Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Topiary - formy strzyżone inne niż cis i bukszpan

Pokaż wątki Pokaż posty

Topiary - formy strzyżone inne niż cis i bukszpan

Gardenarium 16:15, 26 kwi 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Było w żywopłotach więc wklejam też tutaj


beta napisał(a)

Noo fajniej wygląda

podsadzić mniejszymi egzemplarzami i przyciąć na stożek


nie kumam,
jakimi mniejszymi egzemplarzami?



Tłumaczę sztukowanie stożka przy pomocy prostego schematu wyrysowanego tym co mam pod ręką.



Chodzi o to, że jeśli masz zbyt wąski albo nieforemny okaz i chcesz otrzymać z niego stożek, to za nic nie otrzymasz, to rozumie każdy, bo widzisz że mu brakuje do stożka dużo.

Wtedy szarakuła podwiązujesz, dosadzasz mu luki z boku, ale rozumnie żeby uzupełnić tam gdzie brakuje, dobierasz przy tym specjalnie okazy małe, dostawiasz i przymierzasz. Jak już podsadzisz (czyli dosadzisz pod spodem cisa) docinasz wszystko w stożek.

Po kilku cięciach nie będzie widać gdzie się łączą.
Robisz to już w gruncie, nie w donicy bo po prostu się nie da, w powietrzu nie posadzisz. musisz mieć ziemię. No i stabilnie musi być i pewnie że zimą nie zmarznie jak się już tyle napracowałaś.

Jeszcze co do wiązania tego co pokazałaś

Nie tak mocno i nie okręgiem otoczyć wszystko jak miotłę, tylko pojedyncze gałązki każdą z osobna żeby je utrzymać i żeby się nie rozkładały na boki, ale miotła nie może być. Zrób to z wyczuciem wyobrażając sobie że każda gałązka musi "oddychać" a nie mieć ściśnięte "gardło". To finezyjna robótka wymagająca wyobraźni, ale tym powinien się charakteryzować ogrodnik od topiarów, czyli żywych rzeźb. Wiązanie jest po to, aby śnieg i deszcz, kiedy gałazki są ciężkie nie rozwalił Twojej pracy. bo szkoda.
Uff

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/235-wlasne-topiary-w-ogrodzie
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/234-sztuka-tworzenia-topiarow

Dodatkowo jako instrukcja link do artykułu o topiarach.


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Basia_1987 16:02, 31 maj 2012


Dołączył: 13 lip 2011
Posty: 1013
Na rabacie żwirowej,planuję posadzić ładnego topiara gdyż chciałabym by to miejsce wyglądało dosyć reprezentacyjneMarzy mi się cis ze względu na wytrzymałość ,ale na ta przyjemnosć mogę przeznaczyć 500 zł i niewiem czy wystarczy...Jaką inną odmianę polecilibyście (zamiast cisa) z iglastych topiarów?Słyszałam,że cyprysiki są dość zawodne a może tuje lub jałowca albo sosna?
____________________
" Baśniowy" ogród
Borbetka 18:29, 31 maj 2012


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
Byłam w szkółce i cisy (kulka na kijku) były po 300-400 zł. Tylko jedna kulka, więc nie wiem, czy wystarczy Ci 500 zł na jakieś bonzai. Trochę tańszy jest bukszpan. Takie kolumny trzykulowe były po 400 zł. Takie ceny u nas koło Poznania. Nie wiem jak gdzie indziej. Ale moim zdaniem cis i ewentualnie bukszpan najlepszy jest. Cyprysy też ładnie wyglądają, ale chyba trzeba je w słońcu posadzić, sosnę bym wybiła sobie z głowy. Jak posadzisz w żwirku to będziesz miała za jakiś czas same igły i trudno to będzie wyciągnąć. Jałowców już nie lubię wcale od kiedy na Ogrodowisku jestem.
____________________
borówcowy wizytowka
Basia_1987 19:19, 05 cze 2012


Dołączył: 13 lip 2011
Posty: 1013
Mam tuję szmaragdową ok. 1,5 m i planuję z niej zrobić 3 kule (kolumnowo) i w związku z tym mam do Was pytania:
1.Czy w końcu sierpnia mogę zacząć cięcie, czy to będzie termin odpowiedni?
2.Czy ciąć od razu docelowo w 3 kuli,czy stopniowo?(żeby nie dostała szoku"
3.Również chciałabym go przesadzić, w inne miejsce, ale nie wiem kiedy przed cięciem czy po ?
____________________
" Baśniowy" ogród
Sebek 00:00, 06 cze 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Możesz w sierpniu zacząć, ale najlepiej nie do łysego czy brązowego, bo one strasznie długo się łatają...
Przesadzić je możesz jesienią - czyli po cięciu.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Borbetka 07:12, 06 cze 2012


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
Ja nie tnę pod koniec sierpnia. Zwłaszcza iglaki po takim zabiegu o tej porze pomarzły mi zimą. Ostatnie cięcie robię zawsze max w lipcu. Rośliny muszą zdążyć zdrewnieć. W tym roku przekonałam się też, że cięcie wczesnowiosenne nie dla wszystkich roślin jest dobre. Pospieszyłam się np. z irgą i zmarzła od kwietniowych przymrozków, mam teraz wielki bury placek do wyrzucenia, bo odbija fatalnie. Poprzednie lata cięłam ją dopiero po "zimnej Zośce" i zawsze była zielona. No, ale mądrzejsi są ode mnie więc to tylko taka mała rada do przemyślenia.
____________________
borówcowy wizytowka
Sebek 09:02, 06 cze 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Borbetko - w sumie masz rację, ale roślin nie powinno się też w sumie ciąć gdy rosną i puszczają młode przyrosty. Ten rok jest w sumie zdradliwy, bo było zimno, nagle zrobiło się baaardzo ciepło jak pamiętasz i znów zimno, a majowy przymrozek dopełnił dzieła - no i rośliny cierpią. Przynajmniej mi się tak wydaje....
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Borbetka 15:39, 06 cze 2012


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
Racja Sebek. Ja już nie wiem, kiedy ciąć. Wypada chyba tylko raz prawda? Jak nowe przyrosty zdrewnieją i wtedy nie ma niebezpieczeństwa uszkodzeń. Ale są rośliny, które brzydko wyglądają, gdy stoją aż do czerwca takie nieobcięte.
____________________
borówcowy wizytowka
Gardenarium 15:23, 07 cze 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tnij pod koniec czerwca do połowy lipca, potem już nie, ale z tui to nie jest szlachetna roślina na topiary. Po prostu nie będzie długowieczna
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 22:47, 28 cze 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308

Tniemy wszelkie topiary teraz





Stożek z graba



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies