Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Cis - Taxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Cis - Taxus

Pszczelarnia 10:59, 24 wrz 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
aniad napisał(a)
Szukam cisa, z którego mogłabym wykonać niskie prostopadłościany, o wysokości około 30-50 cm, a docelowo, gdy wyrośnie max 1m. Cisy planuję posadzić w półcieniu i cieniu (pod brzózkami). Jaką odmianę polecacie?


Ja bardzo lubię Farmena.

A dobry będzie taxus baccata 'Hoseri'
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
aniad 15:56, 24 wrz 2019

Dołączył: 22 wrz 2019
Posty: 63
Toszka i Pszczelarnia- dziękuję
____________________
mini ogród Ani D
DorKa 12:51, 27 wrz 2019


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Witam Was serdecznie! Jutro planuję wycieczkę po cisy japońskie ( tak nazwała sprzedająca ) o wys. 1,60cm. Rosną u niej na działce i chce się pozbyć. Marzą mi się takie dorodne okazy ,żeby uformować z nich stożki tylko pytanie czy to realne. Wyczytałam,że nawet dorosłe cisy dają się bez większych problemów przesadzać z uwagi na zwartą bryłę korzeniową. Pytanie tylko czy taki cis ma szanse na skuteczną zmianę miejsca ? I jak już się uda przesadzić czy mogę je teraz choć troszkę przyciąć,żeby nie straszyły do wiosny ? Będę wdzięczna za odpowiedź .
____________________
Dorka Zakręcony ogród
Toszka 20:59, 27 wrz 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Cis japoński to Taxus cuspidata. Nie wiemy tylko jaka to odmiana, a co się z tym wiąże - jaki pokrój.

Niemniej kopcie z jak największą bryłą korzeniową. Ile dacie radę udźwignąć. Czym większa wykopana bryła korzeniowa tym mniejszy stres dla rośliny i łatwiejsza adaptacja. Na czas transportu dobrze by było owinąć bryłę jakąś szmatą, np. stare prześcieradła. Ważne by ziemia nie obsypała się i by korzeni nie uszkodzić.
Radzę jak najszybciej sadzić (bez szmat). Dobrze podlać. Dasz zdjęcia na wątku to zadecydujemy co dalej z nimi robić.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
DorKa 10:40, 28 wrz 2019


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Toszka napisał(a)
Cis japoński to Taxus cuspidata. Nie wiemy tylko jaka to odmiana, a co się z tym wiąże - jaki pokrój.

Niemniej kopcie z jak największą bryłą korzeniową. Ile dacie radę udźwignąć. Czym większa wykopana bryła korzeniowa tym mniejszy stres dla rośliny i łatwiejsza adaptacja. Na czas transportu dobrze by było owinąć bryłę jakąś szmatą, np. stare prześcieradła. Ważne by ziemia nie obsypała się i by korzeni nie uszkodzić.
Radzę jak najszybciej sadzić (bez szmat). Dobrze podlać. Dasz zdjęcia na wątku to zadecydujemy co dalej z nimi robić.

Dzięki wielkie za odpowiedź. No wlasnie odmiana i pokroj jest wielka zgadka. Moze sie okazac ze sie narobimy a stozka za nic z tego nie wyczaruje. Ale musze zaryzykowac. Po wszystkim wkleję zdjęcia. Trzymajcie kciuki
____________________
Dorka Zakręcony ogród
Toszka 13:49, 28 wrz 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Nie wiem czy przed kopaniem przeczytasz, ale dobrze by było zanim wykopiesz przywiązać sznurek (lub inaczej zaznaczyć) na krzaku np. północ. Posadzenie w nowym miejscu zgodnie z kierunkiem w jakim rósł zmniejszy znacząco stres.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
DorKa 07:43, 30 wrz 2019


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Toszka napisał(a)
Nie wiem czy przed kopaniem przeczytasz, ale dobrze by było zanim wykopiesz przywiązać sznurek (lub inaczej zaznaczyć) na krzaku np. północ. Posadzenie w nowym miejscu zgodnie z kierunkiem w jakim rósł zmniejszy znacząco stres.


Nie zdążyłam przeczytać ale stres to mam ja i mąż z bolącym kręgosłupem Gra nie warta świeczki. Cisy rosły ściśnięte nie wiadomo jak długo i tylko na zdjęciu wyglądały ładnie. Gdy mąż odkopał jednego to chciałam zrezygnować ale właścicielce zależało ,żeby je zabrać..Nigdy więcej takich akcji. Szkoda zdrowia.

Tak więc jeden wygląda nawet nieźle bo rósł z brzegu i dostęp światła miał największy:

tu z boku jest lekko wyłysiały:


ale cała reszta masakra

____________________
Dorka Zakręcony ogród
Gardenarium 07:44, 30 wrz 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Stożka to z niego nie wyczarujesz Szkoda zachodu, to jedynie pół kuli wyjdzie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
DorKa 07:51, 30 wrz 2019


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
A oto i cała reszta. Jest ich w sumie 3. 2 posadziłam obok siebie z zamiarem zrobienia ściany a jeden totalna bieda na środku. Patrząc na niego tylko niwak wpadł mi to głowy bo raczej na nic innego się nie nada .
I oto ten a la niwak





z tyłu 2 niewiele lepsze :




Jeżeli jest szansa że z tego coś ładnego da się wykrzesać to przeboleje ten widok.Do wiosny nie dłużej Czekam pełna obaw na wyrok
____________________
Dorka Zakręcony ogród
DorKa 07:53, 30 wrz 2019


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Gardenarium napisał(a)
Stożka to z niego nie wyczarujesz Szkoda zachodu, to jedynie pół kuli wyjdzie.


załamałam się Nie ma szans,żeby odrosnął z boku ? Czy cokolwiek ładnego jestem w stanie z tego zrobić czy pozbyć się go ? ( Mąż mnie zabije )
____________________
Dorka Zakręcony ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies