Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki świerków, świerk - Picea

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki świerków, świerk - Picea

bettka 21:51, 14 lis 2022

Dołączył: 15 kwi 2020
Posty: 65
Widzę dużo pytań a mało odpowiedzi, ale co tam spróbuję i ja. Mam małego świerka Willi's Zwerg. Co mu dolega i jak to zwalczyć (czym)? Czy można jeszcze teraz oprysk zrobić?
Margolcia 17:59, 01 mar 2023


Dołączył: 01 cze 2021
Posty: 13
Witam Danusiu, odnośnie nawożenia świerków Florovit szukałam i każdy nawet ten uniwersalny pisze że jest do roślin kwitnących i drzew owocowych do zimozielonych znalazłam tylko jesienny nawóz.Proszę podpowiedź jaki to ma być dokładnie obawiam się że mogę zrobić błąd nieodpowiednim .
Margolcia 17:42, 29 maj 2023


Dołączył: 01 cze 2021
Posty: 13
Witam, czy ktoś może mi pomóc co dzieje się z moim świerkiem?
Miszel 20:02, 20 sie 2023

Dołączył: 20 sie 2023
Posty: 3
Witam wszystkich. Mam pod domem duży - myślę, że około 20m świerk. Drzewo od kilku lat lekko puszcza żywicę od strony północnej. Żona twierdzi, że ma też mniej igieł niż kilka lat temu, ale ja nie zauważyłem większej różnicy. Wiosną normalnie pojawiają się przyrosty. Igły wyglądają ok jak na moje oko, nie opadają w nadmiarze. Natomiast ostatnio zauważyłem, że wycieki żywicy się wzmogły. Na korze od lat widoczne są dziurki także czytając ten wątek wnioskuję, że pod korą żerują jakieś korniki lub inne owady, a efektem ich działania może być chyba choroba grzybicza. Prośba o informację jakimi środkami zabrać się za ratowanie drzewa? Opryski ze względu na wielkość drzewa raczej odpadają, bo bez wysięgnika jest to nierealne. Nie będę w stanie go spryskać - chyba że tylko po pniu do pewnej wysokości (wycieki są w dolnej części pnia tak gdzieś może do 3m wysokości. Proszę o informację jakie środki zastosować, w jakich proporcjach i jak dawkować. Jest to najbardziej reprezentatywne drzewo na podwórku i zależy nam na jego uratowaniu.




Mary 21:19, 20 sie 2023


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Czy dobrze zrozumiałam, że wyciek jest od północy, a nie od południa czy zachodu?
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Miszel 22:27, 21 sie 2023

Dołączył: 20 sie 2023
Posty: 3
Tak dokładnie - wycieki są od strony północnej. Jest ich sporo, ale były delikatne, a obecnie pojawiły się obfite z "narastającą" warstwą żywicy.

Zapomniałem jeszcze dodać, że od kilku lat walczę też z koloniami mrówek, które wędrują po pniu w górę drzewa, a w ziemi pod drzewem urządzają sobie mrowisko (przy pniu pojawiają się wyjścia z kolonii. Kolonię pod drzewem już dwukrotnie udało mi się wytępić proszkiem na mrówki, ale po jakimś czasie spokoju (sezon-dwa) w opuszczone tunele zaprowadza się nowa kolonia i walka się powtarza. Aktualnie walczę z trzecią kolonią. Wędrówki po drzewie nie ustają nawet jak kolonii już nie ma. Na drzewo przychodzą mrówki z mrowisk z lasu znajdującego się za płotem podwórka. Kolonie tworzą mrówki albo czarne, albo duże leśne. Aktualnie walczę z czarnymi.
w sumie to nie wiem, czy ma to znaczenie i czy mrówki mają w takiej sytuacji zły czy dobry wpływ na drzewo.

Załączam jeszcze bardziej wykadrowane zdjęcia bo widzę, że poprzednie po wczytaniu na forum są mało czytelne:





Na pierwszym nowy wyciek który "narasta" warstwowo (ten jest po północno-wschodniej stronie)
Na drugim zdjęciu strefa ze starymi wyciekami są tam też nowe sączenia te ciemne na zdjęciu. To obszar szerokości 30-40cm w którym do wysokości może półtorej metra kora ma lekkie białe ślady po żywicy.
Trzecie zdjęcie pokazuje otwory w korze po owadach
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies