Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Tu ma być ogród :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Tu ma być ogród :)

lindsay80 11:26, 25 wrz 2014


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
Witam wszystkich forumowiczów, niedawno dołączyłam do tej społeczności.
Do tej pory chłonęłam informacje z różnych interesujących mnie wątków aż w końcu postanowiłam założyć swój.
Od kilku miesięcy mieszkam w nowym domu i szykuję się do zakładania ogrodu, ale jako, że jestem w tym temacie laikiem kompletnie mnie to przeraża.
Poniżej wklejam kilka zdjęć z prośbą o porady.
Pierwsze zdjęcie to rabata od frontu, znajduje się w centralnym miejscu pomiędzy bramką a bramą. Rabata ma wymiary 4,5 x 3m, chciałam tam zrobić obwódkę z berberysów Admiration i Goldalita, a w środku szczepiony jałowiec i może trzmielina, dwie plamy z wrzosów i wrzośców (czerwone i białe), pod trzmieliną funkie nawiązujące kolorystyką np. Mediovariegata.
Na wypełnienie reszty wolnego miejsca nie mam pomysłu, może jakieś niskie kuliste formy thui w obcieniach żółci i świerka np Picea Abies Nidiformis.

Może ktoś doradzi?
Drugim problemem jest obsadzenie 2 symetrycznych rabat przed samym domem. Mają wymiary 4 x 2,5 m. Rabaty są od wschodu, czyli jasno jest tam przez kilka godzin, a na tej po prawej stronie właściwie panuje przez większość dnia półcień bo słońce chowa się potem za gankiem. Planowałam, że na obu będą takie same rośliny, w miejscu centralnym klony palmowe Atropurpureum a dookoła żurawki w różnych kolorach (Heuchera, Berry Smuthie, Citronella, Caramell, Coral Forest) - co sądzicie, po ile sztuk jednej odmiany powinno się tam znaleźć? i może jeszcze trzeba przewidzieć tam inne rośliny, bo miejsca jest sporo.

Będę wdzięczna za pomoc.
Na razie piszę tylko o tych wymienionych rabatach, ale do zagospodarowania jest kilka innych miejsc.
Pozdrawiam,
lindsay80
____________________
Tu ma być ogród :)
LadyR 11:31, 25 wrz 2014


Dołączył: 12 lip 2014
Posty: 130
A gdzie fotki?
____________________
pozdrawiam Ania Jak to uporządkować?
lindsay80 11:35, 25 wrz 2014


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
małe problemy były, bo to mój pierwszy post z fotkami, ale już wszystko gra
____________________
Tu ma być ogród :)
marta_d 11:38, 25 wrz 2014


Dołączył: 07 lut 2014
Posty: 2195
bardzo ładny domek i kostka sporo pracy, teraz dobry okres na planowanie ogrodu, będę zaglądać Pozdrawiam!
____________________
marta_d - Kwiaty z ogródka Marty
Selly 11:40, 25 wrz 2014


Dołączył: 11 lut 2013
Posty: 1220
Witaj,

Prosisz o rady, ale to trudna sprawa , bo możliwości jest bez liku. Musisz sama sobie określić , które rośliny lubisz . Na Ogrodowisku z biegiem czasu gust i preferencje Ci się wyostrzą
Na razie pamiętaj o podstawowych radach naszej szefowej

Dekalog ogrodniczy Danusi


1. Konsekwencja w kolorystyce

2. Ograniczona ilość gatunków

3. Duże ilości jednakowych roślin w grupach

4. Zgrane duety (jedna roślina podkreśla urodę drugiej) - szukaj takich i spisuj

5. Jak coś zaczniesz - skończ, bo się rozmyślisz i będziesz stała w miejscu

6. Jak coś zmieniasz., nie żałuj, zmieniaj i idź do przodu

7. Niezawodne rośliny kupuj

8. Zrób listę gatunków i tego się trzymaj

9. Nie biadol, jak coś padnie - masz miejsce na coś lepszego

10. Pogódź się z tym, że będziesz ciężko pracować, aby osiągnąć efekt. Ogrodnictwo nie jest zawodem dla leniwych, samo się nie zrobi

Jak coś nowego przyjdzie do głowy to dopiszę


Pozdrawiam Będę kibicować
____________________
Jeśli chcesz być człowiekiem szczęśliwym, zostań ogrodnikiem !
lindsay80 11:57, 25 wrz 2014


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
Selly, dziękuję, ten dekalog już znam - mam nadzieję, że uda mi się do niego stosować, choć nie bedzie to łatwe zwłaszcza w kwestii ograniczonej ilości gatunków, bo lista bylin, które bym chciała mieć jest bardzo długa

Rośliny, które wymieniłam w poście i na zdjęciach już posiadam, w weekend chciałam zrobić pierwsze nasadzenia, może się tylko okazać, że będę musiała dokupić czegoś więcej.
marta_d dzięki za miłe słowa, właśnie dlatego tu jestem, żeby nie zepsuć tego efektu, który już daje dom i kostka, moimi pomysłami ogrodowymi zapraszam do zaglądania, ale na efekty to pewnie trzeba będzie poczekać do wiosny.
____________________
Tu ma być ogród :)
Selly 12:08, 25 wrz 2014


Dołączył: 11 lut 2013
Posty: 1220
lindsay80 napisał(a)
Selly, dziękuję, ten dekalog już znam - mam nadzieję, że uda mi się do niego stosować, choć nie bedzie to łatwe zwłaszcza w kwestii ograniczonej ilości gatunków, bo lista bylin, które bym chciała mieć jest bardzo długa



Ale w końcu ogród masz spory , to i masz gdzie te " chciejstwa" posadzićTrzeba tylko uważać, żeby tylko chaosu nie stworzyć
____________________
Jeśli chcesz być człowiekiem szczęśliwym, zostań ogrodnikiem !
Kamajla 13:04, 25 wrz 2014


Dołączył: 18 paź 2013
Posty: 2022
Witaj, przy oknach zaplanuj sobie też coś wyższego, fajnie jest jak Ci takie zielone zagląda do okna

na tej rabacie pomiędzy bramą i furtką wydaje mi się, że lepiej będzie wyglądała pojedyncza obwódka, dobierz jeszcze inne wrzosy i wrzośce i trawy, a drzewko tylko 1 (chyba...), możesz podejrzeć u mnie (str. 44 jeśli dobrze pamiętam. Wprawdzie trochę inny mam kształt, ale może coś Ci pomoże.

Pozdrawiam, Kamila
____________________
Kamila - Ogród, a najlepiej piękny ogród - jak się do tego zabrać?
lindsay80 14:00, 25 wrz 2014


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
Witaj Kamajla,
już zajrzałam do Twojego wątku, faktycznie mamy bardzo podobnie tą rabatę usytuowaną, tylko moja taka bardziej płaska, eliptyczna, a Twoja okrągła.
Zastanowię się nad tą pojedynczą obwódką - choć wydawało mi się, że fajnie będą ze sobą korespondować te dwie linie berberysów, oprócz tego, że stanowią ładne zestawienie kolorystyczne, to goldalita jest niższy od Admiration przez co oba gatunki są ładnie wyeksponowane, dodam jeszcze, że rabata ma zostać wysypana jasnym żwirem. Mam już zakupione po 20 szt. berberysów Goldalita i Admiration i 10 Bagatelle, wrzosy w większej ilości też już mam, więc porozkładam w doniczkach i wtedy zdecyduję. Może uda mi się dziś wieczorem wrzucić takie zdjęcie i zanim wkopię do ziemi ktoś coś poradzi.
A tu jedno zdjęcie, które pokazuje o co mniej więcej chodzi (zaczerpnięte ze strony firmy ogrodniczej):

[zdjęcie usunięte - nie wolno wklejać zdjęć których nie jest się autorem]

Co do rabat przed oknami frontowymi to faktycznie musi to być coś wyższego bo one są dosyć wysoko osadzone, może fajnie by wyglądały formowane w spirale iglaki, ale ja jakoś nie bardzo przepadam za takimi kształtami.
Myślałam o tych klonach, bo ładnie kolorystycznie by współgrały z elewacją i podmurówką, ale zanim urosną to minie parę latek, co w takim razie zamiast klonów palmowych w te miejsca?
____________________
Tu ma być ogród :)
Kamajla 15:11, 25 wrz 2014


Dołączył: 18 paź 2013
Posty: 2022
wydaje mi się, że pod te okna moglabyś pomyśleć o miłorzębie "Mariken", lub coś innego szczepionego na pniu...

zdjęcie nie Twojego autorstwa z tego co pamiętam powinno być podlinkowane, a nie po prostu skopiowane...

pomysł z ustawieniem sobie w różnych konfiguracjach jest bardzo dobry, zrób sobie też zdjęcia, bo na nich czasami można wyłapać coś, czego na żywca" nie widać

jak zrobisz przymiarkę wklej fotkę, zobaczymy

czy też chcesz jałowce tak jak na zdjęciu? ja miałabym mieszane uczucia... jak są młode są ładne, a później już nie bardzo.
____________________
Kamila - Ogród, a najlepiej piękny ogród - jak się do tego zabrać?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies