Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Cis - Taxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Cis - Taxus

MariuszG 22:57, 27 sie 2017

Dołączył: 11 wrz 2016
Posty: 538
Marysiu, daj szansę. U mojego sąsiada po suszy w 2015 roku dwumetrowy cis zrobił się cały rudy i suchy. Latem kolejnego roku był znowu zielony. Cisy są bardzo żywotne i potrafią poradzić sobie z wymianą wszystkich igieł w jeden sezon.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Stary ogród
Wiaan 08:35, 28 sie 2017


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5095
Toszka napisał(a)
Bez ciężkiego sprzętu nie dacie rady wykopać, ani unieść z adekwatnie dużą (do masy zielonej) bryłą korzeniową. Wielkość wykopanej bryły korzeniowej jest kluczowym czynnikiem przyjęcia się tak dużego okazu.

Są dwa wyjścia - zaszkółkować rok wcześniej przed kopaniem. Czyli obkopuje się pół bryły korzeniowej. Głęboko, na kształt fosy. Po zewnętrznej kładziemy mocną folię, a po wewnętrznej sypiemy kompost. Obcięte korzenie wytworzą gęstą masę nowych. W następnym sezonie powinno się tak samo postąpić z drugą połową korzeni. W ten sposób uzyskamy efekt donicy, a system korzeniowy będzie na tyle odbudowany i zwarty, że można całą roślinę kopać. Bez podnośnika nie ma mowy by bryłę tak dużej rośliny unieść.

Drugi sposób, to ściąć cisa w połowie - zmniejszyć masę zieloną. Kopać po 15 września. Ważna jak największa bryła korzeniowa. Będzie ciężko! Bardzo!

Po tym jak najszybciej sadzić roślinę w nowym miejscu. Czas i nieprzesuszenie korzeni jest kluczowy. Dół musi być dobrze przygotowany - przekompostowany(!!!) obornik (nie granulat!), kompost, dolomit, trochę przekompostowanej kory. Wszystko perfekcyjnie przekopane i część naszykowana do obsypania korzeni.
Raz w tygodniu w okresie zimowym trzeba obficie podlewać (ok.3-4 kubły wody).
Wiosną cieniować przed słońcem. Podlewać dalej. Lipiec pokaże czy roślina była dobrze posadzona i czy ukorzeniła się.

Toszka dziękuję za wyczerpujący poradnik Skontaktowałam się z firmą ogrodniczą, która przesadza duże okazy, ale właśnie tak jak napisałaś trzeba sie do tego nieźle przygotować. Damy cisowi szansę, będę o niego dbać jak należy)
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Mary 19:37, 28 sie 2017


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
MariuszG
Dziękuję. Dam mu w takim razie szansę do wiosny.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Lukasz34 20:48, 07 wrz 2017

Dołączył: 07 wrz 2017
Posty: 1
Dzień dobry wszystkim!

Przeczytałem kilkanaście stron tego wątku, nie znalazłem rozwiązania problemu, proszę o radę.

Na działce rodzinnego domu rośnie cis, przez wiele lat od śmierci taty nie był przycinany, zrobił się pękaty, wysoki na 5-6 metrów, obwodu ma około 10 metrów, w środku jest suchy, zielony za zewnątrz, owocuje.
Cis rozrósł się tak, że doszedł do kabla niskiego napięcia doprowadzającego prąd do domu.
Chciałbym przyciąć cis, żeby zmniejszyć jego obwód dwukrotnie, możliwie jak najbardziej, względnie podciąć na wysokość ok 1,5 metra od dołu do pnia, dodatkowo ściąć go od góry na wysokość około 3 metrów, żeby był zapas do kabla, a jednocześnie żebym mógł go regularnie przycinać.
Czy ścięcie praktycznie wszystkich zielonych części gałęzi, części suchych gałęzi w środku, a dodatkowo ścięcie go mniej więcej w połowie nie zaszkodzi mu?
Wyczytałem, że cis jest bardzo wytrzymały, odbija nawet jak jest rudy/suchy, żeby przycinać w pierwszej połowie marca.
Proszę o ewentualne uwagi.

Pozdrawiam!
MariuszG 22:11, 07 wrz 2017

Dołączył: 11 wrz 2016
Posty: 538
Tak radykalne cięcie nie zaszkodzi cisowi, tak jak napisałeś w zależności od pogody tniemy w marcu. Przez rok - dwa lata cis nie będzie zbyt piękny, później ładnie się zagęści. Po przycięciu cis wypuści bardzo silne przyrosty. Zastanów się tylko, czy mając tak duży okaz nie lepiej jest wyciąć z niego jakiś ładny topiar. Poszukaj inspiracji pod tym linkiem Levens Hall Garden. Są tam zdjęcia z brytyjskiego ogrodu Levens Hall, gdzie są wspaniałe cisowe topiary. Cisy wielkości Twojego są okropnie drogie i pożądane, więc szkoda było by go mocno okroić .

____________________
Pozdrawiam Mariusz Stary ogród
Toszka 16:22, 10 wrz 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Łukasz34, dodam do odpowiedzi Mariusza jeszcze jedno rozwiązanie na drastyczne cięcie - w jednym roku można przyciąć połowę, a w drugim następną. W ten sposób nie pozbawi się rośliny możliwości asymilacji.
W wątku u JoannyDe znajdziesz cięcie tak starego cisa. I efekty cięcia.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
jo_w 16:13, 11 wrz 2017

Dołączył: 25 sie 2017
Posty: 6
@ Danusia

A propos cisów Elegantissima, jak gęsto je sadzić? Teoria mówi 1-1,5m od siebie, ja mam posadzone co 05,m, ale wyglądają tak sobie. Czy mogę jeszcze dosadzić po jednym w każdej przerwie, żeby nie czekać parę lat na wymarzony efekt? Będę wdzięczna za radę.
____________________
Stein
Maminka 19:00, 30 wrz 2017

Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 5
Dobry wieczór wszystkim!

Bardzo proszę o pomoc w pozyskaniu wiarygodnych informacji nt cisa semperaurea.
Internet, fora są dosyć ubogie, najczęściej ze sprzecznymi informacjami co do pokroju, tempa wzrostu, siedliska, rozmiarów.

Dostałam kilka sadzonek, w jakiej odległości od siebie mogę je sadzić? Z czym zestawiac?

Danusiu, i Wy przyjaciele, pomóżcie

Dziękuję.
ewellinka 12:50, 21 paź 2017


Dołączył: 06 maj 2015
Posty: 78
Czy są takie cisy które nie owocuja trujacymi owocami?
____________________
AnnaCh 22:19, 21 paź 2017


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Taxus media Hillii, odmiana męska, bez owoców.
____________________
Ania - Malutki pod lasem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies