Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Miejska ogrodniczka :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Miejska ogrodniczka :)

Margolka 19:35, 17 lut 2013


Dołączył: 17 lut 2013
Posty: 489
Witam raz jeszcze
Bardzo sie cieszę, że znalazlam to forum i mam nadzieję, że dzięki waszej pomocy juz niedługo bedę miała swój wymarzony ogród.
Ja, w przeciwieństwie do wielu z was, nie musiałam zakładać go od początku, ponieważ jest to ogród "dostany w spadku". Mała oaza pośród miejskiego zgiełku a tak na serio, to dość daleko od tegoż, bo na dość zacisznym osiedlu tzw. domków jednorodzinnych.
Ten ogród nie jest mi całkiem obcy, ponieważ pomagałam przy jego zakładaniu i pielegnowaniu. Jednak nie jest to mój zaczarowany ogród i nie do końca moja bajka...

Ogród ma ponad 20 lat i wielokrotnie sie przez te lata zmieniał. Był czas, że opiekował sie nim ogrodnik z prawdziwego zdarzenia i wtedy ogród przezywał swój najlepszy czas. Wszystko wypielegnowane, odchwaszczone, przycięte na czas, soczyste i zadbane... A moją ambicją jest, żeby przywrócić mu tamten blask, ale jednocześnie nadać mu troche mojego charakteru
Teraz ogród nie do końca jest zgodny z tym, co gra w mojej duszy. Jest w przeważającej części iglasty, a ja iglaki owszem, lubię, ale pod warunkiem, że nie ma ich zbyt dużo
Teraz moim priorytetem jest warzywnik. Ponieważ gleba w przeważającej części ogrodu jest kwaśna, planuję ogródek w skrzyni/skrzyniach. Problemem jest tez nasłonecznienie, bo w ogrodzie nie ma ani jednego miejsca, w którym słońce operowałoby przez cały dzień. Dom jest wysoki i skutecznie zasłania ogród. Muszę dobrze przemyśleć, gdzie moim warzywom byłoby najlepiej.

Działka ma kształt odwróconej litery "L" i w tej krótszej części mam część gospodarczą, domek na narzędzia, kompostownik (który załozyłam w ub. roku) i ogródek ziołowy.
W centralnej części działki rośnie 15-letni, ogromny orzech włoski. Daje sporo prywatności, bo odgradza nas od sąsiadów (od strony ogrodu, z tyłu domu i po bokach są 4 domy, w niezbyt dużej odległości). Z drugiej strony jesienią mamy z niego tonę liści (i parę skrzynek orzechów ).

Z przodu rosnie wielka magnolia, cis i... jakiś jałowiec (?). Tak podejrzewam, bo to wielki krzaczor i bardzo kolczasty Mamy tez wielką brzozę, którą zasadziliśmy z mężem kiedy sie poznaliśmy Ona i ten orzech, to największe drzewa na działce.
W okolicy tarasu rosnie równiez wielki perukowiec, a pod orzechem jakieś kolczaste coś, co się rozpłożyło na kilka metrów kwadratowych (tez podejrzewam na 99% jakąś odmianę jałowca). Jest też 5 duzych, srebrnych swierków, jakaś sosna o bardzo długich igłach (liczę na waszą pomoc w rozpoznaniu, co to takiego ) Sa też tuje, pigwowce i jakieś małe, zielone "kulki" przy ogrodzeniu. jak zrobie zdjęcia, to może mi powiecie, co ja tam właściwie mam

Póki co, trochę zdjęć z ubiegłego roku.

Mój zielnik w czerwcu ub. roku


Poletko mięty (nie wiem, jaka to odmiana - liście okragłe, mięsiste, pokryte meszkiem


Lubczyk


Brzoza, a w głebi perukowiec (mocno go podcięłam w ub. roku, zobaczymy, jak na to zareaguje)


A obok perukowca mam... no własnie, co to jest?


Część gospodarcza (w tle zywopłot z forsycji)


____________________
Małgosia Ogród Miejskiej Ogrodniczki :) Mój blog kulinarny jakby ktoś chciał coś sobie ugotować :) www.alicjawkrainiegarow.blogspot.com
Kondzio 19:36, 17 lut 2013


Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 18070
Witam
____________________
kondziowy ogród cz I, Kondziowy ogród cz II
Margolka 19:39, 17 lut 2013


Dołączył: 17 lut 2013
Posty: 489
Ja również serdecznie witam - jesteś pierwszym gosciem w moim wątku
____________________
Małgosia Ogród Miejskiej Ogrodniczki :) Mój blog kulinarny jakby ktoś chciał coś sobie ugotować :) www.alicjawkrainiegarow.blogspot.com
Kondzio 19:39, 17 lut 2013


Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 18070
Margolka napisał(a)
Ja również serdecznie witam - jesteś pierwszym gosciem w moim wątku
____________________
kondziowy ogród cz I, Kondziowy ogród cz II
Domi 19:43, 17 lut 2013


Dołączył: 11 mar 2011
Posty: 2438
Witaj, obok perukowca to, najprawdopodobniej, cyprysik Lawsona.
____________________
Dominika - Ogród Dominiki
Margolka 19:45, 17 lut 2013


Dołączył: 17 lut 2013
Posty: 489
Witaj Domi i dziękuję za podpowiedź.
Zaraz sobie 'wygooglam' co to za roslinka
____________________
Małgosia Ogród Miejskiej Ogrodniczki :) Mój blog kulinarny jakby ktoś chciał coś sobie ugotować :) www.alicjawkrainiegarow.blogspot.com
ZbigniewG 19:57, 17 lut 2013


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8899
Margolka napisał(a)
...., a ja iglaki owszem, lubię, ale pod warunkiem, że nie ma ich zbyt dużo

Witaj Margolka
tnij (wycinaj) śmiało zwłaszcza kłujące krzaczory jałowca, z większymi drzewkami uważaj bo możesz podpaść ustawie ... perukowiec dobrze znosi ciecie, nawet dość drastyczne
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Sebek 20:25, 17 lut 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Witamy nową ogrodniczkę - czekamy na więcej zdjęć, bo zapowiada się ciekawie
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Margolka 21:56, 17 lut 2013


Dołączył: 17 lut 2013
Posty: 489
Zbigniew, gdybym tylko mogła, to bym zrobiła taką czystkę w ogrodzie, że ho, ho Tylko, ze te rosliny sa już naprawdę wielkie... Mam do wyciecia jedno duze drzewo (chyba cyprys, ale nie jestem pewna), bo większość gałązek zbrązowiała, tylko pytanie: czy wolno mi to zrobić? Drzewko ma kilka metrów wysokości niestety, ale myślę, że jeśli nie wytnę, to w końcu samo padnie...

Sebek, obiecuję więcej zdjęć, tylko muszę znaleźć chwilkę i odpowiedni moment (żeby chociaz trochę więcej światła było). Dziękuję za miłe powitanie. Coś czuję, że zaprzyjaźnię sie z tym forum na lata

Póki co, zdjęcie futra
____________________
Małgosia Ogród Miejskiej Ogrodniczki :) Mój blog kulinarny jakby ktoś chciał coś sobie ugotować :) www.alicjawkrainiegarow.blogspot.com
EPODLAS 22:22, 17 lut 2013


Dołączył: 03 lis 2011
Posty: 5549
Witamy nową ogrodniczkę, ale także miłośniczkę zwierząt. "Futro" śliczne. Kocham wszystkie psy. Sama mam kundelkę Misię. Pozdrawiam.
____________________
Mój ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies