Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Cis - Taxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Cis - Taxus

Elinka 18:35, 27 paź 2017

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597
Czekaj zalapalam chyba , to pryskac treba jak 10 st. A sypac w glebe to mozna przy ńiskich temperaturach tak ?
Czy jednak nie tak (
____________________
elinkowy-ogrod
Mazan 19:03, 27 paź 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Elinko, w uprawie jest takie pojęcie, jak 'nawożenie na zapas'. W tej metodzie są stosowane tylko niektóre nawozy, a fosforowe do nich należą. To stosowanie dawki wielokrotnej, najczęściej z wyprzedzeniem trzyletnim, jako że nie przemieszczają się w glebie. Wymagają za to przykrycia - nie przemieszczają się - oraz stosowania mikroelementów, m.in. boru dla ułatwienia pobierania z roztworu glebowego.
Temperatura, o której piszę dotyczy efektywnego pobierania, co widać podczas spadków temperatur jesiennych, gdy soki krążą bez zakłóceń, a rośliny "rudzieją", lub wiosną, gdy intensywność wegetacji jest duża, ale temperatury gleby są niskie i pobieranie fosforu jest nikłe. Jesienne nawożenie dolistne zapobiega temu zjawisku, gdyż rośliny gromadzą go jako substancję zapasową i uruchamiają wiosną, podobnie jest z borem. Z innymi nawozami oprócz azotowych, jest podobnie tylko w innych warunkach. Sytuacja jest o tyle skomplikowana, że niedobory jesienno - wiosenne przypominają objawy niektórych chorób występujących w tym samym czasie.

Nie wiem czy to dla "blondynki", ale próbowałem trochę wyjaśnić choć tę jedną zależność.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
KasiaBawaria 07:52, 28 paź 2017


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
mazan- ciekawe co piszesz. Ale jezeli fosfor sie nie przemieszcza w glebie, to jak ma sie dostac w okolice korzeni, gdzie zostanie pobrany? Mialam raz takie objawy na cisie, kilka miesiecy po posadzeniu jesienia. Wiosna ladnie odbil, po wieloskladnikowym nawozie organiczno-mineralnym. Teraz tez mam jednego takiegos goscia.
____________________
Zapraszam na kawe
Mazan 08:19, 28 paź 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kasiu, ten składnik przemieszcza się biernie, a siła ssąca korzeni w tym pomaga. Gromadzony jest dzięki pojemności sorpcyjnej gleby i przy udziale magnezu rośliny mają do niego stały dostęp.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Elinka 08:37, 28 paź 2017

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597
A to ja jeszcze Cie dopytam o taka rzecz czy TEN fosfor to kazdej roslinie jest zalecany do dolka przy sadzeniu czy tylko niektorym np. Cisom.
Szczerze mowiac nie spotkalam wczesniej na forum takiej rady Toszka pisze o sypaniu w dolek roznych dobrych rzeczy ale o fosforze nie.
____________________
elinkowy-ogrod
Mazan 09:30, 28 paź 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Elinko, już używałem takiego wyrazu: bezwzględnie tak. Fosfor jest materiałem budulcowym w każdej roślinie, np ATP, ADP - są to substancje energetyczne dla roślin, dzięki nim zachodzą wszystkie reakcje biochemiczne w roślinie, czyli metabolizm. Są również cukry z głównym składem fosforu - nukleotydy i co najważniejsze to one tworzą - także u zwierząt - DNA zawarty w każdej komórce, dlatego drobnienie liści jest oznaką niedoboru tego składnika, a także oznaką braku może być zanik lub silne ograniczenie kwitnienia i owocowania.
Mogę pisać więcej, ale i to wystarczy żeby uzasadnić potrzebę uzupełniania tego składnika choćby raz na trzy lata w zwiększonej ilości, czyli 600 kg/ha.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mary 11:23, 28 paź 2017


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Elinko,

Toszka pisze o podlewaniu korzonkiem Superstart po posadzeniu.
Korzonek Superstart zawiera pięciotlenek fosforu.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
AnnaCh 11:55, 28 paź 2017


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Ja podlewałam też nawozem Magiczna Siła Startowy, ze zwiększoną zawartością fosforu. Napisane było, że właśnie na budowanie masy korzeniowej.
____________________
Ania - Malutki pod lasem
Elinka 13:47, 28 paź 2017

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597
Dziekuje Wam za wyjasńienia, duzo sie jeszcze musze nauczyc. Jak narazie mialam zakodowane odwrotnie ze przy sadzeniu i po zasadzeniu wlasnie nie daje sie nawozow zeby nie spalic korzeni itp nawet Danusia pisze w pierwszym roku nie nawozic dopiero jak sie przyjma....
Stad moje ,, zdziwienie" ze fosfor w dolek trzeba.
____________________
elinkowy-ogrod
MartaKozak 14:31, 24 lis 2017


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
Mam u siebie 2 takie 'pieknosci', ok 30stoletnie, nigdy nie formowane...
Chialabym je zagescic i wyprowadzid na 2 rowne kolumny. Tylko nie wiem jak sie do tego zabrac. Moze ktos podpowie?
____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies