Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród cichy i przytulny

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród cichy i przytulny

sylwiap 20:48, 27 sie 2014

Dołączył: 15 sie 2014
Posty: 37
Mirella napisał(a)



Asia to "Gwiazda ogrodowiskowa" Werbena Patagońska, kupiłam ją w szkółce wiosną, urosła, jest przepiękna.



ale ładna ta werbena to roślina wieloletnia?
asiach 21:12, 27 sie 2014


Dołączył: 20 mar 2014
Posty: 3468
Napia napisał(a)
Asiu, cały czas myślę o złotym perukowcu, którego masz u siebie. Czy on ma raczej pokrój krzewiasty czy przypomina drzewko? I jak duży urośnie? Znalazłam już kilka informacji na jego temat, ale nie ukrywam, że zależy mi na Twojej opinii
Pozdrawiam ciepło


Ahnieszko, teraz mogę po części odpowiedzieć na Twoje pytanie dotyczące perukowca. Mój ma raczej pokrój drzewisty jak mało, która roślina w moim ogrodzie. Ale jedno wiem, że rośliny mają taki pokrój jaki my sobie zamarzymy
Najlepszym przykładem niech będzie magnolia z krzewu zrobiłam małe drzewko - w środku zdjęcia

Poza tym w różnych warunkach rośliny rosną różnie.
Następnym przykładem niech będą dwie jodły kalifornijskie, posadzone w tym samym czasie, tej samej wielkości a jakże różne. Kiedyś żartobliwie napisałam, że rośliny jak psy upadabniają się do ich właścicieli
Mały konkurs - która jodła jest moja?

A na pytanie jaki duży będzie - jak wysoki urośnie nie wiem, nie umiem odpowiedzieć. Ale z tego co napisałam wcześniej możesz zredukować jego przyrost i na wysokość i na szerokość.
Czyli od Ciebie zależy i od miejsca jakim dysponujesz.
Och jeszcze jeden przykład modrzew europejski - zredukowałam dość znacznie jego wzrost - zdjęcie powyżej - 7 chmur z iglaka - nie ma tu miejsca na 45m drzewo
Agnieszko - teraz decyzja nalezy do Ciebie ale ja bym znalazła na niego miejsce
asiach 21:16, 27 sie 2014


Dołączył: 20 mar 2014
Posty: 3468
Agania napisał(a)
Asiu, wszystko co najlepsze przynosisz mi... to tak jak w piosence, tak bardzo zachwyca mnie twój ogród Catalpa to prawdziwa królowa i ma już te fajowskie sople

moje catalpy sa kupowane szczepione, one nie mają takich sopli, ale dwie już zaczynały kwitnąć, to dwa takie sople tylko zobaczę

Twoja ma ich tak dużo, ale prowadzona od ziarenka, to już dojrzałe drzewo i jak pięknie prowadzone, gratuluję drzewa i specjaliście hodowcy tacie

Zachwycona pozdrawiam


Agatko, dziękuję za tyle miłych słów
A w tym roku tych fasoli jest wyjątkowo dużo są też stare z ubiegłego roku

Pozdrawiam ciepło
asiach 21:21, 27 sie 2014


Dołączył: 20 mar 2014
Posty: 3468
Mirella napisał(a)



Asia to "Gwiazda ogrodowiskowa" Werbena Patagońska, kupiłam ją w szkółce wiosną, urosła, jest przepiękna.


Dziekuję Mirella
Nie dość, że nie znam to jeszcze nie mam. Ale w wolnej chwil zglebię wiedzę na jej temat. Widać nie jestem na czasie
asiach 21:46, 27 sie 2014


Dołączył: 20 mar 2014
Posty: 3468
sylwiap napisał(a)


Witaj

Asiu, zaczynając budowę nawet sobie nie zdawaliśmy sprawy, że taki mamy nierówny teren. Od strony tarasu mam drugą skarpę już zagospodarowaną, zrobiliśmy z odpadów granitowych. Z tą z przodu domu będziemy kombinować w przyszłym roku ale już przez zimę muszę wiedzieć z czego wykonać jak to nazwałaś murek. Najbardziej by mi odpowadały właśnie podkłady kolejowe ale mi to odrdzają, że rakotwórcze itd. Tak więc myślimy intensywnie, żeby to jakoś w miarę tanio zrobić, bo jest skarpa długa. Zostawienie samej trawy odpada, bo chcę tam mieć kolorowo To akurat widok z kuchni. Tak więc będą skalniaki, wrzosy itp. Może nawet wykorzystamy ten spadzik na małą kaskadkę.
A powiedz Asiu, ukorzeniałaś kiedyś jałowce płożące? Można jeszcze teraz spróbować, nie jest za późno? Właśnie posadziliśmy dzisiaj 4 thuje przy ogrodzeniu i stwierdziłam, że warto by było dać tam jeszcze coś płożącego. Nie chcę już kupować, bo już i tak ostatnio przeholowaliśmy z zakupami do ogrodu

Anieszko, jeżeli chcesz skalniak to moim zdaniem nie musisz robić żadnego murka a rośliny posadzone na skarpie wręcz wejdą w naturalny sposób na trawnik. Skarpa nie jest stroma na tyle aby wszystkie posadzone na niej rosny spłynęły z niej. Możesz podobnie jak na tym zdjęciu co jakiś czas zabezpieczyć głazem lub jakąś belką drewnianą, która z czasem zarośnie

Pomyśl może o jakiś schodkach bo tak jak napisałaś skarpa jest dość długa.

Ach jeszcze pytałaś o ukorzenianie jałowców - robiłam i to z powodzeniem jałowiec płożący golden carpet. Wiosną podstawiłam korytko z ziemią, połozyłam na nim gałęzie jałowca. Ziemią przysypałam gałęzie od góry. I tak trzymałam do jesieni. Jesienią jak upewniłam się, że są korzenie i że jest ich dość dużo odciełam od rośliny matecznej i posadziłam w nowym miejscu. W taki sposób na odkład udało mnie się ukorzenić juz kilka takich jałowców
Spróbuj warto
asiach 21:53, 27 sie 2014


Dołączył: 20 mar 2014
Posty: 3468
Dla Marty i Agnieszki, moje podzielone żurawki z 4 mam 12 krzaków



asiach 22:02, 27 sie 2014


Dołączył: 20 mar 2014
Posty: 3468
Anomalia pogodowe - kwiat jabłoni
Może nie najlepszy jakościowo kwiat ale jest troszeczkę spalony

sylwiap 23:23, 27 sie 2014

Dołączył: 15 sie 2014
Posty: 37
Asiu - też myślę, że można by nie dawać murka oporowego skoro ma to być skalniak, a skarpa jest już ze 3 lata, więc w miarę ubita i zwarta. Tylko planuję dać tam agrowłókninę, a na to korę, i o obsuwanie kory się martwię na samym początku, bo trzeba będzie co najmniej dwóch lat, by się to ładnie zapełniło. No nic, mam caluśką zimę na planowanie
Ale o takim sposobie ukorzeniania nigdy nie słyszałam i nie wpadłabym na to Ty to jednak jesteś pomysłowa A myślisz, że jak sobie teraz to zrobię, to zdążą się ukorzenić do zimy? Bo ja niecierpliwa jestem i już bym chciała to mieć i sadzić Ten mój jałowiec, który chcę rozsadzić też właśnie dywanowy ale jest niebieski.
Jeszcze o jodle kalifornijskiej muszę wspomnieć Twoja jest o wiele ładniejsza, to po pierwsze. W ogóle jaka ona już ogromna, wow! I ten perukowiec o wiele wyższy od Ciebie. Aśko i jak Ty przycinasz tego modrzewia kulkowego jak Ty taka maleńka jesteś
asiach 23:55, 27 sie 2014


Dołączył: 20 mar 2014
Posty: 3468
sylwiap napisał(a)
Asiu - też myślę, że można by nie dawać murka oporowego skoro ma to być skalniak, a skarpa jest już ze 3 lata, więc w miarę ubita i zwarta. Tylko planuję dać tam agrowłókninę, a na to korę, i o obsuwanie kory się martwię na samym początku, bo trzeba będzie co najmniej dwóch lat, by się to ładnie zapełniło. No nic, mam caluśką zimę na planowanie
Ale o takim sposobie ukorzeniania nigdy nie słyszałam i nie wpadłabym na to Ty to jednak jesteś pomysłowa A myślisz, że jak sobie teraz to zrobię, to zdążą się ukorzenić do zimy? Bo ja niecierpliwa jestem i już bym chciała to mieć i sadzić Ten mój jałowiec, który chcę rozsadzić też właśnie dywanowy ale jest niebieski.
Jeszcze o jodle kalifornijskiej muszę wspomnieć Twoja jest o wiele ładniejsza, to po pierwsze. W ogóle jaka ona już ogromna, wow! I ten perukowiec o wiele wyższy od Ciebie. Aśko i jak Ty przycinasz tego modrzewia kulkowego jak Ty taka maleńka jesteś

Zacznę możed od końca bo mnie rozbawiłaś - maleńka to ja nie jestem(h=166cm o obwodzie nie dyskutuję). A modrzew formułuję z drabiny rozkładanej i jak na razie daję radę choć nad ścięciem najwyższą kólką zaczęłam się zastanawiać!!!
Co do jałowca spróbuj teraz ale nie stawiałabym na tak szybkie ukorzenienie nowych roślinek. Ale na wiosnę Czyli nowy materiał do działania
Jodła kalifornijska ogromna a kaukaska ta chora jeszcze większa Czas ucieka a drzewa rosną.
Kiedyś ogrądałam Maję w ogrodzie i skarpę wyścielili siatką ogrodową i posypali żwirem płukanym. Siatka po to aby kamyki się nie przemieszczały. Może takie rozwiąznie z siatką pomogłoby w utrzymaniu kory. Jak wpadnę na jakiś pomysł dam znać.
marta_d 09:42, 28 sie 2014


Dołączył: 07 lut 2014
Posty: 2195
asiach napisał(a)

Dzień dobry Martuniu
Jutro przyjedziemy na grzyby


Zapraszam a wiece co jest najdziwniejsze ?u mojej mamy, która mieszka ode mnie jakieś 30 km nie ma narazie za dużo grzybów, dopiero się pojawiają pojedyncze sztuki
____________________
marta_d - Kwiaty z ogródka Marty
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies