Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Podwórkowa rehabilitacja

Pokaż wątki Pokaż posty

Podwórkowa rehabilitacja

anabuko1 11:39, 28 kwi 2019


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 23478
ryska napisał(a)
Z sukcesem za to rosną szafirki białe
Ten duet z Hakonechloa macra 'Aureola' udany.


Och, ogród coraz bardziej kolorowy i coraz więcej roślin go zdobi!.Fajnie.
Piękne te białe szafirki.
I hakonki takie soczyste śliczne
____________________
Ania***Dębowe zakątki 2***Dębowe zakątki 1*** Moja wizytówka
Anda 11:42, 28 kwi 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33285
ryska napisał(a)

Dziękuję Ewo. Szachownice akurat tu w przedogródku mają mokro. Wykopywałam wczoraj kilkaset narcyzów i na głębokość łopatki ziemia mokra. Na 200 cebulek kwitnie może ze 30. Ale wyszły z ziemi kępkami, tak jak posadziłam w 90%, czyli nic ich nie zjadło. Czy ta wilgotność dotyczy także szachownicy perskiej?
Te akurat mają sucho, podzieliły się cebulki ale ani jedna nie zakwitnie.


Właśnie wczoraj oglądałam program o szachownicach występujących w naturze. Łąk z szachownicach jest coraz mniej, a to dlatego, że są często koszone, liście nie mogą samoistnie zwiędnąć, No i łąki są coraz bardziej suche. Pokazywano jedną łąkę gdzieś na Bawarii, gdzie wiosną specjalnymi groblami łąka była zalewana. Potem te groble zamykano i łąka latem była sucha. Cała łąka pełna była właśnie tych szachownic. One lubią czasowo zalewane, ciężkie ziemie w pełnym słońcu. Można je spotkać na brzegach zbiorników wodnych.

Co do szachownicy perskiej to pochodzi ona z bardziej suchych rejonów. W literaturze hodowcy są zgodni co do tego, że potrzebuje gleby bardzo żyznej, ale bardzo przepuszczalnej, tak jakby bardzo żyzne piaski i pełnego słońca.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
ryska 11:50, 28 kwi 2019


Dołączył: 12 sie 2013
Posty: 11595
anabuko1 napisał(a)


Och, ogród coraz bardziej kolorowy i coraz więcej roślin go zdobi!.Fajnie.
Piękne te białe szafirki.
I hakonki takie soczyste śliczne

Tak malutki ten mój ogródek ale staram się, żeby cały czas coś kwitło
Dziękuję i pozdrawiam.
____________________
Renata Podwórkowa rehabilitacja*****Wizytówka-podwórko Ryski Dlaczego podwórkowa rehabilitacja? Bo grunt to zdrowie :)
ryska 12:02, 28 kwi 2019


Dołączył: 12 sie 2013
Posty: 11595
Anda napisał(a)


Właśnie wczoraj oglądałam program o szachownicach występujących w naturze. Łąk z szachownicach jest coraz mniej, a to dlatego, że są często koszone, liście nie mogą samoistnie zwiędnąć, No i łąki są coraz bardziej suche. Pokazywano jedną łąkę gdzieś na Bawarii, gdzie wiosną specjalnymi groblami łąka była zalewana. Potem te groble zamykano i łąka latem była sucha. Cała łąka pełna była właśnie tych szachownic. One lubią czasowo zalewane, ciężkie ziemie w pełnym słońcu. Można je spotkać na brzegach zbiorników wodnych.

Co do szachownicy perskiej to pochodzi ona z bardziej suchych rejonów. W literaturze hodowcy są zgodni co do tego, że potrzebuje gleby bardzo żyznej, ale bardzo przepuszczalnej, tak jakby bardzo żyzne piaski i pełnego słońca.


Dziękuję za tę mega porcję informacji.
Szachownica kostkowata
Porównując warunki co do gleby to są spełnione.
Co do wilgotności to przy ostatnich zimach i suchych wiosnach nie jest tam aż tak mokro. Było w poprzednich latach dlatego rododendrony tam rosnące są na lekkim podwyższeniu i z dużą ilością przepuszczalnej ziemi plus żwirek na spodzie.
Natomiast słońca tam nie ma, trochę rano i potem wieczorem.
Mogłabym się pokusić o przygotowanie im specjalnie terenu nad brzegiem oczka, tu jest pełne słońce. Pomyślę, pomyślę

Szachownica perska
Tu akurat słońca mnóstwo ale ziemia zbita, czyli wystarczy ją rozluźnić, prosta sprawa. To zrobię jak zaczną zasychać listki.

Ewa jeszcze raz bardzo Ci dziękuję. Ta grupa roślin jest mi jakoś bardzo bliska i warto stworzyć im idealne warunki.
Pozdrawiam
____________________
Renata Podwórkowa rehabilitacja*****Wizytówka-podwórko Ryski Dlaczego podwórkowa rehabilitacja? Bo grunt to zdrowie :)
Anda 12:22, 28 kwi 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33285
Cieszę się, że informacje możesz wykorzystać Myślę, w przyszłym sezonie szachownice u Ciebie zakwitną
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
ryska 12:57, 28 kwi 2019


Dołączył: 12 sie 2013
Posty: 11595
Anda napisał(a)
Cieszę się, że informacje możesz wykorzystać Myślę, w przyszłym sezonie szachownice u Ciebie zakwitną


Jak tak sobie dyskutujemy o wymagających roślinach to mam takiego irysa luizjańskiego Black Gamecock. Kupiłam w maju 2016 roku 4 sztuki.
Stworzyłam mu idealne warunki czyli posadziłam do donic w oczku do ziemi gliniastej, zasobnej plus słońce non stop. Jak się łatwo domyślić kwiatów się nie doczekałam.
Dlatego też jesienią wsadziłam go na rabacie ale pamiętam o obfitym podlewaniu. Zobaczymy czy w tym roku zakwitnie
____________________
Renata Podwórkowa rehabilitacja*****Wizytówka-podwórko Ryski Dlaczego podwórkowa rehabilitacja? Bo grunt to zdrowie :)
Anda 15:15, 28 kwi 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33285
Tutaj rzeczywiście problemem mogą być ograniczające korzenie doniczki. Na grupie specjalizującej się w irysach doczytałam, że te irysy maja wyjątkowo długie kłącza idące tuż pod powierzchnią ziemi.

Jednak czasem zdarza się i tak, że mimo doskonałego przygotowania stanowiska, roślina nie chce w nim rosnąć. Takie życie ogrodnika
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
ryska 17:12, 28 kwi 2019


Dołączył: 12 sie 2013
Posty: 11595
Z irysem zostało mi pokombinować jeszcze z ph gleby.
Nieco kwaśną podobno lubi.
Tak czy siak potrzebuje teraz znów czasu aby się zaaklimatyzować.

Wracając do szachownicy kostkowatej to doczytałam, że w Polsce jest rezerwat szachownicy w Krównikach (gmina Przemyśl) utworzony w roku 1974, na powierzchni 16,67 ha. Ten teren to właśnie wilgotna łąka a szachownicy towarzyszą takie rośliny jak: śmiałek darniowy, jaskier rozłogowy, koniczyna łąkowa, mniszek lekarski, kosaciec syberyjski, wiązówka błotna, krwiściąg lekarski, ostrożeń siwy czy rdest wężownik.
Jesienią zimowit jesienny.
To musi być wspaniały widok. Do tego mnóstwo owadów.

Edytuję, bo jest jeszcze jeden rezerwat. Utworzony został w roku 2001, na powierzchni 13,63 ha, we wsi Stubno (gmina Stubno), w powiecie przemyskim.

____________________
Renata Podwórkowa rehabilitacja*****Wizytówka-podwórko Ryski Dlaczego podwórkowa rehabilitacja? Bo grunt to zdrowie :)
ryska 17:42, 28 kwi 2019


Dołączył: 12 sie 2013
Posty: 11595
A tak się prezentuje w fazie pąka powojnik Mayleen

Wiszące pomidorki

Na poziomie gruntu, te sadzone 18 kwietnia Malinowe Retro


I mix innych też w szklarni.
____________________
Renata Podwórkowa rehabilitacja*****Wizytówka-podwórko Ryski Dlaczego podwórkowa rehabilitacja? Bo grunt to zdrowie :)
ryska 17:49, 28 kwi 2019


Dołączył: 12 sie 2013
Posty: 11595
Szachownica perska, tak jak pisałam nie zakwitła w tym roku ale pięknie się podzieliła. Wsadziłam 6 cebulek jesienią 2017.



To ona i czosnek Red Mohican stanowią skarpety od przodu dla powojnika Stolwijk Gold. Teraz na zdjęciach widzę, że uciekł na forsycję zamiast iść po siatce.



Po drugiej stronie forsycji Polish Spirit.

____________________
Renata Podwórkowa rehabilitacja*****Wizytówka-podwórko Ryski Dlaczego podwórkowa rehabilitacja? Bo grunt to zdrowie :)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies