Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Basienka 20:50, 05 mar 2016

Dołączył: 18 maj 2015
Posty: 103
paula23 napisał(a)


A długość po łuku?
Szerokość od rogu do brzegu?

Twoja rabata ma mniej więcej taki kształt?
Opisz to co na czerwono ile ma cm?


Linia u góry -3,7m
Linia prostopadle do dołu - 3,5m
Szerokość od rogu do brzegu - ok. 3 m, a dokładniej 2,8m
A długości po łuku nie zmierzyłam i klops

Ale zmierze i dam znać. ☺

Rabata ma dokładnie taki kształt jak narysowalas, tyle, że u Ciebie jest to perfect a u mnie linia brzegowa jest krzywa-bede jednak dążyć do tego, by była tak idealną jak Twoja ☺
Basienka 20:59, 05 mar 2016

Dołączył: 18 maj 2015
Posty: 103
ewusia81 napisał(a)



Basiu, ja to widzę tak



w narożniku tuja Smaragd- tańsza wersja (na drugim zdjęciu cis Hicksii- musiałby być kupiony już duży skoro wolniej rośnie więc pewnie kosztuje "majątek")
z lewej rozplenica japońska 'Herbstzauber'
obwódka z kulek bukszpanu
na środku hortensja Anabelle, po bokach to różowe- krzewuszka cudowna Minor Black
i Twoja ukochana sosna na pniu- tu sosna czarna Bambino...


Ewusiu81---- ☺ ☺ ☺

Fantastycznie to wygląda ☺ Tylko ją mam tam malutko miejsca. i nie ma szans niestety na taką różnorodność. W ogóle to miejsce jest nieustawne, ni w pięć, ni w dziesięć... Beznadzieja.

### Rabata ma 1,5m długości i tylko 1m szerokości. ###

Masz może pomysł na okrojona wersje tego cuda ? Bylabym wdzięczna. ☺
Gardenarium 00:43, 06 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Okrojona wersja to jedynie dwie hortensje w jednym dołku
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ewusia81 08:21, 06 mar 2016


Dołączył: 30 sty 2016
Posty: 194
Basienka napisał(a)


Ewusiu81---- ☺ ☺ ☺

Fantastycznie to wygląda ☺ Tylko ją mam tam malutko miejsca. i nie ma szans niestety na taką różnorodność. W ogóle to miejsce jest nieustawne, ni w pięć, ni w dziesięć... Beznadzieja.

### Rabata ma 1,5m długości i tylko 1m szerokości. ###

Masz może pomysł na okrojona wersje tego cuda ? Bylabym wdzięczna. ☺


Wersja inna jest tylko taka, żeby wywalić Twoją upragnioną sosnę na pniu. Chyba troszkę za mało miejsca na takie rozwiązania tym bardziej, że pierwszorzędną sprawą jest zakrycie ściany domu
Więc po zmianach prezentuje się tak:

1.Została bym przy tui- duże okazy są stosunkowo niedrogie, a i można przycinać żeby się mieściła
2.Rozplenicę Herbsbauer (60cm) można też zastąpić mniejszą ciut jaśniejszą Hameln (50cm) lub np.Little Bunny (30cm)
3.Kulki bukszpanowe proporcjonalnie ciut większe
4. będę się upierać przy jakieś gęstej hortensji (tu-Anabelle)- odpowiedni rozmiar i gęstość wiele zasłonią można ciąć więc rozmiarowo byłaby ok (najlepiej biała lub kremowa żeby rozjaśnić cały zakątek)
5. żeby ożywić całość begonia stale kwitnąca
6. A gdyby tak ten trójkąt obsadzić biało-zielonym bluszczem (można go ciąć ) ??
PS. Nie widzę jak ta rabatka ciągnie się dalej wokół domu ale te trawy pociągnęła bym jeszcze dalej (może np. turzycą Morrowa Ice Dance) żeby zakryła nierówności, lub też można by wykorzystać wykopaną trzmielinkę byle by na ścianę wchodziła
Może ktoś ma inne pomysły, bo ja to na razie z teorii piszę, a nie z doświadczenia swoich rabat
____________________
Ewa- [url=http://www.ogrodowisko.pl/watek/OgrodoveLove[/url]
Basienka 10:45, 06 mar 2016

Dołączył: 18 maj 2015
Posty: 103
Ewusiu81----

Te kulki bukszpanu to jaką średnice powinny mieć wg Ciebie ?

----} Jesteście pewne i Ty i Danusia, że to wszystko się tam zmieści ?

Wyszlam dzisiaj rano przed dom popatrzeć na ta rabatke i mówię sama do siebie: " O Boziu ! Tu jest malutenko miejsca ... Jak to upchac ?!"
ewusia81 11:06, 06 mar 2016


Dołączył: 30 sty 2016
Posty: 194
Tak na chłopski rozum licząc to: Tuja ma max 80cm srednicy(można przyciąć), rozplenica zatem do max 70cm (podałam Ci przykład mniejszych), hortensje są różne trzeba by znaleźć odmianę o wzniesiony pokroju, A kulki bukszpan takie "na oko" nie wiem-strzelam 30cm. No ale najlepiej trzeba by spytać szefową
____________________
Ewa- [url=http://www.ogrodowisko.pl/watek/OgrodoveLove[/url]
ewusia81 11:11, 06 mar 2016


Dołączył: 30 sty 2016
Posty: 194
Ktoś mądry tu na forum napisał, że najlepiej wziąć doniczki zbliżone wielkością porozstawiac tak jak ma to wyglądać ostatecznie. Wtedy ładnie widać co się zmieści i w jakich ilościach. Uważam, że to genialna porada, może Ty też tak spróbuj??
____________________
Ewa- [url=http://www.ogrodowisko.pl/watek/OgrodoveLove[/url]
Basienka 12:30, 06 mar 2016

Dołączył: 18 maj 2015
Posty: 103
Ewusiu 81 ---

Świetny pomysł z tymi doniczkami Na pewno spróbuję...
Zobaczę co wyjdzie ...

Dzięki

Muszę się trochę postarać, by ładnie to wyglądało cały rok- zwłaszcza zimą.

Latem to miejsce nie wyglądało najgorzej, za to zimą pozostawia wiele do życzenia.

---Gdy patrzę na te moje rabaty, to odnoszę nieodparte wrażenie, że dużo łatwiej zaprojektować większą przestrzeń niż tą malutką- z pozoru powinno być odwrotnie, a tu jednak...

Basienka 12:32, 06 mar 2016

Dołączył: 18 maj 2015
Posty: 103
Co Szefowa Danusia o tym myśli ?
evik0 12:45, 06 mar 2016

Dołączył: 16 lut 2016
Posty: 99
Odgrzebuje swojego posta z przed kilku tygodni. Może jeszcze ktos z Was coś doradzi. Nadal jestem w kropce

Dla przypomnienia:

Mam do zagospodarowania rabatę.Kształt półkolisty, długa 7,5 szerokość ok 4m. Stanowisko słoneczne, patelnia przez cały dzień. Posadzone są na niej:
-cisy kolumnowe - nie do ruszenia
-2umbra -nie do ruszenia
- jakiś karłowaty swierk - nie do ruszenia
-4 swierki serbskie karell
- żółte berberysy
Rabata musi byc ładna cały rok. Widać ja z salonu.
Rosliny jakie mam w ogrodzie i lubię:
- berberysy, miskanty, bukszpany , zurawki, tawula, wrzosy , overdam, - wszytkie polecane z forum

Mój projekt wstępny tzw rama rabaty. Nad roślinkami wypełniającymi jeszcze myślę i nie mam pomysłu.
1. Przed cisami miskant gracimilius lub trzcinniki overdam
- po lewo dwa stożki (pewnie bukszpan) + dwie żółte kulki (tuje?). Może pociagnąć dalej tymi kulami w strone kulistego świerka?
- po prawo z obu stron istniejącego świerka dwie kulki na pniu (sosny)
- niska obwódka z bukszpanu
W środku nadal mam trochę łysawo Co tam mozna wstawić? Pomocy!



Propozycja Pauli 23 (jeszcze raz dziękuję Ci za zaangażowanie):


Zaproponowane hortensje bardzo lubie tylko obawiam się słońca - w zeszłym roku przypaliło mi hortensje na podobnym stanowisku.
Zasiałam stipę- jak ię uda planuje wsadzić ją przed obwódka z bukszpanu.


Która wersja lepsza? Jakie rosliny oprócz hortensji pasowały by tu na wyższe pięterko?

Pozdawiam!
Ewa
____________________
Ewa potrzeba-ogrodowej-zmiany
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies