Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Zakładam ogródeczek

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładam ogródeczek

anna_g 09:55, 05 lut 2013


Dołączył: 09 sty 2013
Posty: 6321
hania78 napisał(a)

Jedyna rzecz która mnie przekonuje do takiego obsadzenia, to fakt, że większość z tych roślinek (dużych): jałowce, forsycja dadzą się formować-przycinać. Może za wyjątkiem jałowca pospolitego "horstman:.
Jeśli ma ktoś jakiś pomysł na moją działeczkę według wytycznych z pierwszego postu to proszę, chętnie poczytam


Witam serdecznie Fajnie zrobiłaś ten "projekcik" Jestem laikiem przyznaję, jednak wydaje mi się - tak tylko patrząc że takie nasadzenia ciut przytłaczają. Pewnie w realu wyglądałoby to inaczej Ja bym chyba jednak odwróciła to w drugą stronę - czyli dalej od domku - ale wiem że nie chcesz. I trochę delikatniejsze. Masz fajny kawałeczek ziemi, na pewno pomogą Ci tutaj zrobić z niego niezłe cacko Wg twoich gustów.
Też nie sadziłam nic trującego w ogrodzie jak dzieciaki były "młode" Niby wiedziały, że nie wolno, ale w końcu "zakazany owoc"... kusi Potem dzieciaki wyrosły i już nie trzeba ich pilnować, ale psinka jak była szczeniaczkiem zjadała wszystko. Delektowała się np. jagodami cisa - a potem chorowała - obraliśmy wszystkie cisy ze wszystkich jagód dwa lata temu Teraz jest już mądrzejsza - no to znowu siostrzeńcy w wieku bardzo młodym przychodzą i tak na okrągło
Miłego dnia
____________________
Ania Ogrodoterapia - 2013-2015 *** Ogród z czereśnią 2019
hania78 09:55, 05 lut 2013


Dołączył: 31 sty 2013
Posty: 134
Porobiłam kilka projektów i.... nadszedł mąż.... spojrzał na wszystkie i stwierdził, ze miały być iglaki a ja tu coś ćwiczę. Więc zgodził się ewentualnie na taką wersję.... minimalistyczną... nie wiem co o tym myśleć. Myślałam że uda mi się wrzucić tu kilka gatunków roślin...
Zastosowałam: Cis pospolity 'Elegantissima' i znalazłam hortensję drzewiastą, ale nie wiem gdzie taką dostanę (mówię o zakupie takiego drzewka jak widać dość wysokiego)?


A moze dorzucić gdzieś rhododendrona w jakiejś czerwonej lub różowej barwie. Biały akcent dawałaby hortensja.
Będę musiała w związku z tym przesadzić wszystkie iglaczki łącznie z cyprysikiem lawsona do ogródka nr 2...
Sami widzicie że oboje z mężem mamy specyficzny gust... - raczej nie pasują nam delikatne kwiatki typowo ogródkowe, tylko coś konkretnego, wręcz dużego...

Myśle, ze jeśli uda się w tym roku jeszcze zmienić elewację to może to mieć ręce i nogi, a w ogródku nr 2 troszkę bardziej nasłonecznionym bardziej "poszaleję" z iglakami i nie tylko.

Ogólnie posesja u mnie nieciekawa no i trzeba coś z tym zrobić.
Na polbruk czy ładne ogrodzenie niestety jeszcze troche poczekamy, tak więc może ten ogród byłby ciekawym akcentem...

Bardzo was prosze o wszelką krytykę.... i dziękuję za wszelkie dotychczasowe pomysły i podpowiedzi...
____________________
zakładam ogród
anna_g 10:25, 05 lut 2013


Dołączył: 09 sty 2013
Posty: 6321
Ja bym chyba starała się "przekonać" M. do czegoś jeszcze na tym kawałku ziemi Trochę pustawo
Nie wiem czy dostaniesz od razu taką dużą hortensję - wydaje mi się że raczej mniejsze są w sprzedaży... Każdy ma swój gust, powiem Ci, że ja też uwielbiam duże formy - ogromne modrzewie, świerki, jodły - budzą mój zachwyt. Nie wszędzie jednak pasują duże formy. Mam w ogrodzie zresztą świerki, modrzewie, które niecięte wyrosły i teraz jest kłopot, bo wyglądają nieporządnie, chaotycznie, zarastają tam gdzie nie trzeba...
Rh to fajny pomysł byłby - masz go zimozielonego a dodatkowa korzyść to piękne kwitnienie wiosną - może nawet nie jeden rh? Rh z iglakami fajnie wygląda. I kwitnie i jest konkretny.
____________________
Ania Ogrodoterapia - 2013-2015 *** Ogród z czereśnią 2019
hania78 11:35, 05 lut 2013


Dołączył: 31 sty 2013
Posty: 134
Na pewno rośliny na początku będą małe. Tu bardziej pokazałam wielkości finalne... Bardzo mi się podobają kwitnące karłowe drzewka. Tylko nie mogę znaleźć ich w sprzedaży. Chyba że to jest jakaś hortensja szczepiona na pniu (byłaby mniejsza..)
____________________
zakładam ogród
kaisog1 11:44, 05 lut 2013


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
hania78 napisał(a)

Co do dzieci, to moje są chyba wrednawe z natury i lubią robić na złość. A ja w szale remontów nie miałam możliwości ich ciągle pilnować. Moja 8 letnia córka mimo napomnień wciąż wracała do domu z usmarowanymi na fioletowo ubraniami i rękoma. Synek 2 lata zapewne też jej towarzyszył w zbieraniu. Nie mogłam sobie pozwolić w takiej sytuacji na ryzyko zatrucia.

A teraz pytanko o bukszpany. Skoro mówicie, że jest szansa że przeżyją u mnie, to jaką odmianę mam kupić do formowania w stożek? Jest jakaś wysoka odmiana? Ja mam stary bukszpan, ktorego próbowałam uformować ale wyszła mi mała ....dziurka Jest to krzaczek wys. na około 1,5m i nie rośnie już w górę..

A przycinałam naprawdę delikatnie Widocznie jest już za bardzo krzaczasty....
Tak wygląda z bliska. Czy jest to odmiana nadająca się do formowania?


I jeszcze jedno pytanko o hortensje. Rozważam zarówno hortensję pienną, jak również zwykłą (wysoką) lub szczepioną na pniu. Skoro nie usuwacie na zimę "badyli" to co się dzieje z nimi zimą i później w czasie wiosny? Co z tymi badylami? Na wiosnę się je usuwa? A co z pienną hortensją i tą szczepioną na pniu - też na wiosnę usuwa się suche łodygi - czyt. badyle ?



Co do bukszpanu... Ja bym go ciachneła i to mocno To, że ma dziurę to nic... dokupić kilka sztuk i podsadzić je tak, żeby zakryły te dziury. Dociąć, żeby nabrał kształtu....

Hortensje takie jak Limelight zostawiamy na zime w spokoju. Tniemy wiosną. Mnie się bardzo podobają zasuszone kwiaty hortensji
zima


lato

____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
hania78 21:00, 05 lut 2013


Dołączył: 31 sty 2013
Posty: 134
kaisog1 napisał(a)


Co do bukszpanu... Ja bym go ciachneła i to mocno
Hortensje takie jak Limelight zostawiamy na zime w spokoju. Tniemy wiosną. Mnie się bardzo podobają zasuszone kwiaty hortensji
zima


Czyli bukszpan prawie na goło? Ja swojego ciachnęłam jakoś we wrzesniu, czy jest szansa że na wiosnę odbiją młode? Dosadzić chyba nie dam rady - miejsca nie ma - dalej jest wylany beton..

Dzis poszłam do pobliskiej kwiaciarni a pani tam miała ususzone kwiaty hortensji w wazonie - stałam i patrzyłam i patrzyłam.... super to wyglądało. Rzeczywiście zaczynam sie do tych kwiatków przekonywać, nawet w formie badylastej

Ale jeśli będę miała mało roślinek tak jak na ostatnim projekcie to też będzie ładnie wyglądało?

http://www.futuregardens.pl/hortensja-bukietowa-grandiflora.html
Tu jest użyta przeze mnie do projektu ta hortensja. Podoba mi się ta forma drzewa....
Inna jak dla mnie niemal identyczna http://www.futuregardens.pl/hortensja-bukietowa-phantom-hydrangea-paniculata.html

A tu wersja pienna wspomnianej przez Ciebie "Kaisog1" LIMELIGHT. http://www.futuregardens.pl/hortensja-bukietowa-limelight-na-pniu-hydrangea-paniculata.html Wydaje mi się że ta na pniu będzie niższa.

Doradźcie, warto szukać takiego drzewka? Tanie nie jest na pewno a i dostępność średnia. Wiecie coś na temat takiej wersji hortensji? Czy ta forma drzewiasta szybko mi urośnie na wysokość ok 2m? Tzn. jak szybko? Jestem baaardzo niecierpliwą ogrodniczką.
____________________
zakładam ogród
nieszka 21:03, 05 lut 2013


Dołączył: 11 lip 2011
Posty: 2676
Jak ma być zimozielono i minimalistycznie to może coś takiego;
Rododendrony, kulki bukszpanowe, stożek - cisowy albo nawet tuja szmaragd czytałam że sobie dobrze radzi w cieniu. Do tego żurawki o cytrynowym kolorze dla rozświetlenia tego miejsca.


____________________
jeszcze hobby czy juz uzaleznienie
hania78 23:16, 05 lut 2013


Dołączył: 31 sty 2013
Posty: 134
nieszka napisał(a)
Jak ma być zimozielono i minimalistycznie to może coś takiego;
Rododendrony, kulki bukszpanowe, stożek - cisowy albo nawet tuja szmaragd czytałam że sobie dobrze radzi w cieniu. Do tego żurawki o cytrynowym kolorze dla rozświetlenia tego miejsca.

Hmm ładnie to wszystko poukładałaś. Szkoda, że nie mogę tego na żywo poanalizować
____________________
zakładam ogród
grembosia 00:13, 06 lut 2013


Dołączył: 20 mar 2012
Posty: 2748
nieszka fajnie to wymyśliła, niezły pomysł
____________________
Grembosia- spacerkiem po ogrodzie *** Wizytówka 2014
anna_g 10:04, 06 lut 2013


Dołączył: 09 sty 2013
Posty: 6321
Nieszka - fajne - uporządkowane, łagodne, ładnie...
Hania78 - no na żywo to nie możesz ale oglądnij Ogród Naszej Szefowej Danusi - znajdziesz tam połączenia bukszpanu i żurawek w jasnych, cytrynowych kolorach i iglaków... (zresztą Gosia wrzuciła tu jego zdjęcia) A Ogród Szefowej naprawdę warto dokładnie pooglądać, jest piękny (bez podlizywania.
____________________
Ania Ogrodoterapia - 2013-2015 *** Ogród z czereśnią 2019
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies