Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Żywopłot mieszany

Pokaż wątki Pokaż posty

Żywopłot mieszany

Izabelia 16:55, 08 paź 2019

Dołączył: 28 lut 2016
Posty: 2
Dziękuję bardzo za radę. Zrobię żywopłot w "kawałkach" - zgodnie z sugestią. Po ile sztuk sadzić te odcinki (ma być 20 m)? Przed tujami planuję posadzić hortensje, natomiast przed krzewami - jakieś drzewka szczepione. Myślałam o lipach i klonach, ale nie wiem, czy to dobry wybór. Drzewka te chciałabym z kolei podsadzić czymś kolorowym, np. tawułami japońskimi lub różami okrywowymi. Czy to będzie dobra kompozycja?
Pozdrawiam
Gardenarium 07:29, 10 paź 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Z takiego przypadkowego i powiedziałabym "szarpanego projektowania" przypadkiem, nie wiedząc nic, co gdzie i jak, myślę, że nic sensownego nie wyjdzie
Komponowanie roślin to jednak proces odpowiedzialny. Ja po 2 postach nie umiem nic doradzić, bo w zasadzie nic nie wiem o ogrodzie Tak się nie da.

Planuj ogród kompleksowo. Same kompozycje roślinne to nie sendo sprawy, najpierw zacznij od zaplanowania co gdzie ma się znaleźć w ogrodzie, jak to się ma do budynków, a potem dopiero "ubieraj" to w rośliny.
Gdybym miała na podstawie 2 zdań, nie widząc ogrodu zaprojektować go, to bym uciekła chyba.

Pokaż coś więcej z ogrodu, zrób plan sytuacyjny, zaznacz strony świata. Jakie widoki z okna. Gdzie ma być ten wysoki żywopłot i po co, czy ma sens, co będzie zasłaniał. Z jakich tui?

Gdzie są okna z domu, żeby coś ładnego przez nie zobaczyć.

Przeczytaj cykl artykułów https://www.ogrodowisko.pl/szukaj?utf8=%E2%9C%93&q=jak+zaprojektowa%C4%87

Nie idź na łatwiznę, że napiszesz co posadzić i już masz rozwiązanie Nie da się.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Niesamowita 11:03, 15 mar 2020

Dołączył: 28 lip 2015
Posty: 10
Dzień dobry, jestem laikiem i potrzebuję wsparcia. Sąsiad usuną pasmo zieleni o wysokości 3-4 m, które odgradzało nas od jego działki. Następnie wybudowal wielki dom z oknami na naszą działkę. Na naszą przestrzeń, która do tej pory była bardzo prywatna, teraz ze swoich okien widzi wszystko. Potrzebuję pomocy. Jestem załamana.

Nie chciałabym iść w tuje, chcialabym mieć dość wysoki i gęsty plot, jeżeli chodzi o kolorystykę to podobnie jak na załączonym zdjęciu, czy ktoś mi może coś doradzić. Długość do zagospodarowania to jakieś 15 metrów. Być może rośliny ze zdjecia nadają się do tego płotu ale nawet nie wiem jak nazywają się rośliny. Potrzebuję jednak wiedzieć w jakiej kolejności i ile czego.
Proszę o pomoc nawet odpłatnie.

[zmoderowane]
Gardenarium 13:01, 15 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wklej link do tego zdjęcia, jeśli nie jest Twojego autorstwa, a jeśli jest to wklej ponownie a ja zamieszczę

Daj zdjęcie jak wygląda ten problem u ciebie, nie wklejaj cudzych zdjęć na wzór.

Z tego co piszesz niekoniecznie to zdjęcie z linku będzie dobrym rozwiązaniem bo tam był totalny misz-masz, kilkanaście gatunków w jednej linii sadzenia. A co wtedy przed takim żywopłotem posadzić? Skoro tło co pół metra jest inne?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
BOKO 20:13, 15 mar 2020

Dołączył: 15 mar 2020
Posty: 2
Witam, Pani Danuto proszę o radę, przeglądając forum i poszczególne wątki wiem że w dobrą stronę kieruję prośbę - jestem początkującym ogrodnikiem-amatorem-zajawkowiczem - mam z 3 stron działki żywopłot z thuj a front chciałem urozmaicić jakąś kombinacją roślin kolumnowych, co Pani sądzi o nasadzeniu w rzędzie (nie mam dużo miejsca żeby robić szeroką rabatę) w powtarzającej się sekwencji sosny czarnej greentower - thui (którejś z złotych odmian) - jałowca kolumnowy Suecia - cis fastigata Aurea. Nie zależy mi żeby ów żywopłot miał jednolitą formę, czy takie połączenie ma szansę "przeżyć" ? Dziękuje z góry za odpowiedź a gdyby były potrzebne jakieś zdjęcia ogrodu coby pokazały z czym ten żywopłot by się komponował
Gardenarium 23:20, 28 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie, nie popieram takich nasadzeń. Sosen nie znoszę, nigdy ich nie projektuję, jałowce - także mam w niepolecanych, kto teraz sadzi jałowce?, cis owszem, ale taki tercet nie wróży dobrze. Każda roślina ma inny pokrój, wysokość, kolor, wyjdzie z tego wielka pstrokacizna. Nie polecam takiego sadzenia.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Ula_Sob1 16:18, 17 maj 2020

Dołączył: 16 maj 2020
Posty: 1
Dzień dobry, jestem w trakcie zakładania ogrodu. Mam rabatę o głębokości 160cm, posadziłam 16 żywotników szmaragd i przed nimi chciałabym posadzić niższe rośliny. Po lewej i po prawej stronie zostawiłam miejsce na inne np 3 iglaki, pytanie tylko jakie? Chciałam coś szerszego aby przed nimi już nic nie sadzić i w innym odcieniu zieleni od szmaragdów. Czy to w ogóle dobry pomysł? Czy może jednak dosadzić żywotników takich jakie już są? Bardzo proszę o radę, bo nie mogę spać po nocach w załączeniu zdjęcie.
Gardenarium 07:41, 20 maj 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie ma zdjęcia
Przed tujami, które są zielone możesz posadzić dla uzyskania trójwymiarowości rabaty rośliny na pniu, iglaki np. cyprysiki pienne o kolorze złocistym, a pod nimi fioletowe lub bordowe kuliste berberysy plus niskie byliny lub trawki (ostnice).

Jakie iglaki?
Popatrz, może coś wpadnie w oko https://www.ogrodowisko.pl/watek/583-iglaki-na-pniu
Zamiast iglaków może być trzmielina 'Emerald'n Gold' na pniu o wys 80-120 cm.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
patka93 10:41, 09 cze 2020

Dołączył: 09 cze 2020
Posty: 4
Dzień dobry, witam wszystkich!

Właśnie stoję przed wyzwaniem jakim jest mój pierwszy własny dom i ogród posesja jest ogrodzona płotem panelowym i planujemy ją wokół częściowo obsadzić. Nie chcielibyśmy żywopłotu z tujek, raczej mieszany żywopłot liściasty, jednorzędowy, coś w stylu naturalistycznym przeglądam różne fora i artykuły o ogrodach i już sama się w tym wszystkim gubię - od strony południowej przy ogrodzeniu w rogu będzie stał domek na narzędzia, a obok wzdłuż ogrodzenia chciałabym posadzić jaśminowce (ok. 22m ogrodzenia) - czy to ma sens? Dalej, od strony zachodniej jest jakies 26m płotu - tutaj marzą mi się derenie białe Elegantissima, ale chyba chciałabym je z czymś poprzeplatać, żeby nie było zbyt monotonnie - myślałam o berberysie - czy kompozycja 8x dereń 3x berberys 8x dereń itd. ma sens? Czy będzie zbyt pstrokato?

Potem jest ścięty narożnik, ok. 8m i tam chciałabym posadzić róże od strony północnej będzie wjazd, więc tam się nie obsadzamy, od strony wschodniej będzie wejście, w pobliżu wejścia koniecznie chcę mieć krzak lilaka, a w otoczeniu wysokie kwiaty typu irysy i dalej będzie warzywniak i owocowy sadzik, więc z tej strony nie trzeba się odgradzać - chodzi mi głównie o ścianę południową i zachodnią - czyli jaśminowiec, dereń biały, berberys i róże - czy to ma sens? Myślałam jeszcze o pigwowcu, ze względu na owoce

Proszę o porady i pozdrawiam
Gardenarium 23:35, 13 lip 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Będzie pstrokato Bardzo nawet a potem przed tą pstrokacizną będzie kolejny dylemat, co posadzić? no więc co posadzić, kolejną mieszankę?
Nie taka jest rola żywopłotu żeby namieszać... chyba że będzie tylko to w ogrodzie.

Ogród to nie chaos i mieszanka roślin, które z przypadku wsadzisz bo się podobają.

Zacznij od stworzenia planu, zarysu rabat, podziału ogrodu na strefy, a nie do mieszanki ulubionych roślin.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies