Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

harvy 16:55, 31 maj 2020

Dołączył: 31 maj 2020
Posty: 2
Witam, Mam u siebie na działce do założenia 30 arów trawnika. Chciałbym żeby wyglądał efektownie jak dywan ale nie stać mnie przy takiej powierzchni na bardzo drogie nasiona dlatego mam kilka typów tańszych traw:

1. DSV 110
20% życica trwała
30% kostrzewa czerwona kępkowa
20% kostrzewa czerwona krótkorozłogowa
30% kostrzewa czerwona rozłogowa

2. DSV 220
25% kostrzewa czerwona kępkowa
10% kostrzewa czerwona krótkorozłogowa
10% kostrzewa czerwona rozłogowa
15% kostrzewa owcza (szczeciniasta)
25% wiechlina łąkowa 1 odm.
15% wiechlina łąkowa 2 odm.

3. BARENBRUG Trawnik Polski Gazon
10% Wiechlina łąkowa
60% Kostrzewa czerwona rozłogowa
30% Życica trwała

4. BARENBRUG Shadow
40% - Kostrzewa czerwona
25% - Kostrzewa czerwona kępowa
15% - Kostrzewa rozłogowa
10% - Życica trwała
10% - Wiechlina łąkowa

5. DSV 230
20% kostrzewa czerwona kępkowa
10% kostrzewa czerwona krótkorozłogowa
10% kostrzewa czerwona rozłogowa
20% życica trwała 1. odmiana
10% życica trwała 2. odmiana
20% wiechlina łąkowa 1. odmiana
10% wiechlina łąkowa 2. odmiana

Większa część działki jest na stronie południowej i czasami po niej będą biegać dzieciaki czy czasem kopać piłkę na tej trawie.
Skłaniałem się ku DSV 110 ale producent na stronie ma sprzeczne informacje, raz pisze że "nie wymaga intensywnej pielęgnacji" a w ich ulotce PDF że "wrażliwy, wymaga bardzo intensywnej pielęgnacji". Jaka jest prawda?
Moim drugim typem był DSV 220 ale zgodnie z opisem jest do parków więc rozumiem że nie będzie tak ładnie wyglądał a do tego nie ma życicy czyli jak rozumiem będzie słabiej się odradzał.
Co do Barenbruga Trawnik Polski Gazon to dziwne jest że ma wyłacznie kostrzewa czerwoną rozłogową a wszyscy inni producenci dają ją w kilku odmianach. Czy to oznacza że będzie mniej efektywna w wyglądzie?
Najmniej skłaniam się ku Barebnrug Shadow. Nie wiem czemu przestali produkować Barenbrug Elite ale ten Shadow na polskich stronach w opisie ma dopisane "and sun" a na angielskich stronach pisze że jest stworzony do rośnięcia w cieniu a w słońcu tylko przy odpowiednim podlewaniu a nie chcę ryzykować że przy ekspozycji południowej mi ją wypali bo to najdroższa z traw jakie biorę pod uwagę.
Mam też zagwózdkę jeżeli chodzi o DSV230. Nie brałem jej pod uwagę zanim nie zobaczyłem zdjęć cudnych trawników opartych na Kiepenkerl Majestic Classic która o dziwo ma bardzo podobny skład do DSV230...
Czy możecie proszę doradzić czy DSV 110 będzie odpowiednim wyborem który nie będzie niszczał po każdym przejściu po niej przez dzieci i czy rzeczywiście wymaga intensywniejszej pielęgnacji niż inne trawy gazonowe? No i czy intensywne słońce jej nie wypali? A wy którą z tych 5 pozycji rekomendujecie?
mwaksmanski 14:14, 01 cze 2020

Dołączył: 23 maj 2020
Posty: 3
Gardenarium napisał(a)


Nie jest źle, trawa się zagęści, jeśli będą dziury po 3 koszeniu, zrobisz dosiewki w łysych miejscach.


Przesyłam aktualizację trawnika po 4 tygodniach, w niektórych miejscach trawa ma 8-9cm a w innych 5cm - czy to już czas pierwszego koszenia czy jeszcze poczekać waszym zdaniem kilka dni.
Gardenarium 22:50, 02 cze 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli skosisz teraz, trawa będzie się zagęszczać, nie czekaj, koś.
Poza tym, skosisz chwasty a tym samy będzie im gorzej. Ograniczysz ich wzrost.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
NuT 09:55, 06 cze 2020

Dołączył: 06 cze 2020
Posty: 2
Witam,

Jestem nowy na forum. Prześledziłem już kilka wątków na forum dotyczących zakładania trawnika z siewu i starałem się postępować zgodnie z poradami podanymi na forum.

Niestety mam wrażenie, że coś jednak poszło nie tak. I nie chodzi mi o to, że w moim trawniku jest niemal tyle samo lebiody co trawy... Prawdopodobnie ziemia jaką kupiłem, opisana jako przesiewana i odchwaszczona, nie do końca taka była.

Problem jaki mam to bardzo nierównomiernie rosnąca trawa, a w niektórych miejscach żółknąca. Zastanawiam się jaka może być tego przyczyna i byłbym bardzo wdzięczny za wskazówki co do przyczyny problemu.

Kilka faktów:
- dwa trawniki, ten większy wysiany około 7 tygodni temu, ten mniejszy 4-5 tygodni temu,
- trawniki nawadniane przez automatyczny system nawadniania oparty na dyszach rotator MP,
- trawnik przez pierwsze kilka tygodni po wysiewie podlewany 3 razy dziennie po 3-5 minut w zależności od temperatury i nasłonecznienia,
- obecnie od 1,5 tygodnia trawnik podlewany raz dziennie, rano między 6 a 7, po 15-20 minut na sekcję (są 3 sekcje). Wydatek wody to około 800-1000 litrów na moje 260-270 m2,
- korzenie trawy są już w większości na głębokości powyżej 5 cm więc w połowie przyłego tygodnia zamierzam zwiększyć dawkę wody o około 200 litrów i podlewać co dwa dni,
- ten większy kawałek koszony już dwa razy na wysokość 7,5 cm. Tam gdzie rośnie słabiej (żółte obszary) trawa ma nadal tylko około 5-6 cm...,
- ten większy trawnik był nawożony raz, około 2 kg nawozu Barfertile Universal. Wg dawki zalecanej powinienem dać 2 razy tyle, ale bałem się, że będzie to zbyt dużo,
- trawa żółknie w widocznych miejscach. Dodatkowo na części trawnika liście lebiody robią się czerwnone.

Poniżej załączam zdjęcia i będę bardzo wdzięczny na wszelkie wskazówki co może być przyczyną takiego stanu rzeczy i co mogę poprawić.

Pozdrawiam serdercznie!



QbaH 13:20, 06 cze 2020

Dołączył: 26 mar 2020
Posty: 80
Z lebioda mam to samo, więcej jej niż trawy (w temacie o chwastach w trawniku masz moje zdjęcia). Żona wypielila ile się dało ręcznie, teraz kosze już trawe na 4.5cm (dość nisko, niżej niż zaleca producent - 6-7cm), bo chce skaszac lebiode póki jest niska.
Dalej mam wrażenie że trawa słabo rośnie i jest jej mało, nie wiem co więcej mogę zrobić.



Czarny 10:16, 10 cze 2020

Dołączył: 10 cze 2020
Posty: 3
Witam Wszystkich. Może Wy coś mi poradzicie. Jestem nowy na forum, mam problem i nie wiem jak sobie z tym poradzić. Niedawno za namową znajomego nawiozłem 20 ton czarnoziemu i postanowiłem założyć nowy trawnik, ponieważ stary to nie był trawnik a bardziej łąka, która wyglądała jako tako tylko skoszona praktycznie do ziemi Liczyłem na piękny trawnik, wszystko zostało zrobione zgodnie z radą znajomego. Ziemia, wyrównanie, walec, siew, walec, podlewanie. Założyłem system automatycznego nawadniania, trawa zasiana to Barenbrug Play & Sport. Trawa została zasiana 07.05.2020. Niestety aktualnie ponownie jest na niej więcej chwastów niż trawy. Nie wiem co z tym zrobić, zmiana kosztowała sporo wysiłku i trochę pieniędzy a efekt niestety jest niewiele lepszy od poprzedniej trawy. Poniżej zdjęcia po pierwszy koszeniu z wczoraj. Trawa rośnie bardzo wolno, chwasty za to niesamowicie szybko...

Może ktoś wie co to za chwasty i co z tym zrobić ? Wypielić i dosiewać trawę już, czy jest może jakiś inny sposób na to ? Środki chemiczne w tym momencie chyba odpadają? Może coś źle zrobiłem ? Czy da się to jakoś jeszcze naprawić ? Trawe skosiłem niżej niż wg instrukcji, ale zwyczajnie nie była ona za wysoka, więc o 1/3 wyszło mniej więcej na taką długość po pierwszym koszeniu. A częś tych chwastów jest tak niska, że i tak kosiarka nie chwyta, zacząłem wczoraj je pielić. Ale to syzyfowa praca.. Nie wiem czy to ma sens i co potem? Od razu dosiewać w te miejsca trawe ?









NuT 19:09, 10 cze 2020

Dołączył: 06 cze 2020
Posty: 2
Dzień dobry.

Czy ktoś doświadczony mógłby się wypowiedzieć w kwestii mojego posta powyżej?

W zasadzie to widzę trzy potencjalne przyczyny takiego stanu rzeczy w moim trawniku:
- zbyt dużo wody,
- zbyt mało wody,
- zbyt mało nawozu...

Pozdrawiam,
Paweł
Damian999 13:57, 12 cze 2020

Dołączył: 12 cze 2020
Posty: 3
Witam. Ja takze z zapytaniem o dalsze postępowanie z trawnikiem. Siew ręczny 10 maja 2020. Nawieziobe czarnoziemu, czesciowo zanieczyszczonego a częściowo przesianego. Mieszanka Substral samozagęszczajaca sportowa. Zaczęła wschodzić po 8 dniach, oczywiście nierównomiernie. Od paru dni zaczely sie przebarwienia, w niektórych miejscach trawa wyzsza intensywnie zielona a tak to głównie krótka jaśniejsza. Mama wrażenie ze wzrost się zatrzymał i to padnie zaraz wszystko. Nie wiem czy za malo, zs dużo czy jak poprzednik gleba uboga w składniki. Pogoda w pierwszym tygodniu po siewie slonce ale bez opadów. Później ulewy i mysle ze tutaj nasiona dostaly po dupie. Tak to rano i wiecsorem podlewałem po 20 minut zraszaczem bijakowym
maciekl 07:52, 13 cze 2020

Dołączył: 13 cze 2020
Posty: 3
Damian999 napisał(a)
Witam. Ja takze z zapytaniem o dalsze postępowanie z trawnikiem. Siew ręczny 10 maja 2020. Nawieziobe czarnoziemu, czesciowo zanieczyszczonego a częściowo przesianego. Mieszanka Substral samozagęszczajaca sportowa. Zaczęła wschodzić po 8 dniach, oczywiście nierównomiernie. Od paru dni zaczely sie przebarwienia, w niektórych miejscach trawa wyzsza intensywnie zielona a tak to głównie krótka jaśniejsza. Mama wrażenie ze wzrost się zatrzymał i to padnie zaraz wszystko. Nie wiem czy za malo, zs dużo czy jak poprzednik gleba uboga w składniki. Pogoda w pierwszym tygodniu po siewie slonce ale bez opadów. Później ulewy i mysle ze tutaj nasiona dostaly po dupie. Tak to rano i wiecsorem podlewałem po 20 minut zraszaczem bijakowym



kosiłeś już?
Damian999 10:51, 13 cze 2020

Dołączył: 12 cze 2020
Posty: 3
Jeszcze nie, dlatego, że tylko w pojedynczych malych obszarach trawa jest wyższa intensywnie zielona i gęsta a tak to krótka ze 4,5 cm gęsta a w niektórych miejscach placki z paroma źdźblami
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies