15 cze 2018


Dołączył: 28 cze 2013
Posty: 56
A ja z prośba, mam olbrzymi trawnik ok 30 arów i niestety przez te suszę a może i dzięki temu, kawał trawnika wysechł bezpowrotnie ujawniając pod zdechłą trawą połacie zjedzone przez pędraki. I tu problem bo mam własna studnię i polanie takiej połaci chemią- dursbanem może wszak wpłynąć na jakość wody , która wszak piję.A nicienie to drogi interes i nie wierze że jednorazowe zlanie coś pomoże, mam zamiar ten kawał ponownie zryć- zebrać te zdechłe płaty trawy i zrobić ciekawy ogród żwirowy.
Może wcześniej kupię stadko kur?

Szukam obecnie inspiracji- może coś macie , w swoich zbiorach jak to zorganizować
acca5 16:14, 15 cze 2018


Dołączył: 28 cze 2013
Posty: 56
Najlepiej to chyba w ten ogród żwirowy powsadzam świerki serbskie i będzie po problemie.Taki mam chyba obecnie plan.
Gardenarium 10:45, 16 cze 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Martaka88 napisał(a)
Moi Drodzy,

Pieknie proszę o poradę dot tego miejsca- jest to tył ogrodu wystawa południe- zachód, bardzo słoneczna.

3 poziomy, murek oporowy, pod ogrodzeniem różne choinki, wysokie, kilkuletnie, roznorodnosc krzewow, piwonie, azalie, tawuły japonskie, zurawki, mięta..., macierzanka, pierysy, irysy, roze, nasadziłam kilka tui danica, kilka traw ozdobnych na srodu schody obsypane kamieniami, tarasu jeszcze nie ma tylko wysypana kamieniami wylewka( do wymiany bo się wszystko osuwa)... w jakim stylu to poprowadzić?
Nie chciałabym ogrodu angielskiego czy naturalistycznego, ale tych wszystkich roslin, ktore ktoś zasadził lata temu szkoda. Poradźcie proszę co przesadzic, usunac żeby uzyskać estetyczny efekt, zakryć te murki, które najpiękniejsze nie są


Pomiędzy rabatami dość wąskimi, zlikwiduj 1 trawnik. Posadź bujne rośliny na murku, zasłonią murek (najlepiej część zwisających np. irga Mooncreper, trzmielina Fortunego.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:49, 16 cze 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
agal452 napisał(a)
Witam ponownie, po weekendzie stałam się posiadaczką jodły koreańskiej (prezent). Posadziliśmy ją w rogu działki od ulicy (po 1,6 metra od płotu i planowanej długiej donicy w której chciałabym aby rosły: miskanty, kulki bukszpanowe, czosnki). Zastanawiam się czy w miejscy tej jodły zaplanować większą, kwadratową rabatę przylegającą do ogrodzenia? Ale wówczas co w niej posadzić, powtórzyć kulki bukszpanowe ew. tuje kulki, trawy czy będzie już za dużo ew. co innego aby pasowało?








Taka szablonowa regularność przy jodle, która nie jest symetryczna, nie jest formowana w żaden sposób, takie powtarzalne nasadzenia nie pasują. A zwłaszcza kulki na przemian z trawami jednakowymi Nie pasuje zupełnie. Jodłę mam w niepolecanych bo rzadko kiedy, właściwie nigdy nie będzie ładną choinką, zawsze ja coś uszkodzi, ale skoro to prezent, nie wypada oddać. No i masz babo placek. Ja bym jej nie sadziła
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:52, 16 cze 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zasłonić płot, poszerzyć ten wałek przy płocie, bo to nie jest rabata, za wąska. włączyć jodłę w rabatę.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Martaka88 08:01, 21 cze 2018

Dołączył: 11 kwi 2018
Posty: 41
Gardenarium napisał(a)


Pomiędzy rabatami dość wąskimi, zlikwiduj 1 trawnik. Posadź bujne rośliny na murku, zasłonią murek (najlepiej część zwisających np. irga Mooncreper, trzmielina Fortunego.





Danusiu, dzięki za radę. Tak właśnie myślałam jakie rośliny sie gęsto zadomowią w tych gazonach i je zakryją. Co do rabaty i usunięcia darni- te wąskie ‚rabaty’ do właściwie moja robota. Po zakupie domu tawyluly i Żurawski były w tamtym miejscu w trawie i pod skarpa- No, nachyleniem powiedzmy. Niestety drewno które stanowiło podporę zgniło i trochę ziemi nam sie zasypało na dół. Teraz tez szukam sposobu jak to zabezpieczyć a pochyłość zakryć roślinami. Wyrwałam tylko trawę i podsypalam świeża ziemia i kora, dosadzilam kilka roślinek.Ten cały pas- tam gdzie radzisz usunąć trawę ma długości Ok 8 metrów. Co wiec radzicie zamiast tego? Całość czyms obsadzić? Dużo tego by było
niki50 10:33, 23 cze 2018

Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 37
Poszukuję byliny o żółtych liściach, która zastąpi mi żółte żurawki. Żurawki niestety marnieją, sadzone w ziemi zgodnie z wszystkimi wskazówkami na forum, w innych częściach ogrodu rosną bez problemu, a tu wymieniam je drugi rok, padają po kolei od czerwca. Wydaje mi się że stanowisko jest zbyt cieniste i zbyt wilgotne. Co zatem w zamian, żeby utrzymać żółtą kolorystykę w tym miejscu? Będę bardzo wdzięczna za wszelkie podpowiedzi
Mary 20:22, 24 cze 2018


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Może hakonechloa All Gold.

A czy te wypadające żurawki mają korzenie czy kępa wychodzi bez niczego?
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
niki50 21:13, 24 cze 2018

Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 37
Myślałam o hakone, ale mam jeszcze na tej rabacie konwalnika i carexy, więc chyba byłoby za bardzo 'trawiasto'
Żurawki są całe zaschnięte (mimo wilgoci), przy usuwaniu wyrywają się bez korzenia, ale jak podkopię to korzeń jest, ale jakby odpadł od reszty (opuchlaków nie ma). Od wiosny żurawki były piękne, duże, zaczęły padać od czerwca
Mary 17:42, 25 cze 2018


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Jeszcze funkia o żółtym liściach przyszła mi do głowy.

Może chrząszcze już wyszły z ziemi. Korzenie raczej same nie odpadają...
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies