Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki świerków, świerk - Picea

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki świerków, świerk - Picea

Mazan 13:16, 31 lip 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
PiotrDWS,

Szczaw ma określone wymagania jeśli chodzi pH gleby. Na zbyt zakwaszonych i suchych nie występuje. Podobnie skrzyp - jego z kolei nie interesuje zbytnio pH lecz woda oraz zwięzłość podłoża. Obie rośliny wykazują wysokie zapotrzebowanie na wodę oraz stają się konkurencyjne na glebach zwięzłych o wysokim poziomie wód gruntowych, czyli źle napowietrzonych, na których rośliny o płytkim systemie korzeniowym wypadają.
Teraz zadam pytanie: w jaki sposób udało Ci się zakwasić glebę lessową o tak dużej miąższości? Zaznaczam, że cały pas Wzgórz znam dobrze i dopiero od Ciebie słyszę, że podłoże jest kwaśne.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
lida13 16:19, 13 sty 2015

Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 51
Witam. Bardzo proszę o pomoc w zdiagnozowaniu przyczyn brązowienia mojego 7-letniego świerka serbskiego, a przede wszystkim kiedy mam zacząć działać. Przebarwienia pojawiły się niedawno. Nie zauważyłam żadnych innych zmian na igłach, więc być może to choroba grzybowa, ale kiedy zrobić oprysk? Dodam, że w rzędzie rośną trzy takie świerki, a tylko jeden, najbardziej od zewnętrznej strony, wygląda kiepsko. Środek i stare przyrosty są zdrowe.
Przepraszam, ale nie potrafię odwrócić zdjęcia. "Wyjściowe" jest ok, a tu wychodzi taka niespodzianka.








lida13 16:31, 13 sty 2015

Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 51
I jeszcze trzy zdjęcia dla lepszego zobrazowania.





Mazan 10:31, 14 sty 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Wygląda na brunatnienie igliwia. Wpływ na taki stan rzeczy ma temperatura umożliwiająca nieprzerwany rozwój grzyba. Krótkie - kilkudniowe spadki - nie są przeszkodą w rozwoju. Jeśli temperatury utrzymają się przez ok. 9 - 14 dni to należy opryskać topsinem lub dithanem. Podobnie jest z krzewami jagodowymi.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
lida13 16:45, 15 sty 2015

Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 51
Bardzo dziękuję za pomoc. Czyli muszę teraz poczekać aż miną mroźne dni, które zapowiadają. A co zrobić później, gdy opadną te brązowe igły, bo pewnie tak się stanie wisną lub latem: wyciąć do zdrowego dla "zdrowotności" rośliny, czy będzie to tylko problem estetyczny?
Dorotka 17:07, 28 kwi 2015


Dołączył: 08 mar 2015
Posty: 950
Mam dwa serby, wysoki e na 2 metry, posadzone dwa lata temu. Dzisiaj zobaczyłam że cały dół tych serbów jest brązowy, opada, wygląda jakby usychał. Czy to mozliwe?? Czy możliwe aby miał za mało wody. Nie znam innego powodu bo thuje obok nich maja się całkiem dobrze.
Dwa tygodnie temu dostały nawozu ale nie za dużo, czyzby nawóz im nie spasował??? I co robić?



____________________
MELA -Ogród pewnej Ogrodniczki czyli Dziewczyna z rowerem.
MagdaK 21:33, 28 kwi 2015


Dołączył: 24 wrz 2013
Posty: 81
Proszę powiedzcie co to moze byc na moim młodym świerku serbskim. Tylko jeden taki jest i bardzo szybko taki się stał. Czy to mszyca świerkowa zielona???

____________________
Mazan 20:29, 29 kwi 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
MagdaK

Jeśli podejrzewasz mszycę sprawdź podstawiając kartkę papieru i potrząśnij gałązką. W przypadku potwierdzenia opryskaj owadobójczym.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mazan 20:38, 29 kwi 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Dorotka

Świerk ma płytki system korzeniowy i dzięki temu może reagować na niedobory, ale też i na nadmiar. Iglaste cechuje bardzo długi czas reakcji od zaistnienia niekorzystnych warunków, ok. miesiąca, a nawet więcej. Najpierw rozważ czego może objaw dotyczyć. Jeśli to brak wody po dodaniu nawozu zwiększy się zapotrzebowanie na wodę i objawy się spotęgują.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
MagdaK 11:52, 30 kwi 2015


Dołączył: 24 wrz 2013
Posty: 81
Niedobory też są, ale na wszystkich Serbach. Podałam dolistnie oprysk Siarczanem magnezu i potasu. Jeśli chodzi o Świerk powyżj, ten z takimi jasnymi igłami jest tylko jeden. Nie myślałam, że Świerki Serbskie są aż tak wrażliwe. Na Jodłach Arizońskich nie ma takich zmian.
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies