Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Gardenarium 09:35, 26 lut 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Najlepszym planem będzie zbadanie gleby i co zawiera, moim zdaniem coś tutaj jest bardzo nie tak, a sypanie kolejnych nawozów tylko pogorszy ten stan. Zacznij od badania gleby.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Papucy 11:34, 26 lut 2020

Dołączył: 25 lut 2020
Posty: 7
Gdzie się wykonuje takie badania?
Co ma pani na myśli pisząc "bardzo nie tak"? Jakie mogą być scenariusze, oprócz nawożenia, jeżeli będę już znał skład ziemi.
Dziękuję
Gardenarium 11:18, 28 lut 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Bardzo nie tak, że podejrzewam spalenie trawnika zbyt dużym stężeniem nawozów. Z daleka wygląda na spalony/zniszczony nawozami. Martwy, a tylko tam, gdzie nieco zieleni to jeszcze żyje. Pokaż jakieś zbliżenie tego trawnika, bez badania gleby (jak z człowiekiem) - bez badań nie diagnozuje się choroby, jeśli nie jest oczywista
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 11:22, 28 lut 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Badanie gleby - Okręgowa Stacja Chemiczno - Rolnicza adres właściwy dla miejsca zamieszkania. Nie podałeś gdzie mieszkasz.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Papucy 12:06, 29 lut 2020

Dołączył: 25 lut 2020
Posty: 7
Z bliska





Gardenarium 20:25, 01 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie wiem, trudno powiedzieć, w środku każda kępka żyje. Badanie gleby konieczne. Wertykulacja gdy kwitną forsycje.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 18:58, 09 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tomeekk napisał(a)
Witam,
Chciałbym koło domu posadzić trochę trawy i kilka drzewek owocowych i nie wiem od czego powinienem zacząć.
Moja działka wygląda tak jak na poniższym zdjęciu.
Po ciepłej zimie i kilku cieplejszych dniach zaczynają wyrastać jakieś chwasty. 2 dni temu spryskałem to wszystko Roundupem. Rozumiem że powinienem teraz odczekać kilka dni aby to uschło. I co potem?
Muszę trochę wyrównać działkę i dosypać ziemi (w jednym miejscu za wysoko w innym doły).
Czy mogę to wszystko (jak już będzie uschnięte po Roundupie) przejechać glebogryzarką i dosypać ziemi i na to posiać trawę? Czy muszę powybierać uschnięte chwasty czy mogę je zostawić w ziemi (jeśli uschną to chyba nie odrosną)?
Czy powinienem usunąć warstwę wierzchnią ziemi (wolałbym nie wywozić bo to dodatkowe koszta)?
A może nie potrzeba glebogryzarki jak mam zamiar dosypać ziemi, może wystarczy wyrównać koparką i dosypać ziemi?
Bardzo proszę o rady bo wiosna się zbliża a ja nie wiem od czego zacząć, nigdy czegoś takiego nie robiłem
Dzięki za wszelkie rady


Zacznij od zasilenie gleby w kompost, obornik spróchniały lub inną materię organiczną, aby użyźnić glebę pod trawnik. Przekopać to, wyrównać i dopiero siać (nie sadzić, trawnika się nie sadzi) tylko kładzie (z rolki) lub sieje (z nasion).

Czy wybierać spalone chwasty, wszystko zależy od tego jakie to są chwasty czy oset/mniszek/perz duże korzenie - należy je wybrać. Potem zasilić i przekopać.

Masz artykuł lub cały ten wątek od początku

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/298-trawnik-z-siewu-krok-po-kroku
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Saturn 20:18, 12 mar 2020

Dołączył: 12 mar 2020
Posty: 1
Dzień dobry,
Witam wszystkich Forumowiczów.
Jestem posiadaczem 49m2 ziemi gdzie chciałbym posiać trawę. Jednakże dopiero co zacząłem moją przygodę z ogrodem to już popełniłem kardynalny błąd. Zamiast usunąć trawy i perz rosnący to przekopałam cały teren pozostawiając rośliny. Większe chwasty usunąłem natomiast trawy i mniejsze kępki traw pozostawiłem. Jako że podłoże jest bardzo gliniaste chciałbym nawieźć 8-10 ton ziemi humusu. I teraz nie wiem co mam uczynić. Czy czekać aż rośliny przebiją się i potraktować je jakimś świństwem w płynie czy przykryć wszystko czarną folią na miesiąc czy nawieźć ziemię i siać trawę? Jest dopiero marzec więc mogę poczekać z trawnikiem do końca kwietnia.
Z góry dziękuję za rady.
Gardenarium 20:25, 12 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Perz pocięty na kawałki wzejdzie w zwiększonej ilości. Moim zdaniem nie można siać, najpierw trzeba odchwaścić, wybrać rozłogi, ponieważ perz wylezie na wierzch spod tej nawiezionej ziemi.

Jesli podłoże pod spodem jest gliniaste nie wystarczy go przykryć, trzeba rozluźnić piaskiem, mieszać, jechać jakimś sprzętem typu brona rotacyjna i warstwę humusu również z tym wszystkim przemieszać.

Nie można liczyć, że trawnik zasiejesz w kwietniu. Pośpiech tutaj jest niewskazany.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
tgrzebien 13:06, 17 mar 2020

Dołączył: 13 mar 2018
Posty: 7
Witam, niedługo dosypuję na swoją kiepską ziemię około 5 cm ziemi przesiewanej pod trawnik. Przed dosypaniem ziemi planuję wszystko zruszyć glebogryzarką. Przy okazji zakładam też automatyczne nawodnienie. Mam do obsiania około 800 mkw. Trawa będzie użytkowana w ogrodzie przydomowym i będzie użytkowana czasami do różnych aktywności tzn. granie z dzieckiem w piłkę, badmintona itp. itd. czyli będzie normalnie użytkowana. Jeżeli chodzi o nasłonecznienie, to przez większość dnia jest słońce. Chyba w tym wypadku sprawdzą się jakieś mieszanki dekoracyjno-sportowe. Na obecnej ziemi która jest jak kamień mam posianą trawę Agroland Diana. W ziemi nie ma gliny, po prostu jak jest sucha to ciężko wbić szpadel. Ciężko jej się tam rośnie i wygląda kiepsko. Walczę z nią od dwóch lat i cały czas jest nie za ciekawie. Dlatego podjąłem decyzję o dosypaniu lepszej ziemi na wierzch i posianiu nowej trawy. Myślicie że na tej nowej ziemi Diana Agrolandu da radę? Ewentualnie mogłaby Pani coś doradzić co konkretnie kupić do takiego przeznaczenia jak u mnie i żebym nie zapłacił jakichś niebotycznych kwot. I ewentualnie czy mogłaby Pani doradzić czy takie przygotowanie podłoża wystarczy?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies