Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Gardenarium 22:15, 03 lut 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Tak zrób, jeśli nie masz czasu potem. Przykryj włókniną, tak jak przykrywają na polach wczesne nowalijki. Pod agro- jest wyższa temp.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
magda84 14:24, 06 lut 2020

Dołączył: 18 sie 2017
Posty: 14
Witam, mam pytanie o trawnik, założony z siewu w sierpniu 2017 roku. Jakie zabiegi można wykonać teraz żeby go uratować? Wiem że odbije ale jest dużo mchu, nawet bardzo dużo-coraz więcej, do tego suchy środek, ale tam będzie dołożony jeden zraszacz jeszcze. Największy problem to właśnie ten mech i błąd przy zakładaniu trawnika- gleba przed sianiem była zbyt mocno ubita, wręcz na "kamień" w niektórych miejscach, nawet widać gdzie było kopane pod system nawodnienia bo tam trawa rośnie ładnie, jest soczysta.
I teraz tak, mamy aerator/wertykulator elektryczny, kiedy można go użyć najwcześniej i czy aerowac czy wertykulowac? Czy trzeba dać niedługo jakąś chemię/nawóz tzn siarczan żelaza może wapno?
Mieszkamy pod Warszawą, na śnieg już chyba nie ma co liczyć - był tylko jeden dzień i na więcej się nie zanosi.



agata__b 14:59, 06 lut 2020

Dołączył: 06 lut 2020
Posty: 1
Witam,
Przeczytałam już mnóstwo wątków i wciąż mam dylemat.
Muszę wyrównać teren, na którym jest już średniej jakości trawa i teraz pytanie.
Czy mogę nasypać nową ziemię na istniejący już trawnik i przejechać wszystko glebogryzarką, czy lepiej usunąć trawę i dopiero nawieść ziemię?
Na trawie nie ma chwastów, rośnie po prostu na nierównym terenie i jest rzadka.

Pozdrawiam
Gardenarium 19:18, 06 lut 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
magda84 napisał(a)





te plamy zielone to mocz pieska. Tam jest więcej azotu i trawnik jakby "nawożony". Uważaj na pieska/suczkę, wyprowadzaj, bo będzie taka "ospa" wietrzna na trawniku.

Wertykulacjeę/aerację wykonujemy gdy kwitną forsycje, teraz ziemia jest zlewna bardzo i mokra, wszystko się lepi. Teraz nic nie rób. Czekaj na ciepło.

Kup potem nawóz Florovit na mech i tylko tym nawóź, mech zginie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 19:20, 06 lut 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
agata__b napisał(a)
Witam,
Przeczytałam już mnóstwo wątków i wciąż mam dylemat.
Muszę wyrównać teren, na którym jest już średniej jakości trawa i teraz pytanie.
Czy mogę nasypać nową ziemię na istniejący już trawnik i przejechać wszystko glebogryzarką, czy lepiej usunąć trawę i dopiero nawieść ziemię?
Na trawie nie ma chwastów, rośnie po prostu na nierównym terenie i jest rzadka.

Pozdrawiam


Są dwie opcje, albo przerobić glebogryzarką z trawnikiem (użyźni) dodatkowo, jeśli umiesz to dobrze zrobić, albo zerwać. Nie ma przepisu co należy w tym wypadku zrobić. Wybór należy do wykonawcy tej roboty.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
magda84 23:26, 06 lut 2020

Dołączył: 18 sie 2017
Posty: 14
Gardenarium napisał(a)


te plamy zielone to mocz pieska. Tam jest więcej azotu i trawnik jakby "nawożony". Uważaj na pieska/suczkę, wyprowadzaj, bo będzie taka "ospa" wietrzna na trawniku.

Wertykulacjeę/aerację wykonujemy gdy kwitną forsycje, teraz ziemia jest zlewna bardzo i mokra, wszystko się lepi. Teraz nic nie rób. Czekaj na ciepło.

Kup potem nawóz Florovit na mech i tylko tym nawóź, mech zginie.



A ja myślałam że po pieska moczu wypali trawę a tu jeszcze użyźnia ale fakt w kropki ten trawnik. Spróbujemy spsikac urinalem na wiosnę bo z wyprowadzaniem będzie ciężko.
Co do florovitu na mech to na jesieni dawaliśmy nawozy takie i mech dalej był, nawet wcześniej jakiś super szybki nawóz nastawiony na niszczenie mchu nie pomógł.
A wapnowanie by tu trochę pomogło? Może kiepski odczyn gleba ma?
Gardenarium 16:34, 07 lut 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Użyźnienie wtedy gdy piesek naleje, a zaraz chodzi nawadnianie i mocz rozpuści, tym samym nawozi. W przypadku braku nawodnienia - oczywiście że wypali. Tutaj widać, że zasilił trawnik. A reszta zagłodzona. Ot paradoks tutaj mamy.

Pieska się niestety wyprowadza, żadne psikanie urinalem nie spowoduje ze pies zaprzestanie sikania. Ty byś umiał zaprzestać ??

Zrobić mu placyk w niewidocznym miejscu z piaskiem i kilka kołków lub kamieni. To tam nauczy się sikać. Inaczej będą piegi jak ta lala

Mech rozwija się gdy nie ma konkurencji, czyli trawa zagłodzona, zaniedbana a taka jest. W mocnej murawie, koszonej dwa razy w tygodniu, bez pieska i bez cienia i bez zbyt mokrej gleby - nie będzie mchu.

Odczyn to bezwzględny obowiązek zbadać, nie wapnuje się na pałę tylko gdy jest konieczność.

https://www.ogrodowisko.pl/watek/66-mech-w-trawniku
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Ponury_Grzyb 16:06, 23 lut 2020

Dołączył: 23 lut 2020
Posty: 9
Danusiu, przeczytałem chyba 200 stron z Twoimi poradami ogrodniczymi. Na ich podstawie założyłem swój pierwszy trawnik. Co prawda na początku walczyłem z plagą chwastów, ale ostatecznie po kilku miesiącach nie było już tak źle: załączam zdjęcia.





Trawnik siałem bez używania nawozów przed ani po, ręcznie pieliłem i podlewałem non stop. Trawnik zakładany był w lipcu gdzie cały miesiąc były upały, a ja bez systemu nawadniania rano przed pracą i wieczorem stałem z wężem Trawkę chciałem zasiać jak najszybciej ponieważ mam dwuletnią córeczkę i chciałem, żeby miała miejsce do zabawy. Nawet kosztem przypalonej przez lipcowe słońce trawy. W chwili obecnej po zimie widzę, że na razie chwastów nie widać. Niestety troszkę trawa miejscowo pożółkła - tutaj po pierwszym koszeniu i grabieniu zastosuję nawóz Yara Mila Complex i zobaczę jak to bedzie wyglądało. Ale mój wpis właściwie nie o tym.

Z przodu domu zostało mi jeszcze około 250m2 trawnika do założenia.
Z racji prac ogrodowych na tyłach budynku sporo ziemi zostało nawiezione przed front budynku, rozplantowane i tak pozostawione na zimę. W kwietniu planuję rozpocząć pracę nad założeniem trawnika z przodu domu. Planuję glebogryzarką przemieszać ziemię, wygrabić kamienie i zasiać trawę Barenburg Green Universal zgodnie z zaleceniami na forum.

Mam tylko jedno pytanie: Czy żeby trawa pięknie rosła i była soczyście zielona to mogę zastosować obornik bydlęcy w granulkach? Chciałbym go rozsypać powierzchniowo na oczyszczoną i przemieszaną glebę i poczekać aż się rozpuści. Następnie na to zasiać trawę. Czy to dobry pomysł? Jeśli użycia obornika jest wskazane to jakiego: bydlęcego, kurzego, czy jakiegoś innego? Po jakim czasie po zabiegu zasilenia gleby obornikiem mogę zasiać trawę?

Pozdrawiam,
Łukasz
Gardenarium 16:40, 23 lut 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Taki obornik jest ok, niektórzy używają go również do nawożenia trawnika. Możesz siać nasiona nawet następnego dnia po rozsypaniu. Możesz sypać potem.
Bydlęcy najlepszy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Papucy 10:11, 25 lut 2020

Dołączył: 25 lut 2020
Posty: 7
Witam 
Trawnik siany w Sierpniu 2019(ziemia nawieziona przedsiewnie Yara mila complex)  zaraz potem przyszły burzę i trochę mi go zmyło[img miejscami trawa się zagęściła ale powstały takie żółte placki, przed zimą nawożony nawozem bezazotwym Yara ziemia raczej zasadowa. 
Plan mam taki;
1, Marzec sypnę nawóz bezazotowy.
2. Kwiecień - dosiewki w miejsca gdzie prześwituje ziemia.
3 Koniec kwietnia - nawóz Yara mila complex.
Proszę o radę czy to dobry plan czy taki stan trawnika po zimie to normalne.



Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies