Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Kompost, kompostowanie i kompostowniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Kompost, kompostowanie i kompostowniki

ogrodniczka1 17:07, 13 wrz 2014

Dołączył: 13 wrz 2014
Posty: 1
Witam wszystkich.
Czy komuś z Forumowiczów zdarzyło się, że dżdżownice kalifornijskie wychodziły na obrzeże kompostownika? Mam taki problem od kilku tygodni. Kompostownik stoi w zacienionym miejscu.
waldek727 05:28, 14 wrz 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
-Za mokro. Brak tlenu.
-Za sucho. Brak możliwości pobierania pokarmu o odpowiedniej konsystencji.
-Brak świeżej materii organicznej. Zakończył się proces kompostowania. Kalifornijki wychodzą na wierzch w celu poszukiwania świeżego pokarmu.
-Zbyt duża jednorazowa dawka dołożonej substancji organicznej na wierzch kompostu. Gwałtowny wzrost temperatury powyżej 40*C.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
waldek727 05:36, 14 wrz 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
lublinianka napisała:
Czy do kompostu mozna dodac swieze liscie i galazki z bzu czarnego?

Możesz dodawać bez żadnych obaw. Możesz również dorzucać całe kiście owoców, a gałązki przed przekompostowaniem rozdrobnij na jak najmniejsze części.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
martaibartek 13:56, 18 wrz 2014


Dołączył: 04 sie 2012
Posty: 1140
Zapisuję, bo temat na dzień dzisiejszy jest mi bardzo bliski.
____________________
lublinianka 11:02, 19 wrz 2014


Dołączył: 25 sty 2014
Posty: 28
waldek727 napisał(a)
lublinianka napisała:

Możesz dodawać bez żadnych obaw. Możesz również dorzucać całe kiście owoców, a gałązki przed przekompostowaniem rozdrobnij na jak najmniejsze części.
serdecznie dziękuję za odpowiedź
Pszczelarnia 11:09, 19 wrz 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Waldek, miło Cię widzieć.
Jakie jest Twoje zdanie odnośnie kompostowania spadów owocowych? Bo im więcej czytam, tym bardziej myślę, że powinnam medyczne studia sadownicze ukończyć.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
MarzenaG 11:25, 19 wrz 2014


Dołączył: 18 wrz 2013
Posty: 757
Pewnie już było poruszane takie pytanie, można dodawać skoszoną trawę do kompostownika?
____________________
Niezdecydowana ogrodniczka
waldek727 02:39, 20 wrz 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Pszczelarnia napisał(a)
Waldek, miło Cię widzieć.
Jakie jest Twoje zdanie odnośnie kompostowania spadów owocowych? Bo im więcej czytam, tym bardziej myślę, że powinnam medyczne studia sadownicze ukończyć.

Oj pszczółeczko Ewuniu kochana ja jak do końca nie jestem do czegoś przekonany to tego unikam. Miałem też kiedyś pytanie: ,,Czy można kompostować rośliny zawierające w sobie trujące związki chemiczne". Chodziło o tujon. Nie wiem po co komuś kompost z cisa ale pamiętam, że zapisaliśmy wtedy kilkadziesiąt stron analizując cały proces kompostowania krok po kroczku.
Ewciu. Uważam, że jeśli są to zrzucone z drzewa przez nas zdrowe owoce których nie jesteśmy już w stanie przerobić, to dodanie ich po rozdrobnieniu do kompostu może ten kompost tylko wzbogacić. Natomiast jeżeli są to owoce które opadają przedwcześnie z powodu zgorzeli, wirusów czy infekcji grzybowych to lepiej je zebrać, spalić i mieć spokojną głowę, że nie rozniesiemy po ogrodzie jakiegoś choróbska.
Pozdrawiam.
MarzenaG napisała:
Pewnie już było poruszane takie pytanie, można dodawać skoszoną trawę do kompostownika?

Marzenko. Skoszona trawa jest bardzo cenną substancją organiczną przydatną w kompostowaniu wraz z innymi składnikami. Jedynie przed dodaniem jej do kompostownika należy wykonać wstępną czynność polegającą na jej podsuszeniu przez dwa trzy dni na słoneczku aby nie miała tendencji do zbijania się w warstwę nieprzepuszczającą powietrza, i aby nie zachodziły w jej wewnętrznej warstwie procesy gnilne. Substancje organiczne dodawane do kompostu powinny cały czas butwieć.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
MarzenaG 07:53, 20 wrz 2014


Dołączył: 18 wrz 2013
Posty: 757
Dziękuję za odpowiedz, mam duuużo trawy będzie materiał,
A moja teściowa uparła się, żeby oddawać zielone odpady przy zbiórce śmieci, nie mogę jej przekonać, że to czyste marnotrwastwo;(

Pozdrawiam
____________________
Niezdecydowana ogrodniczka
Viola 21:26, 20 wrz 2014


Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 3482
Wiem, że nie należy wrzucać ziemi do kompostownika, ale jak to jest z darnią ? Jestem na etapie zdejmowania darni pod ramę ogrodu, idzie mi to powoli, bo każdy kawałek zdjętej darni wytrzepuję z ziemi, a trawa i korzeniami i resztką ziemi (której nie udało się usunąć) ląduje albo w kompostowniku albo na niezagospodarowanej działce sąsiadów. I ciągle się zastanawiam co z tym robić. Może ktoś podpowie?
____________________
Viola Pomóżcie wyczarować mi ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies