Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród Mirelli

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Mirelli

polinka 17:44, 03 lut 2015


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 17538
Chciałam polecić ogród Tosi na poczętek ale widziałam, że Iwonka mnie wyprzedziła

Marta Zielona bardzo mądrze i praktycznie podeszła do projektowania swojego ogrodu. Polecam miłą lekturę na długie wieczory
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3786-zielonej-ogrodniczki-marzenie-o-zielonym-ogrodzie

Mirelko a czytałaś wszystkie artykuły Danusi o zakładaniu ogrodu? Jak dobrze pamiętam jest taki poradnik 5 częściowy.

Czy planujesz jakieś tło tzn. żywopłot? Mieszany czy jednolity? Iglasty czy liściasty?

Wrzosowisko z prostymi liniami jest też w realizacjach Danusi.

Piękne wrzosowisko jest w ogrodzie z lustrem
____________________
Ogrodowy powrót do dzieciństwa
MirellaB 17:54, 03 lut 2015


Dołączył: 18 sty 2015
Posty: 22152
Ogród Tosia już znam ☺. Artykuły Danusi czytam.
Żywopłot z bluszcza mam całą jedną stronę płotu.
____________________
Mirella Ogród Mirelli *** Ogródek Mirelli *** Wizytówka - Ogród Mirelli - Wizje chodźcie do mnie blisko najbliżej ...
MirellaB 18:05, 03 lut 2015


Dołączył: 18 sty 2015
Posty: 22152
Iwk4 napisał(a)
Mirello, zerknęłam. Nadal nie wiem, co rośnie wysokiego z przodu twojej rabaty. Po gałęziach nie rozpoznaję. Czemu na brzegu rabaty jest wysoki punkt? On powinien być z tyłu. Zasada trzech pięter mówi, że wysokie piętro w plecach, potem średnie piętro, np. trawy,berberysy i niskie piętro np. wrzosy i wrzośce.
Tak, jak tu:
http://www.gardenarium.pl/realizacje/ogrod-z-wrzosowiskiem#
Ilość wrzosów zależy od miejsca, jakie planujesz zagospodarować. Ja nie miałam dużo miejsca, dlatego mam u siebie tylko po 5 sztuk. I dwa kolory. I dosadziłam krokusy, aby wiosną było kolorowo.
Znasz warunki, jakie musi mieć wrzosowisko? Kwaśna gleba, nie lubią mieć mokro. Dlatego sadzi się je na mokrych glebach pod brzozami, które lubią wilgoć, mają płytki system korzeniowy i zabierają nadmiar wody. I kwaśną ziemię musisz im dać.
U mnie jest sucho, więc brzozy nie mogę posadzić.
We wrześniu zakładałam tą rabatkę:

I mam wrzosy i tyle, ile się zmieściło. I takie, jakie były w szkółce.
Mirello, tu ci każdy może doradzić, ale to ty musisz wszystko zrobić, jak należy. Doczytać, poszukać informacji. Danusia ma nas tysiące i jeszcze swoją pracę. Nie wpada na każde zawołanie. A jak wpadnie z dobrą radą, to my w skowronkach jesteśmy.
Teraz Ciebie poproszę, abyś jeszcze raz ze zrozumieniem przeczytała wszystko na swoim wątku. Wszystkie rady i wskazówki. Bo to trochę trwa.
Pozdrawiam

To wysokie to budleja i śliwa wiśniowa, zgadzam się, że powinny być na tyłach rabaty, ale tak na początek zostało posadzone i teraz mąż nie chce przesadzić, a mi samej ciężko to przenieść.
O zakładaniu wrzosowisk, zasadach sadzenia, pielęgnacji to już wiem wszystko. A u Ciebie jakie to roślinki sąsiadują z wrzosami? Co to za drzewko ładne?
____________________
Mirella Ogród Mirelli *** Ogródek Mirelli *** Wizytówka - Ogród Mirelli - Wizje chodźcie do mnie blisko najbliżej ...
Iwk4 18:23, 03 lut 2015


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
To drzewko, to Irga szczepiona na pniu. Nie miała zasłaniać okna, więc musiało być coś niskiego.
Zielone, to bergenia, zimozielona jest.
Z tyłu w przyszłym roku planuję dać w rogu Miskanta. W tym roku już nie dało rady.
Mirello, jak poczytałaś pismo obrazkowe w wątkach, to już wiesz, że szpadel jest przyjacielem każdego ogrodnika. Tu, jak coś nie pasuje, się przesadza. Inaczej wszystkie wysiłki pójdą na marne. Błędy trzeba naprawiać. Drzewo wiosną musisz dać do tyłu i twoja rabata wydaje się za szeroka. Danusia już pisała o tym, żeby były proporcjonalne na szerokość względem długości.
____________________
Ogródek Iwony II
Iwk4 18:37, 03 lut 2015


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
Mirello, nie podobają mi się twoje różaneczniki:




Podaję ci link do Maji w Ogrodzie: Rododendronowy Ogród. Obejrzyj w wolnej chwili:
http://majawogrodzie.tvn.pl/206,Rododendronowe-krolestwo-odc-492,odcinek.html
____________________
Ogródek Iwony II
MirellaB 20:01, 03 lut 2015


Dołączył: 18 sty 2015
Posty: 22152
Zapisałam w zeszycie nazwy Twoich roślin, może też tak połącze ☺. A Irga na pniu to chyba się już nie rozrośnie? Ja chciałam wiosenne wrzośce z ktokusami i tulipanami, a jesienne wrzosy z kosodrzewinką, berberysami, trawami.
A Twoje roślinki to kiedy kwitną wiosną czy jesienią?
Ta budleja to konieczne musi iść na tył i tam się znajdzie ☺.
Te rododendrony to już wiem jak im poprawić byt, pytałam w rododendronowy wątku i też dużo czytałam artykułów. Dzięki za link, wiedza zawsze się przyda ☺
Wiesz może i te rabaty nie są doskonałe, ale w rzeczywistości wyglądają lepiej niż na zdjęciu i jak będzie trawa i będą obsadzone to już też będzie inaczej wyglądało. Pewnie jeszcze trochę je dopracuje proporcjonalnie ☺
____________________
Mirella Ogród Mirelli *** Ogródek Mirelli *** Wizytówka - Ogród Mirelli - Wizje chodźcie do mnie blisko najbliżej ...
Iwk4 21:53, 03 lut 2015


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
Wrzosy i wrzośce sadzi się razem. Kolorami, takimi plamami. Pamiętaj, że musisz kupić kwaśny torf. Z każdego koloru musisz sobie kupić 5-15 roślinek. Zależy, ile chcesz posadzić, na jakiej powierzchni.
Zobacz:
Gardenarium napisał(a)
Wrzosy żyją i są te same od początku


To jest realizacja Danusi. Kilka wrzosów tego samego koloru posadzona obok siebie. To jest jesień. Widać też zielone - to są wrzośćce, które będą kwitły wiosną.
Z tyłu widać trawy: rozplenice. i jeszcze dalej brzozy, które mają w nogach berberysy.
____________________
Ogródek Iwony II
Iwk4 21:58, 03 lut 2015


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
MirellaB napisał(a)

Te rododendrony to już wiem jak im poprawić byt, pytałam w rododendronowy wątku i też dużo czytałam artykułów. Dzięki za link, wiedza zawsze się przyda ☺
Wiesz może i te rabaty nie są doskonałe, ale w rzeczywistości wyglądają lepiej niż na zdjęciu i jak będzie trawa i będą obsadzone to już też będzie inaczej wyglądało. Pewnie jeszcze trochę je dopracuje proporcjonalnie ☺

Mirello, teraz jest zima. Mało widać. Wiosną się zazieleni.
KONIECZNIE obejrzyj film Maja w Ogrodzie, do którego dałam ci link
To Rododendronowy Ogród. Tam jest dużo porad na temat rododendronów !!!
____________________
Ogródek Iwony II
MirellaB 10:30, 04 lut 2015


Dołączył: 18 sty 2015
Posty: 22152
Iwk4 napisał(a)
Wrzosy i wrzośce sadzi się razem. Kolorami, takimi plamami. Pamiętaj, że musisz kupić kwaśny torf. Z każdego koloru musisz sobie kupić 5-15 roślinek. Zależy, ile chcesz posadzić, na jakiej powierzchni.
Zobacz:

To jest realizacja Danusi. Kilka wrzosów tego samego koloru posadzona obok siebie. To jest jesień. Widać też zielone - to są wrzośćce, które będą kwitły wiosną.
Z tyłu widać trawy: rozplenice. i jeszcze dalej brzozy, które mają w nogach berberysy.

A ja myślałam, że wrzosy osobna rabata i wrzośce osobna rabata.
Nie sądziłam, że to można połączyć skoro komponują się z zupełnie innymi roślinami.
Czyli jak to jest - można posadzić na jednej rabacie?
____________________
Mirella Ogród Mirelli *** Ogródek Mirelli *** Wizytówka - Ogród Mirelli - Wizje chodźcie do mnie blisko najbliżej ...
Iwk4 10:33, 04 lut 2015


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
Tak. Maja te same wymagania glebowe, wygladaja podobnie, tylko kwitna kiedy indziej.
Dlaczego sadzisz, ze z czym innym trzeba komponowac?
____________________
Ogródek Iwony II
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies