Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Tu ma być ogród :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Tu ma być ogród :)

zolka 19:52, 12 lis 2014


Dołączył: 31 sty 2012
Posty: 36
No tak ale zapomniałąm zaznaczyc wątek
Kamajla 20:30, 12 lis 2014


Dołączył: 18 paź 2013
Posty: 2022
Twoje wrzośce zwariowały bardziej niż moje

młodziutka trawka cieszy, pamiętam to uczucie...
____________________
Kamila - Ogród, a najlepiej piękny ogród - jak się do tego zabrać?
lindsay80 20:35, 12 lis 2014


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
Toszka napisał(a)


Proponuję ci poobserwować przez 4 pory roku twój ogród - nasłonecznienie, wilgotność podłoża, wietrzność, zastoiny zimna, nasłonecznienie etc. Znajomość swojego ogrodu pozwala na przemyślany dobór roślin i uniknięcie stresu związanego z wypadaniem i chorowaniem roślin. Warto jest jeden rok poświęcić na obserwację, bo to jest 3/4 sukcesu na lata. Trzeba znać swoją glebę także. W ogrodzie w różnych miejscach zazwyczaj mamy różne typy gleby.
Spadanie śniegu z dachu ma olbrzymie znaczenie, bo powoduje łamanie i wyłamywanie roślin. Hortensje dadzą radę pod warunkiem przygotowania dobrej, organicznej ziemi, która to ma właściwość utrzymywania wilgoci. Jednak bez podlewania się nie obejdzie.
Dodatkowo warto przygotować taka rabatę, ponieważ zazwyczaj tak blisko nowego domu mamy wokół w glebie resztki pobudowlane typu cement, tynk etc. Czasami tego nie widać, a ziemia jest aż przesączona tym. Dlatego warto połowę ziemi wymienić i wzbogacić o materię organiczną - kompost, obornik i próchnicę.


Dziękuję Toszka za cenne uwagi.
Z rzeczy, które podałaś sporo aspektów mam już rozeznanych, bo działkę mamy już od 6 lat.
Nie wiem tylko jak rozpoznaje się miejsca z zastoinami zimna, możesz mnie poinstruować?
Wiele pracy włożyłam już w to miejsce i na szczęście wszelkich odpadów budowlanych pozbyłam się już wiosną, potem rozwieźliśmy na większą część działki humus ok. 15-20 cm, także glebę mamy bardzo dobrej jakości, ph zmierzone wynosi ok. 5-5,5 więc to też daje mi już odpowiedź jakie rośliny będą się tam czuły najlepiej.
Powoli powstaje też kompostownik więc za jakiś czas będę mogła korzystać z własnych zasobów jeśli chodzi o kompost.
Co do tego śniegu spadającego z dachu to będę obserwować tej zimy, jeśli biały puch u nas w ogóle spadnie
____________________
Tu ma być ogród :)
lindsay80 20:49, 12 lis 2014


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
Zolka zapraszam w odwiedziny, co prawda jeszcze przez jakiś czas to tu głównie będę podczytywać wątki, rozwiewać swoje wątpliwości w różnych ogrodowych tematach, ale może wiosną nastąpią już jakieś działania na moich rabatach
____________________
Tu ma być ogród :)
Malgosik 22:34, 12 lis 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
Witaj

Przyszłam od Kamalji
Ciekawa jestem efektu cebulowego wiosną.
____________________
Ogród na glinie
Toszka 23:39, 12 lis 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Poczytaj o nawożeniu ziemi http://www.ogrodowisko.pl/watek/1190-bledy-popelniane-przy-zakladaniu-ogrodow

Tak pokrótce - nawieziona ziemię koniecznie trzeba porządnie przekopać/przemieszać z rodzima ziemią, po to by ożywić właściwości kapilarne ziemi (to w cudzysłowiu "krwiobieg" ziemi). To ważne, bo woda podsiąkowa nawadnia nam rośliny w największym stopniu.Z podlewania rośliny przyswajają zaledwie 20%.

Zastoiny zimna najlepiej wyłapać na wiosnę. To miejsca, gdzie zimno najdłużej się utrzymuje...tudzież miejsca najbardziej wrażliwe/podatne na działanie zimna, mrozu co mozna zauważyć na jesieni wraz z pierwszymi przymrozkami. Wpływ na takie miejsca ma zdolność nagrzewania/oziębiania się ziemi, nasłonecznienie, wietrzność etc.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
lindsay80 11:56, 13 lis 2014


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
Toszka, poczytałam i troszke podbudowałam się tym artykułem, bo na szczęście wygląda na to, że glebę mamy dobrze przygotowaną.
Humus w całości pochodził z naszej działki, potem firma ogrodnicza wykonała nam usługę glebogryzałką.
Ja lubię wszelkie prace na podwórku więc chociaż doprowadzenie działki do obecnego stanu wymagało dużych nakładów pracy to mi to sprawiało przyjemność
Martwi mnie tylko, że jest u nas tak mokro, nie dość, że mamy wysoki poziom wód, to w tym roku ilość opadów była tak duża, że ziemia nie nadążała jej przyjmować.
Już teraz po ostatnich opadach widzę na naszej młodej trawce, że są miejsca w których ona lekko żółknie ;-/
Oczywiście wokół domu mamy drenaż, dodatkowo wzdłuż płotu ułożoną rurę drenażową, deszczówka odprowadzona do dwóch studni i zrobiony przelew do przebiegającego za naszą działką rowu melioracyjnego i wygląda na to, że te wszystkie zabiego to nadal za mało, ale może ten rok był wyjątkowy i w kolejnych tych opadów tak dużo nie będzie, ale kto to wie...
____________________
Tu ma być ogród :)
Olili 12:19, 13 lis 2014

Dołączył: 09 paź 2014
Posty: 2386
podglądam Cię
____________________
Iza -Ogród-wyrozumiały
lindsay80 12:53, 13 lis 2014


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
takich podglądaczy to ja lubię, także śmiało Olili, porady również mile widziane
____________________
Tu ma być ogród :)
Olili 12:56, 13 lis 2014

Dołączył: 09 paź 2014
Posty: 2386
Jak będzie coś na czym się znam to nie omieszkam radzić
____________________
Iza -Ogród-wyrozumiały
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies