Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Działka, która kiedyś (może) będzie ogrodem

Pokaż wątki Pokaż posty

Działka, która kiedyś (może) będzie ogrodem

AlicyaLK 20:26, 13 maj 2013


Dołączył: 25 mar 2013
Posty: 1167
regli napisał(a)
Dzięki Alu, podglądnę i wieczorem popiszę. Póki co jeszcze wrzucę co mi się dzisiaj stworzyło, a opis wieczorem



Czekam na opis, bo wygląda ciekawie
____________________
Pozdrawiam Alicja Kraina Czarów w fazie projektów
hanka_andrus 05:33, 14 maj 2013


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Oddzielenie warzywnika borówkami od reszty ogrodu niezły sposób.
Moja rada jest taka.
Trzeba wykopać rów głębokości 0,5 m. Napełnić torfem kwaśnym wymieszanym z mieloną korą. Sprawdzić kwasowość. Musi być w okolicach Ph 4 do 5. I dopiero w takie podłoże sadzić borówki.Jeżeli to ma być 1 rząd możesz posadzić rośliny w odległości 1 m od siebie. po posadzeniu, przykrywasz wszystko grubą korą Podlewasz często ,ale woda nie może stać w korzeniach. Od warzywnika musisz zachować odległość też około1 m, a później nawet więcej. Od trawnika odległość nie ma znaczenia, tu granicą jest podłoże pod krzewami.

Gęstsze sadzenie w rzędzie nie jest konieczne, bo rośliny po roku, dwóch się rozrosną.Życzę udanych plonów.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
madzielena 11:20, 14 maj 2013


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 656
Renato, co to za czerwony kwadrat po lewej? Niestety niewiele widać bez opisu...
____________________
Magda - Działeczka koło Muzeum
regli 16:34, 14 maj 2013


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 760
Już wszystko tłumaczę. Tylko zaznaczam, że to luźny pomysł i wszelki uwagi (zwłaszcza krytyczne) mile widziane. Ten czerwony kwadrat, a właściwie różowy , to altanka. Czarny bez i gruszka do wycięcia. Z bzem problemu nie będzie, z gruszką muszę szanownego małżonka, wielbiciela gruszek, przekonać Jakoś tak na wprost altanki miejsce na ognisko oddzielone od reszty działki jakimś murkiem, żywopłotem czy cóś w tym stylu. Ostateczny kształt nie został sprecyzowany, natomiast jest mnóstwo inspiracji i ciężko się na coś konkretnego zdecydować. Plac zabaw zostaje tu gdzie jest, w grę może ewentualnie wchodzi jakieś oddzielenie od części altankowej, np. drugą pergolą. Pozostała wolna przestrzeń chyba pozostanie wolną przestrzenią z trawnikiem. A jak mi już dzieci z domu wyfruną, to sobie ją jeszcze raz ciachnę, poszatkuję i wymyślę coś zupełnie innego
Pozostaje jeszcze problem jak ten murek wkomponować w całość, bo ja se dziabnę taki mur na środku trawnika to może być śmiesznie
Na razie wiem, że robię sobie żywopłot z borówek i już się cieszę. Muszę pomierzyć ile mi tych krzaczków potrzeba i rozejrzeć się skąd je wziąć. Bez kosztowo najlepiej
Haniu, bardzo dziękuję za instruktaż.
Madziu i Alu, dzięki, że chociaż Wy mnie wspieracie. A Twojej Alu koncepcji poszatkowanie tej działki, to w sumie jestem ciekawa. I wiesz, to projekt na lata. Nie wiem czy do emerytury zdążę, więc jakbyś miała kiedy chwilkę, to napisz dokładniej co byś tu zrobiła.
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3227-dzialka-ktora-kiedys-moze-bedzie-ogrodem
madzielena 17:15, 14 maj 2013


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 656
Renatko, murku bym nie robiła, ponieważ jest to konstrukcja dość pracochłonna i w razie zmiany zdania kłopotliwa do rozburzenia. Do tanich też nie należy a sama z siebie specjalnie nie zdobi. Prędzej żywopłot lub jakieś krzewy niewysokie - takie nieco ponad metr. Mogłyby jednocześnie stanowić tło dla rabaty jeśli takową planujesz.

Czyli przed Twoimi zielonymi kropkami na planie zaplanowałabym rabatę z bylin lub zimozielonych, która nadałaby troszkę trójwymiarowości i wizualnie przybliżyłaby zakończenie ogrodu do domu, przez co z parteru wydawałoby się że jest troszkę krótszy i przez to bardziej foremny. Ewentualnie można zastanowić się czy poprowadzić żywopłot prostą linią, czy może półkoliście.

Dałabym w tej rabacie jakieś ciekawe "coś" może ciurkadełko lub jakiś krzew na pniu, jako przełamanie linii. Albo niewysokie zwarte drzewko. No w każdym razie coś co by wpadało w oko

Ogólnie plan jest dobry, w razie sprzeciwu męża wobec wycinania gruszy, może zamiast altanki rozważ np. podest lub jakieś utwardzenie i ładny parasol. W sumie rolę spełnia tę samą a altanka jest poważniejszą konstrukcją, nie każdy lubi w niej siedzieć (np. ja nie przepadam, zawsze mnóstwo w nich pająków i mrówek )
____________________
Magda - Działeczka koło Muzeum
regli 22:14, 14 maj 2013


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 760
Ale te murki są takie fajne No sama popatrz:





A w ogóle jak się wkurzę, to wytnę wszystko w diabły, zaoram i zrobię sobie coś takiego:
http://www.gardenarium.pl/realizacje/ogrod-minimalistyczny

Jeśli chodzi o altankę, to ja bym chciała podłogę plus kawałek dachu. Parasol teoretycznie mógłby być, tyle, że po jednym sezonie wyglądu mieć już nie będzie, trzeba go gdzieś na zimę zmagazynować, tak jak i meble, które pod gołym niebem raczej zimą stać nie będą. Dla mnie to rozwiązanie tymczasowe, ewentualnie do krajów, gdzie zima trwa 2 miesiące, a nie 7 tak jak u nas. A altankę (dach) chcę mieć, bo mamy takie szczęście, że jak umawiamy się ze znajomymi na grilla, to prawie zawsze pada i wiecznie tego grilla robię w piekarniku. Poza tym chciałabym takiego zacisznego miejsca, gdzie mogłabym się z książką zaszyć.
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3227-dzialka-ktora-kiedys-moze-bedzie-ogrodem
AlicyaLK 22:23, 14 maj 2013


Dołączył: 25 mar 2013
Posty: 1167
ja uwielbiam murki! super dzielą przestrzeń ...jak możesz to rób.. a działka jest idealna do tego!!!
Ja nie mam za bardzo gdzie postawić...
____________________
Pozdrawiam Alicja Kraina Czarów w fazie projektów
regli 22:54, 14 maj 2013


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 760
Też mam straszną ochotę na murek. Ale muszę M. zaciągnąć na działkę, powymierzać, podumać co, gdzie i po co oraz w jakiej kolejności.
A póki co mam szpital w domu. Najmłodszy zakichany i zakaszlany z gorączką, średni dzisiaj pojechał na wycieczkę, ale już rano coś go brzuch pobolewał. Szczęście, że jakoś ten wyjazd przeżył a teraz Najstarszy rano wstał i stwierdził, że chyba kiepskawo się czuje, ale do szkoły się zawlókł. Wrócił z gorączką prawie 40 stopni i też zaczął wymiotować. No normalnie jakaś masakra. Nie pamiętam czy tak kiedyś miałam.
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3227-dzialka-ktora-kiedys-moze-bedzie-ogrodem
AlicyaLK 22:57, 14 maj 2013


Dołączył: 25 mar 2013
Posty: 1167
regli napisał(a)
Też mam straszną ochotę na murek. Ale muszę M. zaciągnąć na działkę, powymierzać, podumać co, gdzie i po co oraz w jakiej kolejności.
A póki co mam szpital w domu. Najmłodszy zakichany i zakaszlany z gorączką, średni dzisiaj pojechał na wycieczkę, ale już rano coś go brzuch pobolewał. Szczęście, że jakoś ten wyjazd przeżył a teraz Najstarszy rano wstał i stwierdził, że chyba kiepskawo się czuje, ale do szkoły się zawlókł. Wrócił z gorączką prawie 40 stopni i też zaczął wymiotować. No normalnie jakaś masakra. Nie pamiętam czy tak kiedyś miałam.


ojj to jakiegoś wirusa masz!! Żeby na Ciebie nie przeszło!!!! Zajmuj się zatem chłopakami, a murek nie zając Ja strasznie zalatana jestem.. ale pamiętam o twojej prośbie...
____________________
Pozdrawiam Alicja Kraina Czarów w fazie projektów
reni 08:38, 15 maj 2013


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 2793
Witaj
Przyznam się że przeczytałam pobieżnie... faktycznie ogród długi jak mój a to jest wyzwanie.
My gdy kupiliśmy dom ogród zastaliśmy bardzo zaniedbany wszystko posadzone byle gdzie,zapuszczone jedynie drzewa owocowe rosną w jednym rzędzie to już coś. Ja cały czas zmieniam... jedynie przedgródkek zrobiony i na dzień dzisiejszy tak zostaje co nie znaczy że kiedyś nie zachce mi się zmian.
Doradzić w projektowaniu to ja za bardzo ci nie pomogę bo sama robię metodą prób i błędów i oglądam inne ogrody.
Jedno co ci radzę to odgrodzić się od sąsiadów jakimś ekranem np. z tui... ja z jednej strony jestem w miarę zasłonięta ale z drugiej strony widok na bałagan ogrodowy sąsiada, masakra. Na razie posadziłam tam bluszcz niech zarasta ogrodzenie..
Będę zaglądać
____________________
Ogród... reni
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies