Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Kompost, kompostowanie i kompostowniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Kompost, kompostowanie i kompostowniki

waldek727 15:27, 23 wrz 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
EM-y tzw efektywne mikroorganizmy sprzedawane w sklepach ogrodniczych w przeważającej części pozyskuje się z kompostu. Są to m.in bakterie i grzyby zasiedlające próchnicę glebową.
http://www.ogrodowisko.pl/watek/4179-skoncentrowany-wyciag-z-kompostu-anhk
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Pszczelarnia 17:43, 23 wrz 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
katiaxx napisał(a)
pszczelarnio jak długo to w taczkach się czyniło ? piękne

Ten kompost ma dokładnie rok. Najważniejsze powietrze i wilgotność pryzmy.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Piorunek 18:15, 23 wrz 2014


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 226
Pszczelarnio A dbasz w jakiś szczególny sposób o te warstwy, bo latem to chyba mało tych brązowych odpadów? Stosujesz skoszoną trawę? Co robisz z jej nadwyżkami?
____________________
Pszczelarnia 18:21, 23 wrz 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
W dużym starym ogrodzie, gdzie lipy i modrzewie oraz świerki sypią gałęźmi po każdym wiaterku nie brakuje brązowych odpadów. Czasami jak zgrabię skoszoną trawę z trawników to wrzucam. Ale ... ja nie mam kosza do kosiarki, więc nie mam skoszonej trawy. Tzn. mam skoszoną trawę z łąki (bardzo wysoką i dużo). Ale pozwalam jej najpierw przeschnąć. Widać ją na pryzmie na obrazku powyżej.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
katiaxx 18:44, 23 wrz 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
kochani, mój kompost a raczej mat. na kompost wygląda tak jak niżej, wczoraj go przerzuciłam dziś również ale porządniej i były takie miejsca gdzie po rozgrzebaniu poszło coś jakby dym/para ? - czy to amoniak ? - lekko zaśmierdziało... generalnie nie cuchnie, raczej ma tylko zapach ziemisto-piwniczny. Próchnicy w nim nie widzę - w sensie czarnego proszku lub czegokolwiek co by go przypominało. Ta mini pryzma ma ok 1 miesiąc

czy tak to ma wyglądać ?







____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
Pszczelarnia 19:32, 23 wrz 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Za mała pryzma, za płasko. Trzeba jakoś to zebrać do kupki, bo szybko wyschnie. Dym, para - zachodzą procesy przetwarzania. Dobrze, że nie ma zapachu zgnilizny.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
katiaxx 20:10, 23 wrz 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
Dziękuję pszczelarnio, np przyzma nie duża bo i koszenia nie dużo i ona jakoś się zmniejsza
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
katiaxx 20:10, 23 wrz 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
Pszczelarnia napisał(a)
Za mała pryzma, za płasko. Trzeba jakoś to zebrać do kupki, bo szybko wyschnie. Dym, para - zachodzą procesy przetwarzania. Dobrze, że nie ma zapachu zgnilizny.


przykrywam agrowłókniną od góry nieszczelnie żeby szybko nie parowała.
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
chojna 13:46, 25 wrz 2014

Dołączył: 20 sie 2014
Posty: 862
Kopiuję fragment mojego posta o kompoście z ogrodu nad rzeką.
Proszę o opinię znawców tematu.

Miejsce na kompostownik znalazłam zacienione obok dębu sąsiada. Kompostownik zostanie wiosną zasłonięty pergolą, będzie miał więcej cienia.


Mąz zbił mi palety, brakuje jeszcze przegrody i trzeciej komory, ale ta powstanie dopiero jak będę już miała co w niej składować. Na razie będą dwie komory. Obiłam paleciak siatką przeciw kretom coby towar nie wylatywał bokami i uzupełniłam siatkę w podłożu (coby kret nie wpadł na wyżerkę)Planuję w przyszłym roku wpuścić tam dżdżownice.


Przełożyłąm układankę w nastepujący sposób:
Od dołu:
suche gałązki brzozowe i chrust
skoszona trawa wymieszana z suchymi liśćmi
obornik (przekompostowany)
skoszona trawa i resztki kuchenne
warstwa suchych liści, które leżały od wiosny
skoszona trawa wyjęta z worka foliowego (trochę dymiła i śmierdziała kiszonką, ale rozłożyłam do wyschnięcia)

Moja układanka zwęża się ku górze, bo brakuje przegrody, którą zrobimy w weekend. Wtedy uzupełnię warstwy, towaru mam ile dusza zapragnie.


Proszę napiszcie czy dobrze zrobiłam, to mój kompostowy debiut
____________________
Olka- Mój ogród nad rzeką...
MAD 15:04, 26 wrz 2014


Dołączył: 22 maj 2014
Posty: 3337
chojna napisał(a)
Proszę napiszcie czy dobrze zrobiłam, to mój kompostowy debiut

To nie fizyka kwantowa, spokojnie. Wazne jest żeby w kompostowniku znajdowały się różnorodne odpadki. Raz kuchenne, innym razem ogrodowe zielone, suche liście, drobne patyczki. Trzeba pilnować żeby nie było w nim za sucho ani za mokro. Jak jest za mokro dobrze jest przerzucić mieszając z suchym (wióry, suche liście, patyczki, kawałki papieru) jak za sucho dobrze jest podlać i dorzucić "zielonego". Tyle. Patrzyłam na tę siatkę przymocowana do palet i obawiam się, że podczas przerzucania widłami będziesz musiała bardzo uważać żeby jej nie uszkodzić.

A tu mój tegoroczny kompost przerzucony już ostatni raz przed zimą.


A tu już to co w ostatnich dniach tam wyładowało.

____________________
Pozdrawiam! To tu…
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies