Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Kompost, kompostowanie i kompostowniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Kompost, kompostowanie i kompostowniki

waldek727 16:29, 26 wrz 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Uuuuuu!
Madziu. Piękny towar.
Miodzio dla roślin.
Pozdrawiam i wskakuję do Twojego ogrodu.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
MAD 16:33, 26 wrz 2014


Dołączył: 22 maj 2014
Posty: 3337
waldek727 napisał(a)
Uuuuuu!
Madziu. Piękny towar.
Miodzio dla roślin.
Pozdrawiam i wskakuję do Twojego ogrodu.

Dzięki! Ogród to będzie za jakiś czas. Ale w kompostowanie bawię sie już od daaawna. Metodą prób i błędów.
____________________
Pozdrawiam! To tu…
Toszka 20:03, 26 wrz 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Ponieważ grupa lobbująca kompost zamieszcza swoje złoto, to i na mnie pora, bo tylko od ornitologa nie żąda się umiejętności latania

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
MarekW 20:49, 26 wrz 2014


Dołączył: 05 lut 2011
Posty: 2338
śliczny kompost gratulacje. Ja to leniwy jestem i tylko wrzucam na pryzmę (bo nie mm ślicznego ogrodzonego kompostownika)co mam nawet nie przerzucam bo siły brak. a i tak kompost się robi nawet trawę świeżo skoszoną wrzucam. ale przekładam warstwami innych odpadków. np. dziś przekładałem gałązkami lipy po ostatniej wichurze i ściętą miętą więc będzie dopływ powietrza
____________________
Marek - Ogród średniowieczny i nie tylko
MAD 21:14, 26 wrz 2014


Dołączył: 22 maj 2014
Posty: 3337
Toszka napisał(a)
bo tylko od ornitologa nie żąda się umiejętności latania

Dobre! Obśmiałam się jak norka!

Kompost pierwsza klasa.
____________________
Pozdrawiam! To tu…
gemciu83 12:41, 29 wrz 2014

Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 386
Jak ocenicie mój towar ?
To był mój pierwszy amatorski kompostownik. Popełniłem błąd. Rozebrałem 3 lata temu 'wieżę' ale towar i tak się ładnie przzerobił. Może to nie cudo jakie uzyskam z pryzmy ale służy mi już 3 lata i każdego roku 'podkradam' 2-4 taczki.
Teraz dwie taczki po 100-120L wyrwałem.
Na oko jeszcze 4 zostały.




____________________
Jakub Zielone Centrum Spokoju
waldek727 13:56, 29 wrz 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Jakub.
Wydaje mi się, że ten kompost robiłeś trochę przypadkowo. Stworzony z substancji zawierających dużo węgla a więc na składnikach brązowych. Poza tym proces mineralizacji przebiegał w niewystarczających warunkach tlenowych a także brak było w nim odpowiedniego stopnia nawilżenia. To wszystko sprawiło, że Twój kompost można zaliczyć do humusu bogatego w grzyby, kwasy huminowe i promieniowce natomiast mniej jest w nim mikroorganizmów stanowiących królestwo bakterii. Co do jego zasobności w minerały to nie wypowiem się ponieważ wykazałaby to dopiero jego analiza. W tej chwili Twój kompost jest już na tyle stabilny, że możesz go z powodzeniem stosować pod rośliny iglaste i kwasolubne. Mulczując trawnik możesz się spodziewać wyrastania na nim niepatogennych grzybów.
Ps. gemciu jestem pełen uznania dla Ciebie. Bravo i gratuluję innego spojrzenia na ogród. Twoje posty zawsze kojarzyły mi się z innymi nawozami.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
gemciu83 18:25, 29 wrz 2014

Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 386
Czy przypadkowo to nie powiedziałbym tak.
Przypadkowo w pewnym sensie wykonałem pierwszy własnej konstrukcji kompostownik, który miał wadę w postaci tego, że nie dałem napowietrzania. Zamiast mi to się rozkładać stanęło w miejscu. Nie gniło.
Po 2 latach dałem sobie spokój i dopiero w 3 roku rozebrałem całość (1,1m3) i została mi taka 'wieża', która sobie stoi i od czasu do czasu jest odkrajany kawałek materiału.
Do tego kompostownika trafiała głównie trawa oraz liście i igliwie spod tuj oraz troszkę resztek kwiatów itp itd.
Także ten towar tak wygląda.

Od siebie dodam, że zdaje egzamin na 100% już raz pokazywałem zdjęcie turków, gdzie w jednej linii różnią się wzrostem połowa na ziemi z kompostu, a druga zwykła ziemia jaką mam na działce. Różnica jest duża.

W przyszłym roku ta ziemia pójdzie pod pelargonie i zobaczę efekty

Pryzma zdaje egzamin i nasturcje są olbrzymie oraz zdrowe.



Dodam, że 'darmowi pracownicy' ochoczo przybyli do pryzmy i pracują w bardzo dużej ilości.

Waldek cóż jedno drugiego nie wyklucza. Wydaje mi się, że 95% właścicieli ogrodów nie będzie miało czasu, zacięcia i chęci by poświęcać się na eko pielęgnację ogrodu. Wybierają chemię bo efekt szybki ale krótkotrwały jak reklama w TV.
____________________
Jakub Zielone Centrum Spokoju
Pszczelarnia 10:16, 30 wrz 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Piękne zdjęcie nasturcji na kompoście.

Na atku u Bogdy jest dyskusja o tym, czy można dodawać aksamitki do kompostu. Przeciw dodawaniu aksamitek przemawiają:
1. będzie się rozsiewała wraz z wprowadzeniem kompostu do gleby (ale mnie się wydaje, że jednak nasiona aksamitek nie są tak żywotne jak przejdą przez pryzmę kompostową);
2. aksamitki zwabiają szkodliwe nicienie i drutowce i są potem wprowadzane do gleby ponownie.

Co o tym sądzicie?
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
katiaxx 13:03, 30 wrz 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
Toszka napisał(a)
Ponieważ grupa lobbująca kompost zamieszcza swoje złoto, to i na mnie pora, bo tylko od ornitologa nie żąda się umiejętności latania



niesamowity ! Gemcia zresztą też, zazdroszczę Wam
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies