Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

damianb 00:13, 01 kwi 2020

Dołączył: 31 mar 2020
Posty: 1
Witam.
Proszę o poradę, mam 400 m2 ziemi na której chce posadzić trawę, na jesień usunąłem wszystkie chwasty i całość przejechałem glebogryzarką w marcu zleciłem badanie gleby które załączam.

1. Jaki użyć nawóz/nawozy?
2. Po jakim czasie od nawożenia mogę rozpocząć wysiew?

QbaH 09:58, 05 kwi 2020

Dołączył: 26 mar 2020
Posty: 80
Gardenarium napisał(a)
To bardzo mądra decyzja. Gdy wysiejesz we właściwych warunkach, zarówno wschody będą bardziej efektywne, jak i wzrost trawy.


W związku z tym, że nie wiadomo jak będą będą wyglądały moje najbliższe tygodnie pod względem pracy wysiałem trawę wczoraj.

Na 300mkw zeszło mi 7kg Kiepenkerl Gala Dark - 1kg za dużo, ale dosypywałem lekko tam gdzie nie widziałem w ziemi nasion po zwałowaniu.
Mam ręczny siewnik z korbką ale po spróbowaniu na kawałku stwierdziłem, że lepiej sypac ręcznie posypując ziemię nasionami (bez zamaszystych ruchów, jest lepsza kontrola nad tym gdzie lecą nasiona).
Trawę przykryłem warstwą torfu - najcieńsza jaka się dało byleby zakryła nasiona, poszło 25 worków 80l.
Dziękuję za porady, czekam na efekty.
wacion 11:06, 05 kwi 2020

Dołączył: 16 maj 2018
Posty: 53
@QbaH - teraz pamiętaj o podlewaniu bo zapowiada się suuuuuche 2 tygodnie.
QbaH 12:36, 05 kwi 2020

Dołączył: 26 mar 2020
Posty: 80
wacion napisał(a)
@QbaH - teraz pamiętaj o podlewaniu bo zapowiada się suuuuuche 2 tygodnie.


Już mam węże porozkładane i dzisiaj już raz lałem
benek89 10:05, 06 kwi 2020

Dołączył: 14 cze 2019
Posty: 5
Dzień dobry,
przesyłam zdjęcia jak wyglądał trawnik na koniec sierpnia 2019. Wszystkie prace zgodnie z moim planem. Zainteresowane osoby odsyłam do historycznych wpisów.

Podsumowując:

- trawnik, który wyglądał bardzo kiepsko po założeniu przez "ogrodnika" (duże słowo) udało się uratować
- wymagało to dużo cierpliwości, czasu, wyrywania chwastnicy na kolanach, nawożenia, koszenia, podlewania (z ręki, ponieważ brak systemu)
- efekt był zadowalający, gęsta zielona trawa, bez chwastów łącznie z chwastnicą


Pomimo rocznego trawnik zdecydowałem się na wertykulację, było bardzo dużo "siana", zdjęcia wrzucę w kanale dotyczącym wertykulacji



QbaH 13:13, 07 kwi 2020

Dołączył: 26 mar 2020
Posty: 80
Czy drobne nierówności ziemi z czasem się ułożą?
Ziemia była walcowana dwukrotnie ale przez swoją luźną strukturę posiada drobne nierówności w które można lekko wbić palec.
Może lepiej przewalcować jeszcze raz? Mam rozsypany torf na nasionach, siane 4.04.
(Te białe kawałki były w torfie, nie wiem co to - bryłki jakiejś jasnej ziemi).

Nowaczek 21:01, 07 kwi 2020

Dołączył: 10 lut 2020
Posty: 17
Witam,

Mam pytanie do forumowiczów, czy wiecie co to za odmiana trawy widoczna na zdjęciu?

Posiałem trawę z nasion i trochę takiej wyrosło. Zapewne jest to jakaś brzydka odmiana, tylko co to jakaś Kostrzewa? (szybciej rośnie i ma grubsze listki)

Dodatkowo żeby się tego pozbyć to chyba tylko wyrywać? (nie ma tego aż tak dużo)



QbaH 19:13, 11 kwi 2020

Dołączył: 26 mar 2020
Posty: 80
Odnośnie mojego posta z (13:13, 07 kwi 2020) - przewalcowałem ziemię jeszcze raz, jest lepiej, ale dalej są lokalne dołki - lepiej teraz podsypać to ziemią i dosiać czy zaczekać aż trawa wyrośnie i później sypać ziemię aż się zrówna?
Boję się, że będzie to widać po koszeniu cały czas.
Glebogryzarką mieszaliśmy ziemię dość głęboko, żeby wymieszać nawiezioną ziemię z spodnią warstwą, było wszystko równane, wygrabiane kamienie i nawet bryłki ziemi (26 taczek...), brakło tylko walcowania przed siewem - wtedy byłoby wszystko widać :/ Błąd początkującego, za który teraz muszę cierpieć, wysiana jest dość droga mieszanka, więc ponowne zakładanie trawnika to najbardziej czarny scenariusz.
A_gawa 21:19, 11 kwi 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Nowaczek napisał(a)
Witam,

Mam pytanie do forumowiczów, czy wiecie co to za odmiana trawy widoczna na zdjęciu?

Posiałem trawę z nasion i trochę takiej wyrosło. Zapewne jest to jakaś brzydka odmiana, tylko co to jakaś Kostrzewa? (szybciej rośnie i ma grubsze listki)

Dodatkowo żeby się tego pozbyć to chyba tylko wyrywać? (nie ma tego aż tak dużo)





Nie jestem asem trawnikowym, ale ja również miałam takich gości w zasianej trawie. Nie było to duże poletko, zatem wyrywałam. Podlałam mocno a później wyrywałam - żmudne zajęcie, ale było warto.

Być może jest to chwastnica, która zabija zwykłą trawę. Wyszukaj w necie zdjęcia i porównaj. Może to ona - wredna z niej baba.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Nowaczek 21:52, 11 kwi 2020

Dołączył: 10 lut 2020
Posty: 17
A_gawa napisał(a)


Nie jestem asem trawnikowym, ale ja również miałam takich gości w zasianej trawie. Nie było to duże poletko, zatem wyrywałam. Podlałam mocno a później wyrywałam - żmudne zajęcie, ale było warto.

Być może jest to chwastnica, która zabija zwykłą trawę. Wyszukaj w necie zdjęcia i porównaj. Może to ona - wredna z niej baba.


Dzięki za odpowiedź

Porównuję zdjęcia i na szczęście chwastnica to chyba to nie będzie. Bo chwastnica jak jest większa to ma chyba jeszcze jakby kwiat.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies