Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Topiary - formy strzyżone inne niż cis i bukszpan

Pokaż wątki Pokaż posty

Topiary - formy strzyżone inne niż cis i bukszpan

Aga 20:07, 24 paź 2013


Dołączył: 30 lis 2012
Posty: 732
Oczywiście że są już wątki o topiarach ,formach strzyżonych innych niż cis i bukszpan ale tu chodzi konkretnie o krzewuszke i jej termin przycinania poniewż jak przytniemy młode przyrosty naprzykład wiosna na ktorych podobno krzewuszka ma kwiaty ?I teraz pytanie kiedy konkretnie ja przyciąć zeby ładnie kwitła i miała kulistą formę?
____________________
Nowe miejsce nowy ogród
Gardenarium 20:09, 24 paź 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie da się, żeby była kwitnącą kulą. Albo będziesz miała kulkę z wajgeli, albo będzie wajgela kwitła naturalnie. W kulce kwiaty jakieś będą, ale nie po całości.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Aga 20:16, 24 paź 2013


Dołączył: 30 lis 2012
Posty: 732
I właśnie na taką konkretną odpowiedz czekałam .Dziękuję
____________________
Nowe miejsce nowy ogród
Borbetka 07:44, 25 paź 2013


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
Ja jestem miłośniczką thui Danica. Dla mnie bezproblemowa, cięta przynajmniej raz w roku, najdalej dwa razy. Można zobaczyć na fotkach:
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1500-borowcowy-raj?page=145
____________________
borówcowy wizytowka
MuSzka 08:15, 25 paź 2013


Dołączył: 26 cze 2013
Posty: 355
super ta thuja u Ciebie
____________________
Jeden ogród - dwie osobowości Agata Kinga
Gardenarium 08:26, 25 paź 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Doklejam zdjęcie kul Danica

Borbetka napisał(a)
Moja jesień:

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MuSzka 08:29, 25 paź 2013


Dołączył: 26 cze 2013
Posty: 355
agatanowa napisał(a)
Mi estetycznie bardziej odpowiadają kule niż spiczaste stożki, Agatko.
Nie potrafie tego logicznie uzasadnić, poprzeć jakąś teorią zwykłe preferencje

Globe, Woodwardii, danica czy teddy są śliczne
Globe i Woodwardii są bardzo duże. Woodwardii możesz obejrzeć u Ryśka z Tarnowa, np. tu http://www.ogrodowisko.pl/watek/377-ogrod-w-tarnowie?page=335. Tak, jak je prowadzi, to ideał: tnie mocno są przez to zbite i gęste. No i ten intensywny kolor!

Conica ponoć jest dość trudna - rudzieje i łapie na potęgę przędziorka, a generalnie u rodziców ma już tak ok. 1,5 m (pewnie po 20-tu latach )


Ja lubię wszystkie bryły geometryczne i kształty geometryczne zwłaszcza jak są ciekawie zaprojektowane w ogrodzie

Wiem co się dzieje z conicą bo mam ich dwie obie przesadzone od rodziców jedna ma metr druga troszkę mniej. Jedna wyższa posadzona w cieniu troszkę rudzieje i łapie przędziorka ale nie aż tak bardzo. Przynajmniej na razie.

Dziękuję za linka do Rysia, na pewno zajrzę.

____________________
Jeden ogród - dwie osobowości Agata Kinga
MuSzka 08:34, 25 paź 2013


Dołączył: 26 cze 2013
Posty: 355
agatanowa napisał(a)
A nie myślałaś, żeby stożki zamienić w kolumny, tutaj widziałabym cisa fastigiatę - cudowny z tym ciągnięciem do góry, gdybyś chciała je równo mieć, to ciecie też nie byłoby trudne, bo tylko od góry 2-3 ruchy, szybko, a rosną dość wolno i łatwo utrzymać w ryzach (co do kolorystyki, to nie dam sobie głowy uciąć ale są chyba i bardziej żółte i ciemno zielone), ewentualnie cis (wspaniały, zółty, widziałam na żywo) Taxus baccata Aureomarginata

a tu fastigiaty:
http://www.ogrodowisko.pl/watek/483-cis-taxus

edit: tak, zielona wersja to chyba Robusta, a żółta oczywiście Aurea

fastigiata aurea http://img14.allegroimg.pl/photos/oryginal/36/05/42/78/3605427855

a tu fastigiata robusta: http://img413.imageshack.us/img413/1736/robusta3d.jpg


O kolumnach też pomyślę.

Na razie myślę o stożkach z takiego powodu że... zresztą zaraz wstawię zdjęcie z mojego ogrodu to zobaczysz dlaczego. Może mi doradzicie jak się za to zabrać.
____________________
Jeden ogród - dwie osobowości Agata Kinga
MuSzka 08:56, 25 paź 2013


Dołączył: 26 cze 2013
Posty: 355




To właśnie to miejsce (z pierwszego brabanda chciałam zrobić stożek, te przy siatce to pozostałość po żywopłocie z thuj który był łatany dlatego te thuje są mniejsze no i jeden braband bo się podobał M.

a ta thuja malutka wychodząca z szeregu to M posadził żeby zrobić grupę roślin i tego jaśminowca też. Nie wstawiałam tego bo nie wygląda za ciekawie na razie, ale po przeczytaniu tego wątku o topiarach pomyślałam że może jeszcze nic straconego. zastanawiam się tylko czy jak tamte 3 dalsze zacznę ciąć to nie zostaną łyse badyle pod spodem :/ bo one nie są gęste.

Ratunku, Pomocy.
____________________
Jeden ogród - dwie osobowości Agata Kinga
Gardenarium 09:26, 25 paź 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Łyse badyle pod spodem podsadź małymi Brabancikami, doklej je do starych i utnij razem, żeby tworzyły zgrabny stożek

Musisz je poczyścić ze starych brązowych przyrostów i dopiero potem dociąć, bo czochranie tui nieco je deformuje i zniszczysz ich kształt.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies