Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Topiary - formy strzyżone inne niż cis i bukszpan

Pokaż wątki Pokaż posty

Topiary - formy strzyżone inne niż cis i bukszpan

Borbetka 08:16, 29 sie 2013


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
Kupujesz kilka małych bukszpanów i formujesz na kulkę. Stożki robię z thui Szmaragd.
____________________
borówcowy wizytowka
Luckaa 22:18, 03 wrz 2013


Dołączył: 21 lip 2013
Posty: 811
Wzięłam od cioci bukszpan, i przeczytałam gdzies że żeby ukształtować w kul itp powinno się posadzić kilka obok siebie, i dziś znów się wybrałam do tej cioci sprawdzic jak ona to zrobiła, ( ma 2 duże kula z bukszpanu, jakieś 1,2 średnicy), i pytam czy sadziła kilka czy tpo z jednego, i bardzo zdziwiona mówi a skąd, 7 lat temu sąsiadka mi dała i wsadziłam, i tak się rozrosły, zajrzałąm nim pod spód i tak jakby przy ziemi się rozrastają, więc swoje tez posadze pojedynczo.
____________________
Lucyna
ele2001 07:34, 04 wrz 2013


Dołączył: 25 lis 2011
Posty: 1483
Chodzi o to że jesli posadzisz ciasno obok siebie kilka sadzonek szybciej osiągniesz efekt, z pojedyńczych sadzonek kształtowanie kuli trwa dłużej.
____________________
Przemo - Ogród mały, ale pojemny;)
Gardenarium 07:05, 02 paź 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
O formowaniu kuli nie była to instrukcja, bo tak się nie formuje kuli w szkółce, tylko sadzenie kilku egzemplarzy to był pokazany sposób na szybsze osiągnięcie kulki, niemal od ręki - o to komuś chodziło i tak odpowiadałam. I taką właśnie dałam instrukcję. Ciocia ma rację i robiła prawidłowo.

Normalnie sadzi się jedną i czeka 7-10 lat aż osiągnie 1,2 metra. Jak masz czas i chcesz poczekać to sadź jedną. Od razu przycinaj w kulkę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Luckaa 11:15, 04 paź 2013


Dołączył: 21 lip 2013
Posty: 811
Gardenarium napisał(a)
O formowaniu kuli nie była to instrukcja, bo tak się nie formuje kuli w szkółce, tylko sadzenie kilku egzemplarzy to był pokazany sposób na szybsze osiągnięcie kulki, niemal od ręki - o to komuś chodziło i tak odpowiadałam. I taką właśnie dałam instrukcję. Ciocia ma rację i robiła prawidłowo.

Normalnie sadzi się jedną i czeka 7-10 lat aż osiągnie 1,2 metra. Jak masz czas i chcesz poczekać to sadź jedną. Od razu przycinaj w kulkę.


Bardzo dziekuje za odpowiedzi, więc wiem co zrobie z małymi, Wsadziłam kilka dni temu zaadoptowany duży bukszpan, wiem że już za późno na formowanie, poczekam do wiosny, mam nadzieje że się przyjmie, rósł w takim miejscu że trzeba było go na linie do góry wyciągać, ale mam nadzieje że dojdzie do siebie po tych wstrząsach i mu się u mnie spodoba i się odwdzięczy. Musze go tylko nożycami na wiosne sprowadzić na dobrą droge, fotki podopiecznego na moim wątku, niewiem tylko co zrobić bo troche z jednej strony jest zniekształcony, prosze o jakąs rade, fotki podopiecznego na moim wątku, zapraszam.
____________________
Lucyna
Gardenarium 14:23, 04 paź 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Byłam
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ele2001 18:55, 16 paź 2013


Dołączył: 25 lis 2011
Posty: 1483
Etapy tworzenia topiaru z tuji szmaragd


Po wystożkowaniu



____________________
Przemo - Ogród mały, ale pojemny;)
ele2001 18:59, 16 paź 2013


Dołączył: 25 lis 2011
Posty: 1483
Kolejne etapy cięcia



I topiarek gotowy
____________________
Przemo - Ogród mały, ale pojemny;)
Borbetka 21:37, 16 paź 2013


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
I ładniutki, równiutki .
____________________
borówcowy wizytowka
MuSzka 19:55, 24 paź 2013


Dołączył: 26 cze 2013
Posty: 355
wysłałam pytanie do Danusi i rozmawiałyśmy prywatnie na ten temat, ale Danusia słusznie powiedziała żebym pytała w wątkach tematycznych bo wtedy wszyscy na tym skorzystają.

wstawiam więc moją rozmowę z Danusią i proszę również o wasze propozycje na bryły geometryczne w ogrodzie

To była rozmowa o kulach akurat



Agata Prus
czy można ciąć świerk alberta globe?
wiem że na początku jest kulką ale potem zaczyna przechodzić w delikatnie stożkowaty kształt.
czy można go ciąć żeby był regularną kulką?
Czytałam gdzieś że, można ale czy on potem ładnie wygląda?

Danuta Młoźniak
Można ciąć. Wiosną zanim rozpoczną wegetację. Pooglądaj galerię zdjęciową w ogrodzie Bressingham, tam wszystko jest cięte i ograniczane. Będzie ładnie wyglądał, jak nie zaniedbasz spraw pielęgnacyjnych, bo jak zaniedbasz to każdy nawet nie cięty, też nie będzie ładnie wyglądał

http://www.ogrodowisko.pl/szukaj?utf8=%E2%9C%93&q=bressingham

a tu o cięciu iglaków jest, zaglądaj na stronę głowną i patrz po tagach (słowa kluczowe na dole po prawej)


http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/339-ciecie-iglakow

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/340-iglaki-niezastapione-w-ogrodzie

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/355-iglaki-sadzenie-i-pielegnacja

Agata Prus
A co według Ciebie jest łatwiejsze w utrzymaniu i bardziej opłacalne bukszpan cięty w kulki czy właśnie te świerki alberta globe. Czy podobnie? Bo tak myślę, żeby bukszpany wyglądały tak jak u ciebie to muszą być regularnie cięte.

Danuta Młoźniak
Bukszpan trzeba ciąć 3 razy w roku, a świerki raz. Bukszpan bardziej choruje.

Agata Prus
chciałam zrobić u siebie kulki różnych rozmiarów od małej do dużej to raczej nie zrobię ze świerka prawda? chyba w tym wypadku będę musiała bukszpany. Dobrze myślę?

Danuta Młoźniak
Kulki można zrobić ze wszystkiego z berberysu, tawuły japońskiej, cisa, wajgeli, jaśminowca, wszystkiego. Oprócz drzew

Agata Prus
tzn wiem wiem ale jeśli bym chciała mieć atrakcyjne w zimie to raczej odpadają liściaste po za bukszpanem, no i cisem no i tymi iglastymi

Danuta Młoźniak
Thuja Danica jest idealna, sama sobie jest kulą, a dodatkowo można jeszcze ciachnąć, żeby była idealna.
Poza tym Thuja 'Woodwardii' osiąga do 0,4 m, . odmiana Tiny Tim, 'Umbraculifera', Littla Champion, 'Mr, Bowling Ball'. 'Hoseri', 'Globosa', 'Golden Globe'

Agata Prus
Dziękuję za informacje

____________________
Jeden ogród - dwie osobowości Agata Kinga
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies