Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki świerków, świerk - Picea

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki świerków, świerk - Picea

Mazan 18:49, 09 cze 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
ElzbietaFranka

No i dorobiłaś się ładnej hodowli ochojnika świerkowo-modrzewiowego. Na świerku są także na zewnątrz "watowane" mszyce, ale modrzewie wkrótce będą całe w wacie. Najbliższy na fotce już jest i nie zastanawiaj się - opryskuj, a wiosną dokończysz promanalem i pytonem consento lub mospilanem oraz konfidorem.

Oj, da Ci popalić.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Brzozowadzie... 08:42, 13 cze 2018


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Witam serdecznie. Mam problem z dwoma z sześciu posadzonymi w kwietniu świerkami. Zaczęły im rdzewieć/zasychać czubki. Na jednym jest dodatkowo biały naciek. Kilka dolnych przyrostów też zaczęło rdzewieć. Jeden ze świerków jest jakby jaśniejszy.
Były to świerki kopane, balotowane. Posadzone w odkwaszoną ziemię z obornikiem przekompostowanym. Podlewane poza linią krpolującą jeszcze co kilka dni dwoma 10l konewkami. Dwukrotnie oprykane dolistnie florowitem. Pełna ekspozycja na słońce, które w tym roku jest lekko w klimacie śródziemnomorskim...
Jak mam ratować? Mazan, pomożesz??? Pozdrawiam ciepło.

____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Jestempowiet... 18:21, 13 cze 2018

Dołączył: 13 cze 2018
Posty: 1
Prosze o pomoc polowe moich swierkow dopadla dziwna zaraza nic nie widaćzadnych sladow pajeczyn itp a koncowki zwijaja sie i schna cale krzaki.
Zalaczam zdjecia. Jesli za slabe prosze o informacje-zrobie lepszym aparate m. Czym uratowac pozostale?
Mazan 10:59, 14 cze 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Brzozowadziewczyna

Sprawdź dokładnie, gdyż nie zawsze są widoczne, czy nad wyciekami są drobne otworki. Wygląda to na szkodnika.



Pozdrawiam



____________________
Mazan - Walerek
Mazan 11:02, 14 cze 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Jestempowietrzem

Podobnie jest u Ciebie. Podobne objawy daje świerkowiec, sprawdź.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Brzozowadzie... 11:23, 14 cze 2018


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769

Mazanie, otworków nie widzę. Oba czubki ścięłam wczoraj, niech wyprowadzą zdrowe przewodniki, te i tak chore. Obtrząsnęłam i zebrałam, ile się dało igły. Na samym czubku, na tych brązowych igłach są jedynie czarne małe plamki. Ale przed chwilą zrobiłam test z kartką - chodzące małe stworki są;(
Kilka dni temu robiłam oprysk Mospilanem - nie zadziałał?
Jakie sugerujesz dalsze działania?
Dzięki za reakcję!!
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Mazan 14:47, 14 cze 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Brzozowadziewczyna

Piszesz o czarnych plamkach na brązowych igłach. To może być któraś z osutek i dlatego proponuję oprysk zato, tebu, proplantem / jednym z nich/ oraz dithane.
Mospilan zadziałał, ale dałaś być może za małe stężenie dlatego potrwa to dłużej.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mirka 15:19, 14 cze 2018


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 12324
Mazan a zerkniesz na moje serby. Co im może być. Chodzą po nich mrówki.
Przesadzałam je na jesieni. Coś w ziemi siedzi?
____________________
Mazowsze Mirkowy ogród )
Brzozowadzie... 15:48, 14 cze 2018


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Mazan napisał(a)
Brzozowadziewczyna

Piszesz o czarnych plamkach na brązowych igłach. To może być któraś z osutek i dlatego proponuję oprysk zato, tebu, proplantem / jednym z nich/ oraz dithane.
Mospilan zadziałał, ale dałaś być może za małe stężenie dlatego potrwa to dłużej.


Pozdrawiam

Czy decis może być? Na wiosennego przędziorka na innych serbach dobrze zadziałał, czy na osutkę tylko te, co napisałeś? Bo decis mogę już dziś.
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 15:57, 14 cze 2018


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
I jeszcze jedno, gdzieś pisałeś o fosforanie amonu. Czy ja mogę te serby (sadziłam je w kwietniu) podlać roztworem/posypać tym fosforanem, żeby pomóc im się ukorzenić? Dziś jak oglądałam jednego, to zauważyłam, że mimo pięknych przyrostów, słabo jeszcze trzyma się podłoża. Jeśli tak, to proszę, podaj mi proporcje. Do tej pory myślałam, że świeżo posadzonych roślin nie wolno niczym zasilać.
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies