Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Topiary - formy strzyżone inne niż cis i bukszpan

Pokaż wątki Pokaż posty

Topiary - formy strzyżone inne niż cis i bukszpan

agatanowa 20:04, 24 paź 2013


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 4543
Agatko i Danusiu, bardzo dobrze, że Wasza rozmowa tu trafiła
____________________
Serdeczności z Starorzecze na górce ;) Agata
MuSzka 20:04, 24 paź 2013


Dołączył: 26 cze 2013
Posty: 355
No właśnie, ale jeszcze teraz zastanawiam się nad stożkami thujami,
tylko takie nie za wysokie bo większość ładnych stożkowych thuj rośnie najmniej 2 metry

myślałam wcześniej o świerku conice, bo on dorasta tak do około metra mniej więcej albo świerku 'daisy's white'

ale Jak mi Danusia podpowiedziała te kule z thuj to może by się już tych thuj trzymać?
____________________
Jeden ogród - dwie osobowości Agata Kinga
MuSzka 20:04, 24 paź 2013


Dołączył: 26 cze 2013
Posty: 355
Chyba u siebie w wątku pisałam o takim żywopłocie na przemiennie kula i stożek i tam były thuja golden globe i stożek holmstrup tylko że holmstrup dorasta do 2 metrów a ja myślałam o czymś mniejszym.
____________________
Jeden ogród - dwie osobowości Agata Kinga
agatanowa 20:04, 24 paź 2013


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 4543
Mi estetycznie bardziej odpowiadają kule niż spiczaste stożki, Agatko.
Nie potrafie tego logicznie uzasadnić, poprzeć jakąś teorią zwykłe preferencje

Globe, Woodwardii, danica czy teddy są śliczne
Globe i Woodwardii są bardzo duże. Woodwardii możesz obejrzeć u Ryśka z Tarnowa, np. tu http://www.ogrodowisko.pl/watek/377-ogrod-w-tarnowie?page=335. Tak, jak je prowadzi, to ideał: tnie mocno są przez to zbite i gęste. No i ten intensywny kolor!

Conica ponoć jest dość trudna - rudzieje i łapie na potęgę przędziorka, a generalnie u rodziców ma już tak ok. 1,5 m (pewnie po 20-tu latach )
____________________
Serdeczności z Starorzecze na górce ;) Agata
agatanowa 20:05, 24 paź 2013


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 4543
W ogóle Richie ma takie formy, jakie Tobie odpowiadają, myślę, że może być dla Ciebie kopalnią i inspiracji, i wiedzy praktycznej
____________________
Serdeczności z Starorzecze na górce ;) Agata
agatanowa 20:05, 24 paź 2013


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 4543
A nie myślałaś, żeby stożki zamienić w kolumny, tutaj widziałabym cisa fastigiatę - cudowny z tym ciągnięciem do góry, gdybyś chciała je równo mieć, to ciecie też nie byłoby trudne, bo tylko od góry 2-3 ruchy, szybko, a rosną dość wolno i łatwo utrzymać w ryzach (co do kolorystyki, to nie dam sobie głowy uciąć ale są chyba i bardziej żółte i ciemno zielone), ewentualnie cis (wspaniały, zółty, widziałam na żywo) Taxus baccata Aureomarginata

a tu fastigiaty:
http://www.ogrodowisko.pl/watek/483-cis-taxus

edit: tak, zielona wersja to chyba Robusta, a żółta oczywiście Aurea

fastigiata aurea http://img14.allegroimg.pl/photos/oryginal/36/05/42/78/3605427855

a tu fastigiata robusta: http://img413.imageshack.us/img413/1736/robusta3d.jpg
____________________
Serdeczności z Starorzecze na górce ;) Agata
Aga 20:06, 24 paź 2013


Dołączył: 30 lis 2012
Posty: 732
Ciekawy temat .Ciekawe jak by wyglądały krzewuszki w formie kuli lub stożka bo w formie żywopłotu juz widziałam.
____________________
Nowe miejsce nowy ogród
agatanowa 20:06, 24 paź 2013


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 4543
Aga, no i ciekawe jak z ich kwitnieniem
____________________
Serdeczności z Starorzecze na górce ;) Agata
mira 20:07, 24 paź 2013


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
ja ma krzewuszkę dużą ciętą w kulę / tak precyzyjnie jak Rysio oczywiście nie ale kula jest / najlepiej zdecydować się na formę cięcia jak krzew jest mały - ja zdecydowałam ciut później/
tnę zasadniczo po kwitnieniu choć teraz tak myślę, że pewnie można późną jesienią też
i kwitnie
wydaje mi się że krzewuszka raczej lepiej będzie wyglądała cięta w kulę niż w stożek

pozdrawiam
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
Selly 20:07, 24 paź 2013


Dołączył: 11 lut 2013
Posty: 1220
Zaznaczam wątek, bo ciekawy.

Dajcie znaka, kiedy będzie można już ciąć nasze kulki.
____________________
Jeśli chcesz być człowiekiem szczęśliwym, zostań ogrodnikiem !
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies