Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Żywopłot mieszany

Pokaż wątki Pokaż posty

Żywopłot mieszany

Gardenarium 21:20, 22 lip 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Dzieci - wiadomo, wszędzie jest dużo trujących roślin, trzeba dzieci wychowywać i pokazywać im tylko to co wolno jeść. Zrobić grządkę z poziomkami i borówkami a reszty nie wolno.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
golabek1088 21:02, 30 lip 2021

Dołączył: 30 lip 2021
Posty: 1
Chciałbym zapytać o opinię. Wymyśliłem sobie żywopłot liściasty złożony z:

Berberys RED PILLAR
Tawuła szara GRESFSHEIM (nie mam sadzonek jeszcze)
Forsycja
Dereń biały SIBRICA VARIEGATA
Jaśminowiec wonny
Pecherznica kalinolistna DIABOLO
Ligustr jajolistny AUREUM
Lilak pospolity SYRINGA VULGARIS
Krzewuszka Cudowna VARIEGATA
Pęcherznica kalinolistna DARTS GOLD

Wszystkie rośliny jestem w trakcie rozmnażania z sadzonek półzdrewniałych. Wszystkie sadzonki oprócz pęcherznicy DIABOLO były pobierane od roślin, które osiągnęły swoje docelowe rozmiary. Co do tej pęcherznicy to mam obawę, że to jakaś odmiana karłowata i nie będzie się nadawała z innymi roślinami. Chyba nie wykorzystam jej. Nie będę ryzykował i zrezygnuję z niej, albo kupię gotowe sadzonki pęcherznicy diabolo.

Posadziłem w wielodoniczce po 9 sztuk każdego krzewu. Docelowo będę potrzebował dużo więcej tych sadzonek, bo mam prawie 200m do obsadzenia.

Moje pytania:

1. Jak będzie lepiej się prezentował taki żywopłot? Naprzemiennie rośliny, czy np co 2m żywopłotu zmiana gatunku?

2. Jak gęsto sadzić? Myślałem o odstępie 66cm - chodzi o odstęp między otworami w wężu kroplującym. Tak, aby podlewanie było bezpośrednio pod roślinę.

Gardenarium 00:05, 31 lip 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Nie jestem zwolenniczką aż takiej różnorodności, bo teraz zastanów się, co i jak posadzić przed takim misz-maszem? Ja nie wiem. Wg mnie nietrafiony pomysł.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Weronikad2 16:28, 10 paź 2021

Dołączył: 04 sie 2021
Posty: 2
Witajcie

chciałabym zaplanowac przestrzeń pod płotem aby uzyskać zywopłot, który osłoniłby troche ogród i zapewnił trochę prywatności. działka ma wymiary 32mx 42m
załaczyłam zdjęcie z numerami nasadzeń które są nastepujące:
od frontu (strona północna) posadzone tuje szmaragd (aby odsłonić sie szybko od sasiadów)
za płotem po wschodniej stronie (oznaczonej na czerwono) posadzone sa świerki, które kończą się na wysokości punktu oznaczonego numerem 4,sa przycinane na wysokości 1,3m. w związku z tym iż teren nie jest pielęgnowany przerastają do nas różne chwasty wiec powiesiłam od tej strony siatkę zielona na płot która chciałabym zasłonić jakimiś kwitnącymi krzewami. jest tam nasadzona kalina (punkt 3) i forsycja (punkt 5) -
Myślałam o tym aby były tam nasadzenia liściaste chciałam wycelować w pecherznice, derenie, kalinę koralową, krzewuszkę i hibiskusy niestety nie wiem jak je połączyć - wstępnie myślałam zeby zacząć Hibiskusem niedaleko thuj, w odstepnie ok 2 m posadzic pecherznice (miedzy hibiskusem a pecherznicami posadziłabym tawuły, berberysy), krzewuszka, kalina, hibiskus, pecherznice, hibiskus.

nie wiem jak dobrac rosliny na południowa osłone działki (również zaznaczona na czerwono na dole zdjecia)

po stronie zachodniej oznaczonej na niebiesko chciałam posadzic hortensje bukietowe - limelight, Vanille Fraise, Phantom

dla wyjasnienia kolor zielony to moj maly warzywniak

możecie prosze doradzić czy takie zestawienia maja jakikolwiek sens? czy nie bedzie za bardzo "naciapane"

oznaczenia numerków poniżej:
1- wierzba nishki hakuro na pniu
2- hortensja na pniu
3- kalina
4- magnolia
5- forsycja
6- magnolia
7- czereśnia
8 - leszczyna
9 - śliwa
10 - rajska jabłoń
11- śliwa
12 - grusza
13 - jabłoń
14 - czereśnia
15 - wiśnia
16 -brzoskwinia

dziekuje wam bardzo za pomoc i porady

Gardenarium 08:13, 11 paź 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Jest naciapane


Tutaj nie pytaj co posadzić tylko jak posadzić, problem widzę w tym, że nie ma poprowadzonych linii rabat a wszystko sobie jest w trawniku porozrzucane. Najpierw trzeba na planie ogrodu podzielić na strefy, gdzie sad, gdzie warzywnik (ewentualny), co dalej ma być w ogrodzie a dopiero wtedy planować rośliny. Wtedy będzie miało to sens. W tej sytuacji, ja nie umiem nic doradzić bo do czego doradzać skoro nie wiadomo co jest w ogrodzie potrzebne. Czy altana, czy warzywnik, czy są dzieci i co one potrzebują, albo inne cele rodziny.

Gdzie jakieś inne budynki, coś tam widać o lewej.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
dziama 23:01, 16 paź 2021

Dołączył: 21 wrz 2016
Posty: 6
Witam mam taki kącik w ogrodzie.
Wstępnie go zaplanowałam, ale jestem ciekawa opinii.

link text

Gardenarium 23:50, 16 paź 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Moim zdaniem za dużo tutaj gatunków i na pewno żółta tuja powinna być w rogu a nie przy domu. Ustawienie roślin przypadkowe, trzeba to jeszcze przemyśleć. Pomalowałam twoją propozycję. Rozchodnik pod rozplenicą zginie. Tuje żółte będą miały znacznie większą średnicę niź Smaragdy.

Nie podałaś wymiarów rabaty.

Podaj je.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
dziama 11:33, 19 paź 2021

Dołączył: 21 wrz 2016
Posty: 6
Gardenarium napisał(a)
Moim zdaniem za dużo tutaj gatunków i na pewno żółta tuja powinna być w rogu a nie przy domu. Ustawienie roślin przypadkowe, trzeba to jeszcze przemyśleć. Pomalowałam twoją propozycję. Rozchodnik pod rozplenicą zginie. Tuje żółte będą miały znacznie większą średnicę niź Smaragdy.

Nie podałaś wymiarów rabaty.

Podaj je.





Pani Danusiu dziękuję za odpowiedź. Poprawiłam trochę mój plan. Jeżeli chodzi o te żółte tuje to już one rosną i nie chciałabym ich przesadzać. Były posadzone dawno jak jeszcze nie miałam pojęcia o jakimkolwiek ogrodnictwie.
Gardenarium 19:20, 19 paź 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Moim zdnaiem trzeba poszerzyć ten róg, za wąsko na tyle roślin.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
rebeka 09:00, 14 kwi 2022

Dołączył: 14 kwi 2022
Posty: 1
Dzień dobry, mam bardzo nieatrakcyjny zakątek do zagospodarowania. Po przerobieniu ziemi zostanie tu zasiana trawa. Pod płotami chcę zasadzić krzewy, które urosną do 2-3m. Pod nimi funkie, paprocie, żurawki. Mam problem z wyborem krzewów na ten żywopłot. Chciałabym, żeby było różnorodnie, ale nie mieszać za bardzo. Myślałam o tawule van houtte'a i o dereniu białym elegantissima. Ale jak to połączyć? 2 na 2? Czy jeden płot w tawule, drugi w dereniu. Strona prawa jest bardziej zacieniona (zdjęcie było robione późnym popołudniem, więc akurat wtedy i jedna, i druga strona w cieniu). Gleba wilgotna, gliniasta. Myślę też o tymczasowym rozwiązaniu - macie wiklinowej lub bambusowej.


Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies