Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Topiary - formy strzyżone inne niż cis i bukszpan

Pokaż wątki Pokaż posty

Topiary - formy strzyżone inne niż cis i bukszpan

Gardenarium 00:24, 29 maj 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Formować w zaokrąglony stożek lub ścięty stożek.
Kształt już sam się narzuca
Wywalić? - nie, w żadnym wypadku, toż by było morderstwo prawie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Rejzi 07:03, 29 maj 2018


Dołączył: 18 sty 2018
Posty: 633
Gardenarium napisał(a)
Formować w zaokrąglony stożek lub ścięty stożek.
Kształt już sam się narzuca
Wywalić? - nie, w żadnym wypadku, toż by było morderstwo prawie


Dziękuję bardzo Danusiu. Rozwjałaś moje wątpliwości
____________________
Teresa nowy ze starego, Mały przedgródek na górce i glinie
ag_343 13:26, 15 cze 2018

Dołączył: 10 cze 2016
Posty: 3
Witam,

nie wiem czy mogę w tym wątku spytać ale chcę założyć u siebie rabatę na której będą topiary. Proszę doradzcie mi który gatunek będzie odpowiadał moim wymaganiom, chciałabym aby rósł powoli i nie osiągnął po paru latach 3 m, raczej aby to był węższy stożek. Gdzieś czytałam o świerkach białych ale tych odmian jest trochę...
loretta 14:45, 15 cze 2018

Dołączył: 01 cze 2015
Posty: 87
romaya napisał(a)
Proszę o radę, jak można ufryzować takie UFOki. Stan zastany, wiem, że "trawnik" spod nich do wyrzucenia.





Jedna z ładniejszych form, jakie widziałam. W jakiś sposób urzeka bardziej, niż np kule, zazdro!
Gardenarium 09:01, 16 cze 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
ag_343 napisał(a)
Witam,

nie wiem czy mogę w tym wątku spytać ale chcę założyć u siebie rabatę na której będą topiary. Proszę doradzcie mi który gatunek będzie odpowiadał moim wymaganiom, chciałabym aby rósł powoli i nie osiągnął po paru latach 3 m, raczej aby to był węższy stożek. Gdzieś czytałam o świerkach białych ale tych odmian jest trochę...


Topiary to roślinne rzeźby formowane ręka człowieka, a świerk biały nie wpisuje się w to, bo jest stożkiem sam w sobie, bez formowania.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Viktoria 15:05, 15 lut 2019

Dołączył: 15 lut 2019
Posty: 4
Dzień dobry,
mam w ogrodzie uformowanego jałowca – kule na pniu. Niestety od zeszłego roku zaczęły odsłaniać się doły kul. W tym roku wygląda to już dramatycznie.
Od strony ogrodu roślina rośnie dobrze, od strony domu coraz gorzej.

Przeszukałam sieć i forum, ale nigdzie nie znalazłam informacji, co można z tym zrobić (jeżeli przegapiłam jakieś miejsce, będę bardzo wdzięczna za wskazanie).

Zastanawiałam się, czy da się na "wyłysiałych" kulach zaszczepić nowe gałązki pobrane z gęstszych miejsc.
Szukałam też porad dotyczących takiego szczepienia, ale znalazłam tylko informacje o rozmnażaniu jałowca (sadzonki do ziemi), szczepieniu z ręki i na pniu.

Będę bardzo wdzięczna za wskazówki.

Pozdrawiam serdecznie


Gardenarium 18:57, 15 lut 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Jałowiec jest najgorszym gatunkiem na takie formy. Nie odbija ze starego drewna. Wyciąć ten fragment. z całą gałęzią.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Viktoria 11:28, 17 lut 2019

Dołączył: 15 lut 2019
Posty: 4
Dziękuję za odpowiedź. Szczepienia na 'wyłysiałych' fragmentach na dole kul nie udałyby się?
Drzewo jest stare i przez parę ostatnich lat było bardzo piękne, szkoda mi go.
Gardenarium 21:00, 17 lut 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Ratuj go, ale na przykładzie Zbyszka Gazdy, po paru latach poszedł na ognisko. A zobacz co robiliśmy z nim.

https://www.ogrodowisko.pl/watek/599-ogrodowisko-w-iwoniczuzdroju-ciecie-jalowca
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
gdzie_idziesz 12:26, 18 lut 2019


Dołączył: 04 wrz 2013
Posty: 262
Przeczytałam cały wątek i odpowiedzi na moje pytanie nie znalazłam.
Szukam informacji jak utrzymać w ryzach lipy.
Posadziłam przed domem aleję lipową, z otrzymanych malutkich lipek. Lipy zostały już pięknie wyprowadzone, mają proste pnie i rozbudowaną koronę na wysokości ok 2 metrów. Korona na razie jest mała, ale wiadomo, lipy to duże drzewa, ja chciałabym je corocznie ograniczać.
Moje pytanie jest takie - czy ciąć je w kulkę wiosną, po skończeniu przyrastania gałązek, czy ciąć je na przedwiośniu, corocznie wycinając przy pniu najsilniejsze gałęzie.
Jak dotąd cięłam je na przedwiośniu, ale moim zamysłem było wyrównanie ich, by pokrojem i wielkością były takie same. To już się udało, teraz zastanawiam się co dalej.
____________________
Natalia słoneczny zakątek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies