Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Kompost, kompostowanie i kompostowniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Kompost, kompostowanie i kompostowniki

iwka 13:41, 17 cze 2014


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363
Raczej nie
____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
beta 13:46, 17 cze 2014


Dołączył: 05 kwi 2012
Posty: 12953
ja skórek też nie daję
____________________
beata - Dla odmiany czas na zmiany... ..."Świadomość, że wszystko co robię, mogłabym robić lepiej wcale mi nie przeszkadza..."
Anabell 19:56, 17 cze 2014


Dołączył: 28 sie 2012
Posty: 4962
Skórki po bananach to cena rzecz, sam fosfor i potas, można zakopać bezpośrednio pod krzewy czy róże. do kompostu jak najbardziej wskazane.
____________________
Hania - Żywopłotki cisowe
Toszka 20:33, 17 cze 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Skórki po cytrusach także można dodawać w niewielkich ilościach jednakże po uprzednim dokładnym umyciu. Problem ze skórkami cytrusów (pomarańcze, cytryny, grejpfruty, mandarynki) polega na tym, że przed transportem pokrywane są silnymi środkami grzybobójczymi, a te są niebezpieczne dla mikroorganizmów "pracujących" w kompoście
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
mira 21:45, 17 cze 2014


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
Anabell napisał(a)
Skórki po bananach to cena rzecz, sam fosfor i potas, można zakopać bezpośrednio pod krzewy czy róże. do kompostu jak najbardziej wskazane.



no właśnie tak mi się wydawało ale dlaczego nie o co chodzi? ciekawa jestem jakie są argumenty za bo ostatnio słyszałam ,że mam nie jeść bananów
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
Piorunek 17:57, 07 sie 2014


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 226
Czy kompost może być w słonecznym miejscu przy zwiększonym podlewaniu? Jaki musi być ten kontakt powierzchni kompostownika z ziemią rodzimą? Wystarczy niewielka część? Może być ulokowany w miejscu z dość piaszczystym i ubogim podłożem? Czy trzeba dosypywać ziemię/torf? A może wystarczą tylko odpady, trawa, liście...? Czy można zastosować obierki z ziemniaków? Co należy robić chcąc zastosować dużo skoszonej trawy? Okrywanie folią wpłynie w jakiś sposób na kompostowanie?

____________________
Gardenarium 11:18, 08 sie 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na początek przeczytaj to

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/289-kompost-najlepszy-nawoz-do-ogrodu

i to

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/9-kompost-w-ogrodzie-czyli-wszystko-co-organiczne-nie-zmarnuje-sie

przyda się także to

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/379-sciolkowanie-w-ogrodzie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 11:20, 08 sie 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Piorunek napisał(a)
Czy kompost może być w słonecznym miejscu przy zwiększonym podlewaniu? Jaki musi być ten kontakt powierzchni kompostownika z ziemią rodzimą? Wystarczy niewielka część? Może być ulokowany w miejscu z dość piaszczystym i ubogim podłożem? Czy trzeba dosypywać ziemię/torf? A może wystarczą tylko odpady, trawa, liście...? Czy można zastosować obierki z ziemniaków? Co należy robić chcąc zastosować dużo skoszonej trawy? Okrywanie folią wpłynie w jakiś sposób na kompostowanie?



1. Kompost nie może być w słonecznym miejscu
2. Kontakt po całości
3. Może być w miejscu piaszczystym, to nieistotne
4. Można stosować obierki ziemniaków
5. Suszyć trawę, dodawać niewielkie ilości, mieszać z torfem, liśćmi i chwastami
6. Nie okrywaj folią

Jak chcesz szybciej otrzymać kompost, dodawaj komposter albo kup sobie temokmpostownik.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Viola 23:58, 08 sie 2014


Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 3482
Czy można używać niezbyt dojrzały kompost (nie widać już poszczególnych składników, ale tak na czuja wiem, że jeszcze ze 2 miesiące by się przydały). Chciałam teraz wymieszać z ziemią na rabacie. Zaczęłam robić kompost w październiku zeszłego roku.
____________________
Viola Pomóżcie wyczarować mi ogród
Gardenarium 09:00, 09 sie 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Możesz taki kompost wsypać do dołka do sadzenia, wymieszany z ziemią rodzimą, na wierzch nie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies