Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Topiary - formy strzyżone inne niż cis i bukszpan

Pokaż wątki Pokaż posty

Topiary - formy strzyżone inne niż cis i bukszpan

Gardenarium 14:40, 18 lut 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ogławiać jak wierzby mazowieckie, do gołego pnia. Wiosną ja ogławiałam, bo miałam na ulicy w ogrodzie babci Jasi. Ewentualnie docinać w kulę w sezonie.. Dobrze znosi cięcie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
gdzie_idziesz 17:49, 18 lut 2019


Dołączył: 04 wrz 2013
Posty: 262
Dziękuję.
Ogławiać na przedwiośniu?
Corocznie, czy co kilka lat wystarczy?
____________________
Natalia słoneczny zakątek
Gardenarium 15:57, 23 lut 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zgodnie z potrzebami i wyglądem drzew, oraz tym co chcesz osiągnąć.Corocznie odradzam. To wyczerpuje drzewa.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
gdzie_idziesz 12:37, 25 lut 2019


Dołączył: 04 wrz 2013
Posty: 262
Dziękuję. Czyli doradziłaś mi dokładnie to, co sama wymyśliłam
Spojrzałam na te lipy i na myśl o totalnym ogłowieniu żal mi się ich zrobiło. Będę robić tak jak dotychczas - wycinać największe gałęzie, lub te, które psują pokrój drzewek.
Czy zrębki po cięciu lip i innych drzewek i krzewów liściastych można wykorzystać jako ściółkę?
Czy można te zrębki kompostować?
____________________
Natalia słoneczny zakątek
Gardenarium 08:13, 26 lut 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zrębki im drobniejsze tym szybciej się rozkładają. Można ściółkować, ale najpierw niech rok chociaż poleżą i wstępnie się rozłożą.

Można kompostować mieszając z zielonymi składnikami czyli chwastami, trawą.
Same zrębki, jeśli leżą oddzielnie - szybciej się rozłożą po dodaniu azotu w postaci chemicznej jeśli uznajesz taki sposób.

Lipa jest miękkim drewnem, powinna się szybko rozłożyć. Świeżej nie dawaj na rabaty, bo zabiera azot roślinom.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
gdzie_idziesz 09:37, 26 lut 2019


Dołączył: 04 wrz 2013
Posty: 262
Pewnie, że uznaję azot
Chciałabym kupić sobie rozdrabniarkę, mam coraz więcej gałęzi do przerobienia.
Palimy je w ognisku i wykorzystujemy popiół, ale smog sprawia, że chciałabym bardziej ekologicznie działać. Poza tym chciałabym ściółkować wszystko, a do tego potrzeba dużo ściółki
____________________
Natalia słoneczny zakątek
Kokesz 19:25, 27 mar 2019


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Mam pytanie odnośnie cięcia tuji brabant, chciałabym ją ukształtować na gęstą kule ale już widzę, że na początku źle ją przycięłam i teraz ma taki kikut.
W którym miejscu ją ciachnąć, czy mogę jeszcze skrócić przewodnik?



Druga ma ciut lepszy kształt


____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Gardenarium 20:33, 01 kwi 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
W tych miejscach

Kikut obetnij całkiem i jeszcze skróć na rozgałęzieniu te cienkie



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Malgorzata_111 15:25, 07 sie 2019

Dołączył: 07 sie 2019
Posty: 3
Witam wszystkich Forumowiczów. Często zaglądam na Forum, szukając cennych informacji i ucząc się wielu ciekawych rzeczy
Chciałabym prosić Was o radę w sprawie moich tui i cisa. Mam dwie tuje, rosnące przy bramie wjazdowej. Obie mają po 12 lat. Do tej pory przycinane 1-2 razy w roku. Chciałabym nadać im jakiś ciekawy kształt. Ta, która rośnie bliżej bram ma dwa przewodniki, ta niższa trzy. Co ciekawego mogę zrobić z takimi krzewami?

I jeszcze proszę o radę w sprawie 20-letniego cisa. Również regularnie przycinany, ale tak, żeby utrzymać go w ryzach. A teraz chciałabym stworzyć jakiś ciekawy kształt - marzą mi się "chmurki", albo kula na kilku pniach? Cis jest dość mocno rozrośnięty, ma wiele odgałęzień już od samego dołu.Jest trochę bardziej rozbudowany od strony południowej, działka ma w tym miejscu lekki skos. I czy cisa mogę ciąć jeszcze teraz? Na wiosnę był tylko trochę przycinany.

Proszę o Wasze rady. Z góry dziękuję.
Gardenarium 18:34, 07 sie 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Aby móc ocenić, co się da zrobić, musiałabym ocenić go w środku, tak po prostu nie da się poradzić czy zrobić chmurki, czy coś innego, bo żeby były chmurki muszą też być "podpórki" tych chmurek, a tego nie widać.

Cis moim zdaniem powinien zostać albo kulą albo jajem albo maczugą. Robienie teraz z niego niwaki mija się z celem, bo był już zagęszczany.

Jak robić niwaki z cisa możesz obejrzeć tutaj

http://majawogrodzie.tvn.pl/201,Zimozielony-uporzadkowany-ogrod-z-lustrem-odc-487,odcinek.html

oraz tutaj https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/341-jak-zrobic-bonsai-ze-starych-iglakow
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies