Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Gardenarium 15:26, 25 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nisko, to znaczy na najniższy stopień jaki posiada kosiarka, ale nie będzie to ścinanie po samej ziemi. Tutaj wymagana jest próba. najpierw na najniższy stopień, a jak rżnie po ziemi i widać że noże jadą po ziemi, to podnieś o jeden stopień. Tak to znaczy "nisko".

Przed posypaniem ziemią powinno być nisko. Nie tak jak kosisz trawnik w sezonie tylko niżej jak się da.

Propozycja odnośnie nawozu - hydrocomplex, azofoska, florovit do trawników, inne nawozy do trawników, aby to nie były długo działające. Tych na 100 czy ileś dni nie stosuję i nie polecam.

Wimbledon Kalnas - raczej bym miała dobre zdanie. W moim ulubionym CO mają takie nasiona tej firmy.

Moje zdanie - na glinie trawnik źle rośnie.
Robotów nie lubię, to nie dla takich jak ja, czy ty, co lubią mieć idealne trawniki, równiutko dokoszone we wszystkich miejscach. Robot kosi chaotycznie, gdy źle położone są druty - nie dokasza i rosną wokół drzew takie "brody" wygląda to źle. Ja nie kupię na pewno takiego robota, chyba że dostanę w ramach reklamy, jak w tym programie. Ale to nie mój ogród, ja go tylko projektowałam i wykonaliśmy

https://tvnmeteo.tvn24.pl/magazyny/maja-w-ogrodzie,13/odcinki-online,1,7,1,0/z-przeszlosci-w-nowoczesnosc-odc-709-hgtv-odc-10-serii-2019,1840863.html

Moja rada: poćwicz równomierne rozsypywanie trawnika, bo to jest nie do przyjęcia. Łaty jak na łaciatej krowie Bez urazy. Jak idziesz i sypiesz to widzisz jak ten nawóz spada, tak syp żeby spadał równo a nie jak "wół szczał" że tak powiem dosadnie. Tylko się nie obraź. Wszystko przed tobą. Widać że chęci są i potencjał w rękach, nogach i głowie



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Vargos 21:34, 25 mar 2020

Dołączył: 25 mar 2020
Posty: 1
Witam.
Mam bardzo nurtujące mnie pytanie. z przyczyn niezależnych mam już przygotowany teren pod sianie trawnika. Zastanawia mnie jednak czy ma to sens pod koniec marca czy jest to jednak za wcześnie? do zasiania mam około 400m2 i dylemat (z jednej strony praca włożona w przygotowania a z drugiej praca która może dodatkowo pójść na marne).
mieszanka jaką psiadam to :
10% Życica trwała Bokser (lolium perenne)
10% Życica wielokwiatowa Dukat (lolium multiflorum)
30% Kostrzewa czerwona Areta (festuca rubra rubra)
20% Kostrzewa Trzcinowa Escalante (festuca arundinacea)
30% Życica trwała Naki (lolium perenne)
z góry dziękuje za podpowiedzi.
QbaH 22:25, 26 mar 2020

Dołączył: 26 mar 2020
Posty: 80
Witam,

Prześledziłem ponad połowę wątku o problemach z trawnikiem oraz o wyborze mieszanki. Wykonałem większość czynności związanych z szykowaniem gruntu, posiadam już większość rzeczy, czeka mnie jeszcze wymieszanie gruntu z nawiezionym czarnoziemem (z pola po truskawkach...) oraz równanie itd.
Mam natomiast pytanie o wysiew.

1. Czy Kiepenkerl Gala-Rasen (pomimo dość wysokiej ceny wybrałem tą mieszankę na podstawie opinii zamieszczonych na tym forum) można wysiewać gdy noce są chłodne ok. 2-4 stopni?
Trawa dojdzie mi dopiero po weekendzie i mam zamiar siać na koniec przyszłego tygodnia, będę ją delikatnie przykrywał torfem odkwaszonym - sąsiadowi część nasion wyjadły ptaki, część zmarzła i ma tragedię nie trawnik, a szkoda było by tak drogich nasion.

2. Po jakim czasie od wysiewu (zakładając, że będę utrzymywał wilgotną glebę) trawa powinna wyrosnąć na tyle, żeby konieczne było pierwsze koszenie?
Gardenarium 22:31, 26 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
1. Możesz wysiewać, nikt nie zabroni, ale nasiona przeleżą sobie, bo trawa wschodzi jak temp.gleby wynosi plus 12 stopni a przy skutej mrozem glebie raczej szans nie ma na 12 stopni na plusie w glebie. Odpowiedź : nie wysiewać

2. Nie wiem, zależy od przebiegu pogody, wschody do 3-4 tygodni, a koszenie to nikt nie wie, jak zobaczysz to będziesz wiedział. Bo nie wiadomo czy będzie ciepło, czy zimno, może to być miesiąc a może być dwa miesiące.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
QbaH 09:01, 27 mar 2020

Dołączył: 26 mar 2020
Posty: 80
Dziękuję za odpowiedzi, w takim razie wstrzymuję się z wysiewem gdzieś do połowy kwietnia (taki są długoterminowe prognozy pogody).
Gardenarium 15:41, 27 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To bardzo mądra decyzja. Gdy wysiejesz we właściwych warunkach, zarówno wschody będą bardziej efektywne, jak i wzrost trawy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Thomson 09:28, 28 mar 2020

Dołączył: 28 mar 2020
Posty: 1
Gardenarium napisał(a)
Nisko, to znaczy na najniższy stopień jaki posiada kosiarka, ale nie będzie to ścinanie po samej ziemi. Tutaj wymagana jest próba. najpierw na najniższy stopień, a jak rżnie po ziemi i widać że noże jadą po ziemi, to podnieś o jeden stopień. Tak to znaczy "nisko".

Przed posypaniem ziemią powinno być nisko. Nie tak jak kosisz trawnik w sezonie tylko niżej jak się da.

Propozycja odnośnie nawozu - hydrocomplex, azofoska, florovit do trawników, inne nawozy do trawników, aby to nie były długo działające. Tych na 100 czy ileś dni nie stosuję i nie polecam.

Wimbledon Kalnas - raczej bym miała dobre zdanie. W moim ulubionym co mają takie nasiona tej firmy.

Moje zdanie - na glinie trawnik źle rośnie.
Robotów nie lubię, to nie dla takich jak ja, czy ty, co lubią mieć idealne trawniki, równiutko dokoszone we wszystkich miejscach. Robot kosi chaotycznie, gdy źle położone są druty - nie dokasza i rosną wokół drzew takie "brody" wygląda to źle. Ja nie kupię na pewno takiego robota, chyba że dostanę w ramach reklamy, jak w tym programie. Ale to nie mój ogród, ja go tylko projektowałam i wykonaliśmy



Moja rada: poćwicz równomierne rozsypywanie trawnika, bo to jest nie do przyjęcia. Łaty jak na łaciatej krowie Bez urazy. Jak idziesz i sypiesz to widzisz jak ten nawóz spada, tak syp żeby spadał równo a nie jak "wół szczał" że tak powiem dosadnie. Tylko się nie obraź. Wszystko przed tobą. Widać że chęci są i potencjał w rękach, nogach i głowie





Na wstępie podzielę się innym problemem. Zablokowało mi poprzednie konto z niewiadomych względów. Pisałem maila na kontakt ale z uwagi na brak kontaktu postanowiłem założyć nowe do czasu odblokowania bo bardzo chciałbym już coś działać na ogrodzie ale bez Waszej pomocy będę miał ciężko.

Dziękuję Pani Danusiu za cenne uwagi, krytyka tylko mnie zachęca do ciężkiej pracy więc spokojnie wal prosto z mostu.
To zabieram się do pracy. Noż w kosiarce naostrzony i koszę nisko.
Potem sypnę delikatnie ziemią - znalazłem lokalnie "ziemia podłoże do trawnika z firmy Planta" o coś takiego chodziło?
Proszę wybaczyć za głupie pytanie ale lubię wiedzieć to posypanie ziemią co ma na celu?
Wyczytałem na forum że przed pierwszym nawozem poleca Pani posypanie saletrą wapniową, czy w moim przypadku to dobry pomysł czy jednak pozostać przy samym nawozie.
Wyczytałem również mógłbym oddać ziemię do zbadania celem określenia jakości i dobrania odpowiedniego składu nawozu, czy proponowała by Pani użyć bez sprawdzania np hydrocomplexu?

Tak sobie cały czas myślę o tej łaciatej krowie i zastanawiam się czy przy posianiu siewnikiem kołowym uzyskuje się taki efekt czy po prostu zmaściłem sprawę. Nieważne teraz będzie pierwsza próba ręcznie a druga siewnikiem rotacyjnym, czas pokaże co lepiej wyjdzie.


Gardenarium 23:00, 28 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Posypanie ziemią i przegrabienie ma na celu uzupełnienie pustych placków, ma na celu użyźnienie, a także efekt wizualny - trawnik po wertykulacji jest zryty, a jak posypiesz ziemią - od razu wygląda ładniej.

Siewnik kołowy nie nadaje się, będziesz miał pasy. Tak niestety będziesz miał zrobione, znając życie.
Tylko siewnik ręczny, gdy masz jakiś wpływ jak ten nawóz spada. Albo bez siewnika, sianie nawozu z ręki.

RadekM napisał(a)
Witam

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kony06 14:27, 29 mar 2020

Dołączył: 29 mar 2020
Posty: 1
Witam, planuje w najbliższym czasie założyc trawnik około 500 m2. Teren nie jest bardzo zachwaszczony ale jest nierówny, planuje na początek wjechać glebogryzarką, następnie wszystko wygrabic, usunąc chwasty kamienie i wstępnie wyrównać. Następnie nawieźć ziemi na wyrównanie, ziemia ma być z przesiewacza (ale boję się że bedą tam nasiona chwastów i po posiasniu trawy wyjdą) wszystko wyrównać do danego poziomu, zwałować i posiać trawe. Czy dobrze myślę, liczę na wasze podpowiedzi.
Gardenarium 16:23, 30 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Możesz jeszcze tą nową ziemię złączyć/ zryć z tą rodzimą przy pomocy glebogryzarki.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies