Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Gardenarium 08:49, 08 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
magda84 napisał(a)
A czy wskazana na wiosnę jest aeracja mlodego trawnika (siany 14-15 sierpnia 2017r.) ?
Czy np przy rozsiewaniu nawozu można potraktować trawnik takimi butami z kolcami? Chyba najtańszy sposób aeracja.
I ostatnie pytanie- czy mozna juz nawozic?


Nie jest wskazana wertykulacja (nacinanie) ale aerację (nakłuwanie, napowietrzanie) można wykonać jak najbardziej.

Najpierw traktujesz trawnik butami z kolacmi, potem roziewasz nawóz a nie jak piszesz - odwrotnie

Nawozić można wtedy gdy kwitną forsycje. Wtedy trawnik już rośnie. Teraz moim zdaniem jeszcze trawnik tylko żyje, a nie rośnie. Chyba że mieszkasz w innej Polsce.

Rejonu Polski nie podałaś w profilu, więc nie wiem gdzie mieszkasz.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:50, 08 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
kariko napisał(a)
Witam,

czy to dobry plan?

Trawnik zakładany w czerwcu 2017 - planuję jutro wygrabić suchą trawę, nawieźć saletrą amonową i podlać. Boję się wertykulować.

czy można już to robić, czy za wcześnie?

pozdrawiam i dziękuję.



Najpierw skosić, potem wygrabić, potem nawozić (w czasie kwitnienia forsycji).
Jest za wczesnie na nawożenie. Wygrabianie - można.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kariko 09:42, 08 kwi 2018

Dołączył: 13 cze 2016
Posty: 127
Danusiu,

wszystko jasne, dziękuję.

Z postu wyżej przeczytałam, że można zrobić aerację na niespełna rocznym trawniku. Czy można zrobić to elektrycznym wertykulatorem (oczywiście z końcówką do aeracji)? Czy tylko widły, ze względu na to, że trawnik młody?

chcę się upewnić, żeby nie zepsuć całej zeszłorocznej roboty
piotraudi 18:42, 08 kwi 2018

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205
kariko napisał(a)
Danusiu,

wszystko jasne, dziękuję.

Z postu wyżej przeczytałam, że można zrobić aerację na niespełna rocznym trawniku. Czy można zrobić to elektrycznym wertykulatorem (oczywiście z końcówką do aeracji)? Czy tylko widły, ze względu na to, że trawnik młody?

chcę się upewnić, żeby nie zepsuć całej zeszłorocznej roboty


w tym roku możesz sobie odpuscić aeracje trawnik jest zbyt mlody i zbyt delikatny na takie zabawy lepiej zadbaj o odpowiednie nawożenie ale także w niedużych ilościach nawozy z azotem i magnezem w roli głównej
co do magnezu danusiu siarczan magnezu można zaplikować na trawe w formie doglebowej czy tylko dolistnej?
kariko 11:41, 09 kwi 2018

Dołączył: 13 cze 2016
Posty: 127
dziękuję
tommiberry 15:40, 10 kwi 2018

Dołączył: 10 kwi 2018
Posty: 87
Hej
Ja rowniez poprosilbym o opinie.


Powierchrznia trawy okolo 800m2.
Siatka na krety na okolo 10cm.
Teren podnoszony i wstepnie rownany koparką-później ja z deską.
Trawa Barenburg Universal.
Gleba jest u mnie kwasna okolo 3.5-4 PH (sprawdzane jesienią)
wrziesien-list 2017 zakladalem trawnik z siewu (sam wszystko robilem)

Niestety trawnik zostal posiany na dosc CIĘŻKIEJ glebie ktora zostala mi dowieziona poniewaz na calej dzialce byl podnoszony teren nawet o 40cm.

Do siania trawy uzywalem ziemie workowaną do trawnika-posypywalem po wierzchu (okolo 30-40 worków po 50 litrów)

Trawnik na jesien wschodzil bardzo niemrawo... Rezultaty sa takie ze w niektorych miejscach jest mały ale równy, w innych troche placki a w innych jest go bardzo mało.

Najwczesniejszą czesc trawnika potraktowalem mniszkiem na jesien i w tych miejscach zaczyna rosnąc rzadzko-w kępkach.

Wiekszosc trawnika jeszcze nigdy nie koszony-wysokosc do 3-4cm MAX. Mała czesc zakladana we wrzesniu koszona 2 razy.

Od jesieni:
-3 krotnie posypywalem trawnik piaskiem (małe ilosci z ręki)
-W styczniu wysypalem na trawnik nawóz granulowany ktory mial odkwasic glebe
-3 tyg temu rozsypalem na calym tarwniku okolo 200kg dolomitu w proszku-mielony-do odkwaszenia

Pytanie:
1)Czy moge juz zaczac podlewanie-mam ASN (Automatyczny System Nawadniania)
2)Czy jako ze gleba jest ciezka powinienem go juz zAerowac?
3)Rozumiem ze zadnych nawozów ani mniszków przez najblizsze 3 miesiace nie powinienem stosowac?
4)Czy w najgorszym miejscu gdzie trawnika jest najmniej i teren jest nie równy okolo 200m2 lepiej przekopac (glebogryzarka czy wertykulator?) czy probowac dokladac ziemi/rownac i dosiewac?
5)Czy dosiewac trawnik po calosci czy czekac ze moze sam wzejdzie i sie zagesci?

Wieczorem moge wstawic zdjecia jesli to pomoze.
Gardenarium 16:04, 10 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zdjęcia na pewno pomogą.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
tommiberry 21:06, 10 kwi 2018

Dołączył: 10 kwi 2018
Posty: 87
zdjecia poprawione...
tommiberry 21:50, 10 kwi 2018

Dołączył: 10 kwi 2018
Posty: 87







Gardenarium 21:29, 11 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przegrabienie plastikowym wachlarzem, ziemia z worków do trawników do posypania, nasiona do dosiania, nawóz i podlewanie... będzie dobrze.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies