Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

tommiberry 21:53, 11 kwi 2018

Dołączył: 10 kwi 2018
Posty: 87
Gardenarium jakbys mogla mi pomoc to mialem kilka pytan:
Pytanie:
1)Czy moge juz zaczac podlewanie-mam ASN (Automatyczny System Nawadniania)
2)Czy jako ze gleba jest ciezka powinienem go juz zAerowac?
3)Rozumiem ze zadnych nawozów ani mniszków przez najblizsze 3 miesiace nie powinienem stosowac?
4)Czy w najgorszym miejscu gdzie trawnika jest najmniej i teren jest nie równy okolo 200m2 lepiej przekopac (glebogryzarka czy wertykulator?) czy probowac dokladac ziemi/rownac i dosiewac?
5)Czy dosiewac trawnik po calosci czy czekac ze moze sam wzejdzie i sie zagesci?

Dopytam jeszcze:
6)co robic z chwastami ktore sie pojawiaja narazie w niewielkich ilosciach? myslalem zeby pryskac je insiwidualnie jakims chwastoxem czy innym mniszkiem-dobrze mysle?
ElzbietaFranka 00:57, 12 kwi 2018


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13839
tommiberry napisał(a)
Gardenarium jakbys mogla mi pomoc to mialem kilka pytan:
Pytanie:
1)Czy moge juz zaczac podlewanie-mam ASN (Automatyczny System Nawadniania)
2)Czy jako ze gleba jest ciezka powinienem go juz zAerowac?
3)Rozumiem ze zadnych nawozów ani mniszków przez najblizsze 3 miesiace nie powinienem stosowac?
4)Czy w najgorszym miejscu gdzie trawnika jest najmniej i teren jest nie równy okolo 200m2 lepiej przekopac (glebogryzarka czy wertykulator?) czy probowac dokladac ziemi/rownac i dosiewac?
5)Czy dosiewac trawnik po calosci czy czekac ze moze sam wzejdzie i sie zagesci?

Dopytam jeszcze:
6)co robic z chwastami ktore sie pojawiaja narazie w niewielkich ilosciach? myslalem zeby pryskac je insiwidualnie jakims chwastoxem czy innym mniszkiem-dobrze mysle?



Co prawda pytanie jest do Pani Danusi, ale chce się wtrącić.

Dla mnie ta ziemia jakaś bardzo zbita jak klepisko jak tam ma rosnąć trawa. Popatrzyłam na powiększeniu to duzo piachu i małych kamieni. Popatrz czy w miejscach gdzie trawa zielona nie jest lepsza ziemia.

W piachu trawa rosnać nie będzie. Przede wszystkim jak już wcześniej pisała Pani Danusia coś trzeba zrobić z tą ziemią spulchnić ją i nasypać lepszej ziemi przynajmniej 2-3 cm podsiać (zmieszać) z nawozem przegrabić i na to posiać dobrej jakości trawę lekko przegrabić, przyklepać i podlewać, w zależności od pogody. Jak jest ciepło i trawa będzie podlana a nie zalewana to powinna już ok. tygodnia zejść.

Teraz jakie masz chwasty. Jednoroczne podczas koszenia w ciągu roku powinny zniknąć. Najpierw zrób porządek z trawnikiem a później będziesz walczył z chwastami. Jak trawa będzie dobrze rosła to i chwastów nie będzie.

Możesz podlewać czym chcesz byle by nie zalewać bo trawa wygnije. I delikatnie aby strumieniem wody nie spłukiwać nasion trawy w jedno miejsce.

Pozdrawiam
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
tommiberry 13:43, 12 kwi 2018

Dołączył: 10 kwi 2018
Posty: 87
KasiaWB nie wiem czy przeczytalas moj pierwszy post w ktorym wytlumaczylem że:
-ziemia jest ciezka i w celu rozluznienia posypalem po wierzchu kilkakrotnie od jesieni piaskiem z ręki. Trawa posadzona byla w ziemi. Wiec z wierzchu wyglada na piaskową....

O mieszance trawy pisalem tam równiez i jest to raczej droga/dobra trawa polecana na forach.

Kamienie wszystkie ktore sie da wybieram wiec moze sa na zdjeciach takie malutkie z piasku tylko.

Przypominam rowniez ze jest to 800m2 trawnika wiec sypanie ziemi z worków na 2-3 CM to by mnie z 10tys kosztowalo.

Co wczoraj zrobilem to w jednym miejscu gdzie bylo najgorzej wysypalem 200litrow ziemi do trawnika (4 worki) dosypalem ziaren, przegrabilem to wymieszalem. Wyszla taka cienka warstwa zcarnej ziemi. Mysle ze jak trawa wzejdzie to powinna sie zakorzenic rowniez w orginalnej twardszej ziemi.
tommiberry 14:11, 12 kwi 2018

Dołączył: 10 kwi 2018
Posty: 87
No i dodam ze ziemia jest caly czas jasnego koloru bo w dalsyzm ciagu nie rozpuscil sie cały dolomit.

Tomason 12:09, 13 kwi 2018

Dołączył: 13 kwi 2018
Posty: 15
Witam Wszystkich,


W przeciągu miesiąca planuje założyć trawnik z systemem nawadniającym, powierzchnia nie będzie duża bo ok 160m2 natomiast grunt stanowi wyzwanie zatem poniżej przedstawiam kolejność prac które sobie założyłem i powiedzcie czy jest ok

1) Ze względu na to że jest to teren po budowie w ziemi jest mnóstwo gruzu, kamieni itp oraz co 3 m jest inna ziemia glina, piasek, jakaś nieprzepuszczalna w związku z czym postanowiłem nie wynajmować glebogryzarki w celu przekopania tylko koparkę w celu zebrania 10cm warstwy gleby na całej powierzchni

2) Montaż siatki przeciw kretom

3) Nawiezienie ziemi pod trawnik 160m2 * 0,1m daje 16m3

4) Wałowanie i wyrównywanie

5) 10 dni od wymiany podłoża siew trawy Barenbrug universal

Będę wdzięczny za opinie oraz rady

Pozdro
Gardenarium 15:19, 13 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
W świeżej ziemi na bank są nasiona wszelkich niepożądanych chwastów, więc poczytaj najpierw wątek o chwastach w trawniku, aby się odpowiednio przygotować.

Odczekaj aż chwasty wzejdą i odchwaść akceptowanym przez siebie sposobem.

https://www.ogrodowisko.pl/watek/3513-chwasty-w-trawniku

Jak siać trawnik

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/298-trawnik-z-siewu-krok-po-kroku
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Tomason 17:03, 13 kwi 2018

Dołączył: 13 kwi 2018
Posty: 15
Dziękują za radę natomiast czy sam koncept wymiany 10cm ziemi i na tym wykonanie trawnika będzie ok?
Gardenarium 08:00, 14 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zależy na jaką ziemię wymienisz i tę warstwę przemieszaj ze starą ziemią.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
tommiberry 10:38, 16 kwi 2018

Dołączył: 10 kwi 2018
Posty: 87
Wracajac do tematu mojego trawnika sianego na jesien... moze ktos jakos wytlumaczyc to jak rosnie u mnie trawa? Miejscami jest super gesto a w wiekszosci trawa jakby nie rusza z miejsca. Kilka przykaldów...zdjecia

Wbilem łopate zarowno w to miejsce gdzie trawa urosla gest jak i tam gdzie nierosnie i nie widze zadnej roznicy w glebie...



krzychoo900 09:34, 17 kwi 2018

Dołączył: 25 lut 2018
Posty: 13
Witam
Wczoraj zacząłem po pracy walczyć z przygotowaniem ziemi pod trawnik. I teraz mam problem bo okazuje się że po glebogryzarce którą wczoraj użyłem okazało się że wydarłem spod ziemi sporą ilość kamieni.... Nawoziłem ziemię z różnych źródeł, i mam nadzieję że w tym miejscu w którym wczoraj zacząłem jest ich najwięcej.... Nie wiem jak skutecznie wygrabić te kamienie, żeby mi później nie wychodziły z ziemi???
Wczoraj przegrabiłem ten spory kawałek wyzbierałem te większę i mniejsze kamienie - oczywiście te mniejsze nie wszystkie.... I nie wiem co teraz robić czy zwałować i brać ostre metalowe grabie i znowu grabić i to co złapię zebami to wyciągać czy nie wałować tylko ciagle grabić??? Póżniej mam zamiar przypruszyć tą ziemię czystą ziemią i do sznurka w strone ogrodzenia wypoziomować długą poziomicą.... I nie wiem czy robić to odrazu czy iść na nastepną część trawnika i jak cały w koło oblecę to wtedy tutaj troszeczke ta ziemia się ustabilizuje i dopiero wtedy przed samym siewem przypruszyć i równać do deski/poziomicy???

i jeszcze nie wiem czy nie będzie to problemem jak tak naprawdę to wygrabię tylko z górnej warstwy te kamienie.....??
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies