Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Cis - Taxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Cis - Taxus

Gabisia 14:16, 14 sie 2012


Dołączył: 14 sie 2012
Posty: 3919
Witam,

mam ogromną prośbę o pomoc w zidentyfikowaniu i prowadzeniu następujących cisów:




Były to pierwsze rośliny, które sadziłam w ogrodzie.
Poleciła mi je koleżanka ogrodniczka.
Teraz nie mam z nią kontaktu, nie znam ich nazwy.
Są też chyba z rzadko posadzone
Z tego, co pamiętam, posadziłyśmy je w złej ziemi (dla iglaków).
Poza tym wczesną wiosną nawiozłam je źle i trochę zbrązowiały.
Teraz przyrosły już po raz drugi w sezonie i ładnie gęstnieją.
Nie wiem jednak co dalej
Kiedy je przyciąć?
Czym nawieźć?
Czy dosadzić ich więcej? (chciałam mieć szybko żywopłot)
Czy ten rodzaj się do tego nadaje?

Pomocy Kochani)

Gabi

____________________
Ogród Gabisi - tylko dla roślin o mocnych nerwach ***** Wizytówka 2014
Pszczelarnia 14:39, 14 sie 2012


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29258
To jest cis taxus baccata (pospolity). Trochę rzadko jest posadzony - jak chcesz mieć żywopłot. Możesz dosadzić mu tej samej wielkości i od razu ciąć równo. Albo przesadzić je na zwarty blok, tylko i tak musisz dokupić tych cisów. Cisy fajnie się przesadza, nawet większe okazy. A ziemię jak bardzo zła - wybierz i daj liściastej, kompostowej, dobrej obojętnej.
Teraz już się nie nawozi roślin, przyciąć można - Danusia tnie.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Gabisia 22:22, 14 sie 2012


Dołączył: 14 sie 2012
Posty: 3919
Bardzo dziękuję za odpowiedź
Z pewnością zagęszczę je już niedługo (wrzesień).
A jak wykonać cięcie, żeby już się zagęszczały?
Bo one nie rosną tak pionowo, tylko raczej jak miotły, na boki)
Ziemia im chyba niezbyt szkodzi, bo dosyć fajnie rosną.
Może je czymś podlać dla wzmocnienia?
____________________
Ogród Gabisi - tylko dla roślin o mocnych nerwach ***** Wizytówka 2014
Sebek 22:04, 15 sie 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Nie musisz ich zbytnio zagęszczać, bo same to zrobią - ja bym im obciął wierzchołki, żeby bardziej na boki rosły - no i może dosadź kilka sztuk, aby efekt był szybciej?

Teraz już nie stosujemy nawozów z azotem - zasil je jesiennym.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gabisia 22:18, 15 sie 2012


Dołączył: 14 sie 2012
Posty: 3919
Dziękuję Sebku za odpowiedź. Zrobię, jak doradzasz A jaki to ma być ten jesienny? Przepraszam, ale jestem na razie amatorem-ogrodnikiem, a nawozy i odżywki to już w ogóle czarna magia. Na szczęście szybko się uczę, a z Ogrodowiskiem - to już całkiem ekspresowo! Pozdrawiam.
____________________
Ogród Gabisi - tylko dla roślin o mocnych nerwach ***** Wizytówka 2014
Sebek 21:40, 16 sie 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Może być Substral, florovit (agrecol) , pokon.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gabisia 13:10, 19 sie 2012


Dołączył: 14 sie 2012
Posty: 3919
Cisy już przycięte Naczytałam się jednak dzisiaj okropnych rzeczy o cisach pospolitych. Wiedziałam, ze są trujące, ale nie, że aż tak (na 1 miejscu roślin trujących w Polsce). Zwłaszcza, że mam małego synka (prawie 2 lata), który zjada wszystko (oprócz obiadów Wystprzątałam resztki po strzyżeniu, ale teraz zaczynam myśleć o tym, czy warto tak ryzykować? Jaka ilość (zjedzonego) cisu powoduje takie silne zatrucia? Który z cisów ma te czerwone owoce? Jak ogrodnicy sobie z tym radzą, bo podobno nawet wonne olejki tego krzewu mogą być szkodliwe?
____________________
Ogród Gabisi - tylko dla roślin o mocnych nerwach ***** Wizytówka 2014
Laura 00:06, 23 sie 2012


Dołączył: 30 maj 2012
Posty: 103
Gabi napisał(a)
Cisy już przycięte Naczytałam się jednak dzisiaj okropnych rzeczy o cisach pospolitych. Wiedziałam, ze są trujące, ale nie, że aż tak (na 1 miejscu roślin trujących w Polsce). Zwłaszcza, że mam małego synka (prawie 2 lata), który zjada wszystko (oprócz obiadów Wystprzątałam resztki po strzyżeniu, ale teraz zaczynam myśleć o tym, czy warto tak ryzykować? Jaka ilość (zjedzonego) cisu powoduje takie silne zatrucia? Który z cisów ma te czerwone owoce? Jak ogrodnicy sobie z tym radzą, bo podobno nawet wonne olejki tego krzewu mogą być szkodliwe?


niestety mam ten sam dylemat ( 3 dzieci) ale jeszce nie posadziłam. Kurcze, w ogrodach rosną te cisy a jakoś nikt nie mówi że trujące.
____________________
Ogród z gruszą
psulek 11:05, 24 sie 2012

Dołączył: 03 lip 2012
Posty: 29
Edukować od małego. Tłumaczyć że be i fe, szpital, igły, zastrzyki i pilnować w ogrodzie. W końcu dziecko nie będzie miało ciągoty przez całe życie - 4-5 lat i będzie wiedzieć. Udokumentowane zatrucia cisem to próby samobójcze lub spożycia osób nieświadomych. Na pocieszenie - większość roślin ozdobnych jest trująca, więc nie ma za bardzo alternatywy. Dzieci jedzą najchętniej jagody - może odmiana męska jest tu odpowiedzią?
Gabisia 13:43, 27 sie 2012


Dołączył: 14 sie 2012
Posty: 3919
psulek napisał(a)
Edukować od małego. Tłumaczyć że be i fe, szpital, igły, zastrzyki i pilnować w ogrodzie. W końcu dziecko nie będzie miało ciągoty przez całe życie - 4-5 lat i będzie wiedzieć. Udokumentowane zatrucia cisem to próby samobójcze lub spożycia osób nieświadomych. Na pocieszenie - większość roślin ozdobnych jest trująca, więc nie ma za bardzo alternatywy. Dzieci jedzą najchętniej jagody - może odmiana męska jest tu odpowiedzią?


Tak, wiem: edukować Ale dzieci lubią robić zakazane rzeczy. Nie mogę znaleźć odpowiedzi ile tego cisa powoduje takie straszne skutki? Czy zjedzenie np. igiełki czy dwóch - to już dawka śmiertelna przy baccacie?
____________________
Ogród Gabisi - tylko dla roślin o mocnych nerwach ***** Wizytówka 2014
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies