Gdzie jesteś » Forum » Róże » Choroby róż

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby róż

szkabona 00:05, 28 maj 2014


Dołączył: 04 lip 2011
Posty: 75
Co może dolegać mojej małej Teresce?
Pędy i pąki obumierają, potem odpadają.
Róże po zakupie stały w donicach ze szkółki przez dwa tygodnie i nic im nie dolegało. Problemy zaczęły się w zeszłym tygodniu, po przesadzeniu do gruntu.

Mazan 15:33, 28 maj 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Wygląda na szarą pleśń. Mogę polecić zamiast standardowo używanych Bravo/Gwarant czy Topsin środek Teldor 500 SC lub jesli masz czas i cierpliwość Bioczos, Biosept, a nawet 5% olejek cynamonowy
Stosowałem go na róży harkness. Początek kiepski, ale końcowy wynik ładny.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
MonikaH 13:14, 30 maj 2014


Dołączył: 17 sty 2012
Posty: 171
proszę o podpowiedź co się dzieje z moją kronprinsess mary i z drugą nn obok też?
____________________
Monika - Bez linijki
Mazan 14:13, 30 maj 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Jeszcze nic takiego się nie dzieje. To dopiero początek. Po kilku chłodnych i deszczowych dniach należy spodziewać się ataku chorób grzybowych - szarej pleśni, antraknozy, różnych plamistości. Tu widać początek szarej pleśni i dlatego proponuję skorzystać z tych środków, które podałem w poprzednim poście. I to bez zwlekania..
Niezależnie od chorób teraz zauważyłem inwazję mszyc na moich różach, być może, że na Waszych to zjawisko także wystąpi. Trzeba dokładnie przejrzeć rośliny.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
AniaDS 19:12, 30 maj 2014


Dołączył: 25 sty 2011
Posty: 5078
szkabona napisał(a)
Co może dolegać mojej małej Teresce?
Pędy i pąki obumierają, potem odpadają.
Róże po zakupie stały w donicach ze szkółki przez dwa tygodnie i nic im nie dolegało. Problemy zaczęły się w zeszłym tygodniu, po przesadzeniu do gruntu.


Podobnie, jak Mazan obstawiam szarą pleśń, oberwij te wszystkie kwiaty, czasami to wystarczy nawet bez żadnych dodatkowych wspomagaczy, czyli oprysków.
U mnie tak często robi Swany, im więcej ma pąków tym czasami więcej takich pąków brązowieje i odpada.
Trzeba dać także róży czas, żeby się zaklimatyzowała, najlepiej przesadzać je na miejsce stałe jak jest chłodno i mokro, nie podczas upalnych, suchych dni.
____________________
Ania i róże i cała reszta :)
szkabona 07:09, 31 maj 2014


Dołączył: 04 lip 2011
Posty: 75
AniaDS napisał(a)

Podobnie, jak Mazan obstawiam szarą pleśń, oberwij te wszystkie kwiaty, czasami to wystarczy nawet bez żadnych dodatkowych wspomagaczy, czyli oprysków.
U mnie tak często robi Swany, im więcej ma pąków tym czasami więcej takich pąków brązowieje i odpada.
Trzeba dać także róży czas, żeby się zaklimatyzowała, najlepiej przesadzać je na miejsce stałe jak jest chłodno i mokro, nie podczas upalnych, suchych dni.


Dziękuję Aniu i Mazan
Porażone kwiaty - intuicyjnie - oberwałam i obserwuję roślinę. Na razie wygląda dobrze. I oby tak zostało.

Pozdrawiam
tusiawka 13:57, 08 cze 2014


Dołączył: 02 sty 2014
Posty: 1934
Witam

Moje róże mają "przypalone" kwiaty.



z bliska





normalny kwiat



W kwietniu były pryskane na grzyba, później raz na mszyce, oba zabiegi gotowymi preparatami w aerozolu. Ostatnio podlewałam florowitem.
Dokładnie tak samo traktowałam wszystkie róże w ogrodzie i pozostałym nic nie dolega.

Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu przyczyny problemu.
____________________
Marta Ogród pod trzema dębami
Mazan 21:48, 09 cze 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Tusiawko, jeśli są tylko przyalone kwiaty to może być spowodowane zbyt mocnym słońcem, a jeśli jeszcze były zwilżone to efekt znany. Moją uwagę zwróciły jednak brązowe plamki(?) oraz zasychające lub brązowiejące liście. Nie widać szypułek zmienionych kwiatów - czy są chorobowo zmienione, czy nie. Nie widząc wszystkiego trudno powiedzieć.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
tusiawka 23:58, 10 cze 2014


Dołączył: 02 sty 2014
Posty: 1934
Szypułki nie są zmienione. Mój pierwszy typ to też było słońce.
Dzięki za głos w tej sprawie.
Sucha gałązka to jakiś pojedyńczy przypadek, a grzyba niestety już łapią.
Pryskałam je znowu ale przy takim ciepłe i wysokiej wilgotności, grzyby i to całkiem spore rosną nawet u mnie na trawniku.
____________________
Marta Ogród pod trzema dębami
olut30 11:13, 16 cze 2014

Dołączył: 06 kwi 2014
Posty: 3
Moje róże wyglądają tak:
https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/63/630389/thumb_original.jpg
https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/63/630390/thumb_original.jpg
Co im jest? Proszę o pomoc, co im jest i jak im pomóc?
Monika
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies