Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Berberysy i liliowce pod stara gruszą ;-)

Pokaż wątki Pokaż posty

Berberysy i liliowce pod stara gruszą ;-)

Debra 10:15, 10 kwi 2013


Dołączył: 05 kwi 2013
Posty: 3790
magnolia, dziękuję za wizytę i odpowiedź w sprawie sadźca. Rzeczywiście jakoś nikt nie odpowiedział )

Miałam podobne wątpliwości stąd było pytanie. Mam takie puste miejsce do którego pasowałyby mi oba, ale powoli sama zaczęłam dochodzić do wniosku, że to połączenia nie ma szans.

Sadziec to roślina, której zupełnie nie znam, a czytam o nim dość sprzeczne opinie.

Ten mój jest purpurowy, na zdjęciach ma ładne czerwone łodygi, bujne ulistnienie, no i te kwiaty, ogromne, wiśniowo czerwone. Ale to na zdjęciach, nie widziałam u nikogow praktyce, czy rzeczywiście rośnie tak bujnie? Dorasta do 2m?

Tak jak piszesz wymaga wilgoci, ale też i słońca, troche ma problem w jakim miejscu go posadzić. miejsce, które dla nie przeznaczyłam kupująć go jest raczej w półcieniu, jest tam słońce rano, potem słońce chowa się za domek.

A trzcinnik fakt, jest taki smukły, z resztą trawy świetnie wyglądają w łanie, tak jak piszesz. Mam zamiar posadzić te 3 sadzonki razem, jako kępę wśród niebieskich bylin - dzwonki i ostróżki. Rabata jest wysepką na środku trawnika. Stanowisko słoneczne cały dzień.



Poradźcie czy nie będzie za ciasno, miedzy ta rosochatą krzewuszką a naparstnicą? Chyba tez nie tak (((
____________________
Berberysy i liliowce pod starą gruszą
madzielena 10:37, 10 kwi 2013


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 656
Debra napisał(a)


Mam, mam, Bentley do krawędzi trawnika zakupiony!



Zazdroszczę

Pięknie wyglądają takie rabaty z porządnymi brzegami - cokolwiek by na nich nie rosło.

U mnie może taki sprzęt pojawi się, kiedy wrócę do pracy, bo na razie krucho z zakupami.

Mam pytanie: Jaką trawę siałaś? Jest śliczna - gęsta i o równym kolorze!
____________________
Magda - Działeczka koło Muzeum
magnolia 10:44, 10 kwi 2013


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
osobiście nie hodowałam sadźca. Te które spotykałam w ogrodach nie miały 2 m, tylko ok 150cm, ale myślę że ich wysokość zależy od wieku, miejsca itp. Bardzo podobał mi się sadzić w jednym z ogrodów, gdzie było nawodnienie, więc dawał radę w okolicy brzóz. Nawet wiosną, same kępy liści i łodyg były piękne.
Sadziec w półcieniu tez da radę, jak nie ma bardzo wilgotno, to nawet lepiej wg mnie niż w pełnym słońcu.Niektórzy polecają z tego względu go do półcienia. W takich miejscach go tez widziałam w ogrodach.
Co do miejsca na trzcinnik- w najbliższym czasie będzie mu tam dobrze. Jak krzewuszka się rozrośnie, to może być ciasno i nie będzie go tak widać ładnie.
Ale to trawa- zawsze możesz przesadzić. Nie sadź sadzonek za blisko-co 45 cm. te byliny do trzcinnika wg mnie wyglądają fajnie.

Początkowo trzcinnik jest bardzo przezroczysty, trochę wiatr go łamie. Z czasem nabierze masy, nie trzeba się zrażać.



____________________
Debra 12:14, 10 kwi 2013


Dołączył: 05 kwi 2013
Posty: 3790
Magda, zakup Bentleya planowałam od dawna, ciągle były inne priorytety, a że nie jest tania, to trochę zeszło
Jestem przeszczęśliwa, że wreszcie ją mam, tzn. mam mieć jak już dojdzie. Az się doczekać nie mogę. Ja uważam, że warto kupować mniej, ale produkty dobrej klasy. Są na długo, a nie jak tansze produkty, które łatwo mogą sie poniszczyć.

Ja siałam Trawę gazonową Geolii. Mieszanka życicy trwałej Mathilde i kostrzewy czerwonej Mystic.
Poza jednorazowym atakiem chwastnicy jednostronnej - KOSZMAR!!!! - trawnik sprawdza się wspaniale.
No teraz na wiosnę wyglądał w marcu kiepsko, bardzo wysuszony po zimie. Będzie mnóstwo grabienia, aeracji, pisakowania, nawożenia kompostem, znowu grabienia.....

Magnolia - no własnie tego się obawiam, że jednak za ciasno. Krzewuszka na tym pniu wygląda fajnie własnie tak rozrośnięta. Ja niestety nie lubie formowanych krzewów, myślę też, że one nie pasowałyby do tej mojej działeczki. Ona ma być taka swojska

Poza tym tu dość mocno wieje, więc jednak mam inne miejsce dla niego. To jest miejsce, które widziałam dla niego od początku, potem chciałam tu sadźca, teraz będzie trzcinnik



Na końcu tego miejsca wzdłuż południowego ogrodzenia jest pusty kwadrat w ymiarach 1x1 m. To zielone na końcu to Clematis Paul Farges, ale on jest właśnie na metr od rogu, no i rośnie po siatce.
W samym rogu przy siatce posadzę 3 trzcinniki, a przed nimi Panicum clandestinum (proso).
Proso dorasta do 60 cm, wieć zasłoni nogi trzcinnika, który jest znacznie wyższy.
Myślę, że razam bedzie im dobrze.
Pomiędzy już rosnącymi berberysami mam w planie dosadzić berberys Thunberga 'Bagatelle' i Bonanza Gold - to są takie niskie kule do 40-50 cm, maja wypełnic przestrzeń między tymi wysokimi.

Bardzo Ci dziękuję za pomoc, pomogłaś mi podjąć deczyję, bo tak się nosiłam z tymi trawami i sadźcem w kółko )))
____________________
Berberysy i liliowce pod starą gruszą
magnolia 12:50, 10 kwi 2013


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
tu lepiej rzeczywiście.

Narazie.
____________________
jagoda99 16:56, 10 kwi 2013


Dołączył: 23 paź 2012
Posty: 2597
Wpadam sie przywitac
Ogrod wyglada bardzo ladnie juz teraz
Zycze powodzenia
pozdrawiam
____________________
ogrodeczek jagody99 - Wizytówka ogrodeczek jagody99
Debra 17:50, 10 kwi 2013


Dołączył: 05 kwi 2013
Posty: 3790
jagoda99 napisał(a)
Wpadam sie przywitac
Ogrod wyglada bardzo ladnie juz teraz
Zycze powodzenia
pozdrawiam


Witaj Jgodo, dziękuję za dobre słowa i życzenia. Staram się

___________________________________________________________

Deszczyk u nas kropi, termometr pokazuje +6 śnieg w miarę szybko znika, tylko buro jest i zimno.

Pozostaje cieszyć się przygotowaniami. Tak wyglądają moje wczorajsze zakupy już w doniczkach.





To jak widać już druga seria ogrodowych doniczkowców . Małe to wszystko jeszcze, tylko Tojeść kropkowana całkiem ma spore łodyżki.
____________________
Berberysy i liliowce pod starą gruszą
Debra 18:29, 10 kwi 2013


Dołączył: 05 kwi 2013
Posty: 3790
Jeszcze o planowaniu tego miejsca z berberysami.

Dzisiaj zrobiłam ogólne zdjęcie.



Buro było strasznie no i ten słup cudny (

Z bliska to wygląda tak:



Kiedyś tu był maliniak, który miałam zamiar utrzymać i stąd płotek. Ogrodziłam dla porządku.
Ale maliny były marne, a tyle miejsca od frontu na maliniak to szkoda przecież.
Maliny zostały wykarczowane jesienią. a z przodu posadzonych jest 10 krzaczków berberysów.



W lewym rogu będą trawy, trzcinnik i proso skryte.
Tonacja całego miejsca ma być w czerwieniach.
Przed słupem będą czerwone kanny, z prawej strony słupa jeżówki czerwone, przed nimi czarne rudbekie i czerwone floksy. W samym rogu płotka z prawej strony, między kannami a grupą z jeżówkami będa kepy Imperaty Red Baron.
To samo z lewej strony od kann.
Z lewej strony słupa krwawniki Red velvet i trzykrotka czerwona Concorde grape.



Tak jak napisałam motywem jest kolor - czerwony, rosliny bardzo różne, ale mam wrażenie, że powinny do siebie pasować. Jak sądzicie?

Poddaję się surowej krytyce ))
____________________
Berberysy i liliowce pod starą gruszą
nieszka 21:44, 10 kwi 2013


Dołączył: 11 lip 2011
Posty: 2676
Żurawka krwista - to ta żurawka czerwono kwitnąca o którą u mnie pytałaś
____________________
jeszcze hobby czy juz uzaleznienie
Debra 21:46, 10 kwi 2013


Dołączył: 05 kwi 2013
Posty: 3790
nieszka napisał(a)
Żurawka krwista - to ta żurawka czerwono kwitnąca o którą u mnie pytałaś


O dziękuję! Może ją jeszcze dodam do czerwonej rabatki
____________________
Berberysy i liliowce pod starą gruszą
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies