Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Plamy na trawniku

Pokaż wątki Pokaż posty

Plamy na trawniku

Mela 13:32, 08 wrz 2014


Dołączył: 30 sie 2014
Posty: 17
Dziękuje zadziałało - jest cudnie
____________________
waldek727 16:42, 08 wrz 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
atena35 napisała:
Ja mam podobne. Na moim trawniku widać jak "zasiallli góralle" nawóz, naaawóz.
Też mam pasy, a właściwie fale Trzeba ćwiczyć, nie ma wyjścia.

Ja też zasilam z ręki glebę na której rośnie mój trawnik. Różnica jest tylko taka, że ja nie trzymam w garści sztucznego nawozu tylko konewkę z rozcieńczonym nawozem organicznym, kwasami humusowymi lub namnożonymi pożytecznymi mikroorganizmami. Tym sposobem nie niszczę fauny glebowej, bakterii i grzybów mikoryzujących które jako jedyne są w stanie doprowadzić wszystkie związki mineralne zawarte w glebie do postaci bezpośrednio przyswajalnej przez korzenie traw. Trawnik na glebie organicznej nie jest też narażony na tak często spotykane na glebach mineralnych zasolenie. To systematyczne, nadmierne i niezbilansowane nawożenie sztucznymi nawozami sprawia, że trawniki te najczęściej nie wyglądają tak jak wyobrażał sobie wcześniej ich właściciel. Zasolona gleba przyczynia się do wystąpienia suszy fizjologicznej która uniemożliwia trawom pobieranie minerałów z roztworu glebowego. Nadmiar jakiegoś pierwiastka blokuje przyswajanie przez trawę innych ważnych pierwiastków które mają duży wpływ na jej wygląd i zdrowotność.
Nie przeraża mnie to, że mój trawnik jest jakiś taki monotonny bez żadnego wyrazu w postaci żółtych plam, pasów, falek i innych ciekawych wzorków. Przecież mogę cieszyć się tylko tym, że jest przyjazny dla ludzi i dla środowiska.


____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
agnieszka_ka... 09:22, 03 maj 2016

Dołączył: 03 maj 2016
Posty: 2
Witam pozna jesienia posialam trawe ladnie wzeszla na wiosne zrobila sie super zielona.Zakupilismy nawoz dlugodzialajacy na 6 m cy i wszystko bylo w porzadku po drugim koszeniu zrobily sie zolte plamy na starszym trawniku tez go uzylismy i nie ma problemu.Co teraz mam z nim zrobic czekac i kosic czy nawozic w te miejaca

Gardenarium 10:30, 03 maj 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tutaj muszę sprostować:

Nie zrobiły się żółte plamy, tylko tutaj gdzie spadł nawóz trawnik zrobił się odżywiony i zielony. Widać jak ktoś krzywo i nierównomiernie posiał nawóz i ominął pewne miejsca pasami, które pozostały żółte, czyli niedożywione.

Błąd: nie stosować nawozów długo działających do trawników. Stosować nawozy normalne np. co miesiąc.

Podnawozić zagłodzone placki, polać wodą celem rozpuszczenia, wyrówna się.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
justyna_dudziak 17:07, 26 maj 2016

Dołączył: 26 maj 2016
Posty: 11


Dzień dobry,
to mój pierwszy post, witam wszystkich serdecznie.
Proszę o poradę jak doprowadzić trawnik do ładu. został zasilony nawozem, rozsypałam ręcznie. Martwią mnie te żółte plamy, czy oby na pewno są one od braku nawozu?
W najbliższych planach mamy zamiar zdecydowanie zredukować trawę. Okazało się, że piękna trawa na dużej powierzchni to nie taka prosta sprawa jak się wszystkim wydaje
Planujemy zrobić trochę nasadzeń: różnego rodzaje brzozy, wiśnie piłkowane, na tle szmaragdów hortensje i inne. Mamy również rozprowadzone nawodnienie ale będzie wymagało ono poprawek.Na początku sezonu trawnik przewertykulowliśmy. Kilka lat temu zdecydowanie był gęstszy i ładniejszy.
Proszę doradźcie jak naprawić trawnik.
pozdrawiam
Justyna

[img
Gardenarium 17:49, 26 maj 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tego czy żółte plamy są z przenawożenia czy z niedożywienia, nikt nie wie, zwłaszcza że nie ma zdjęcia. Ja się nie podejmuję doradztwa.

Wszelkie dostępne porady masz pod tagiem trawnik, w tym regeneracja.

http://www.ogrodowisko.pl/tag/trawnik
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
justyna_dudziak 18:48, 26 maj 2016

Dołączył: 26 maj 2016
Posty: 11
Witam,
zdjęcia oddane. za pierwszym razem mi się nie udało
pozdrawiam
Justyna

Gardenarium napisał(a)
Tego czy żółte plamy są z przenawożenia czy z niedożywienia, nikt nie wie, zwłaszcza że nie ma zdjęcia. Ja się nie podejmuję doradztwa.

Wszelkie dostępne porady masz pod tagiem trawnik, w tym regeneracja.

http://www.ogrodowisko.pl/tag/trawnik
Gardenarium 20:05, 26 maj 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pielęgnacja trawnika jest prosta, potrzebuje wody, koszenia i składników odżywczych. Koszenia co kilka dni. Jedna zaszwankuje - brzydko wygląda.
Tutaj wygląda na kilka powodów.

Teraz to proponuję kupić w workach żyzną ziemię, przesypać trawnik po wierzchu, przegrabić grzbietem wachlarza, nie zębami i podlewać dobrze, ale to dobrze a nie pokropić tylko, sprawdzić czy nie jest spalona tu gdzie żółte. Jeśli będzie lepiej wyglądał wtedy pokaż zdjęcia, powiem co dalej.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
justyna_dudziak 20:09, 26 maj 2016

Dołączył: 26 maj 2016
Posty: 11
dziękuję za odpowiedź. Czy warto zrobić dosiewki czy na razie sobie odpuścić?
momentami trawa wygląda na spaloną, na zdjęciach nie widać ale mam kilka takich bardziej żółtych plamek. doczytałam się w poprzednich postach by zlać wodą by rozpuścić nawóz. trawę koszę raz na tydzień, jutro będzie właśnie ten dzień.

pozdrawiam serdecznie
Justyna
Gardenarium 20:17, 26 maj 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jutro to nie ma co kosić, podlewać teraz. po prostu lać. Za trzy dni będziesz kosić. Nie dosiewaj, lej wodę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies