Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Lifting starego ogródka

Pokaż wątki Pokaż posty

Lifting starego ogródka

Juzia 07:31, 20 mar 2015


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38456
A jaką radość widzę!
Chyba prawdziwa z Ciebie ogrodomaniaczka będzie

____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Ludwika 23:39, 20 mar 2015


Dołączył: 17 lis 2014
Posty: 552
Dziękuję, dziękuję

Jak już pisałam pień i korzenie jednego iglaka dostały wylotkę, jedna z wielkich thuji tak samo. Drugą podkrzesałam na wysokość ok. 1,60 m i uznaliśmy z meżem, że jest spoko. Nic teraz nie zasłania i przestał nam przeszkadzać. Zerknijcie, proszę, co o tym myślicie. Dzięki wycięciu drugiego drzewka wkońcu pojawiła się krzywa krzewuszka (podparłam ją kijkiem, ale nie wiem czy to coś da. Ona długo już w takim przechyleniu trwała) I nowe perspektywy na przyszłość

Przedwczoraj było tak:

Dzisiaj jest tak:


Co do rabat i ich wymiarów:
Rabata prawa - 2,60 x 12 m czyli trochę większa niż pierwotnie szacowałam
Jestem otwarta na propozycje nasadzeń, bo sama nie dam sobie rady tym bardziej, że część bliżej domu jest niemal cały dzień w cieniu podczas gdy fragment przy furtce ma bardzo dużo słońca. Chciałabym aby były w miarę spójne, ale kompletnie nie wiem, które rośliny poradziły by sobie i w warunkach słonecznych i w cieniu...?


Rabata lewa - szersza, ale krótsza o ok. 2 m. Wynika to z zółtego kwadratu. W tym miejscu jest spory dół z wodą. Narazie przykryty starymi kawałkami betonu i płytami. Mamy małego synka więc chcemy jak najszybciej w tym miejscu postawić coś w rodzaju podestu, aby młody tam nie wpadł. Nasadzenia muszą się więc skończyć o ok. 2 m. bliżej. Na tej rabacie im bliżej furtki tym więcej jest słońca a przy podeście jest już w zasadzie ciągle cień. Tam pewnie powędrują hosty
Pod płotem planujemy rządek thuji przed nimi chciałabym posadzić jeszcze ze dwa RH a dalej przed nimi trawy i hosty/żurawki. Marzyłyby mi się też może przez normalnymi RH azalie japońskie, a potem trawy i hosty/żurawki. Myślicie, że mogłoby tak być?
____________________
Ludwika - Lifting starego ogródka
Edyta10 07:53, 21 mar 2015


Dołączył: 30 kwi 2013
Posty: 1277
Powiem Ci, że dobry pomysł - podoba mi się teraz ten iglak ma ładny prosty pień czy pnie raczej?, na dół pod nim dałabym obwódkę z host lub żurawek, jeżeli jest tu sporo cienia. Dół z wodą rzeczywiście koniecznie trzeba przykryć, ale można go włączyć do rabaty i ustawić np.donice, zależy też jaki duży ma być ten podest - ale tu pomysłów jest wiele bo na przykład donicami można operować we weszystkie strony i zmieniać nasadzenia np. cebulowe potem jednoroczne
twój pomysł z RH i resztą też fajny, ja bym to kupiła

ale pewnie Łuki coś wymyślił...
____________________
Ogródek nad jeziorem
gierczusia 20:59, 24 mar 2015


Dołączył: 05 gru 2012
Posty: 18678
W kwestii host możesz się do mnie uśmiechnąć wiosną , to Ci coś zapakuję tylko mnie kopnąć trza i beszczelnie się upomnieć , bo ja sklerozisa mam co do przedogródka..koncepcje bywają różne..ja uważam ,że jest to wizytówka domu i kiedy tworzyłam swój , to stwierdziłam ,źe najważniejsze jest dla mnie ,żeby cały rok wyglądał ładnie, wiec postawiłam na rosliny zimozielone.. Rododendrony zwykle dobrze funkcjonują w półcieniu , bo czytałam że już jednego masz wiec może to byłby dobry początek...
Pomyśl o formie ogrodu..czy podobają Ci się formalne , czy angielskie..musisz wybrać styl ,żeby potem chaosu nie było na spokojnie

A tak a propos..jak ogród jeszcze rozkopany, to nie warto pomyślec o zakopaniu zbiornika na deszczówkę ??? Wiem ,że to nie jest 5 zł , ale uwierz ..w sumie będziesz duuuuzo do przodu z kasą noo chyba ,źe masz glinę mokrą albo teraz podmokły , to temat nie istnieje

Pozdrowionka
____________________
Ela- ogród pod lasem w sercu aglomeracji CFS 2014 / cz.I / Ogród w sk.mikro cz.II a obecnie Mikro ogród-pączkowanie
Ludwika 22:17, 24 mar 2015


Dołączył: 17 lis 2014
Posty: 552
gierczusia napisał(a)
W kwestii host możesz się do mnie uśmiechnąć wiosną , to Ci coś zapakuję tylko mnie kopnąć trza i beszczelnie się upomnieć , bo ja sklerozisa mam co do przedogródka..koncepcje bywają różne..ja uważam ,że jest to wizytówka domu i kiedy tworzyłam swój , to stwierdziłam ,źe najważniejsze jest dla mnie ,żeby cały rok wyglądał ładnie, wiec postawiłam na rosliny zimozielone.. Rododendrony zwykle dobrze funkcjonują w półcieniu , bo czytałam że już jednego masz wiec może to byłby dobry początek...
Pomyśl o formie ogrodu..czy podobają Ci się formalne , czy angielskie..musisz wybrać styl ,żeby potem chaosu nie było na spokojnie


Witaj Elu, doprecuzyj proszę pojęcie "wiosną" bo mam zamiar spróbować szczęścia z tymi hostami od Ciebie

Co do stylu ogródka to podobają mi się formalne, eleganckie ogrody, ale mieszkam na wsi i do stylu domu (starego) ani do otoczenia nie pasowałyby np. proste kwadratowe formy, proste kąty itp. Poza tym lubię łuki i raczej takimi liniami będę wyznaczać rabaty.
Po obserwacji dwóch "gołych" zimą rabat, jakie sobie zrobiłam na jesień też doszłam do wniosku, że trzeba zainwestować w rośliny zimozielone. Do tego ogrodowisko zaraziło mnie bukszpanami (ciekawe, którą z koleji ofiarą już jestem ) ... powoli w głowie mi się rysuje koncepcja...
Do RH (biało kwitnący) chciałabym dokupić towarzystwo w kolorze różowym, fuksjowym.


gierczusia napisał(a)
A tak a propos..jak ogród jeszcze rozkopany, to nie warto pomyślec o zakopaniu zbiornika na deszczówkę ??? Wiem ,że to nie jest 5 zł , ale uwierz ..w sumie będziesz duuuuzo do przodu z kasą noo chyba ,źe masz glinę mokrą albo teraz podmokły , to temat nie istnieje

Pozdrowionka


O tym pomyśleli już moji pradziadkowie, którzy użytkowali działkę, na której jest obecnie nasz dom i działkę sąsiednią. Pisałam już w jednym poście i zaznaczałam miejsce, gdzie mamy duży dół z wodą, deszczówką. Chcemy na nim położyć duży podest ze względu na bezpieczeństwo synka ale z możliwością kontrolowanego dostępu do wody

Dzięki z wizytę, zapraszam częściej, wszelkie sugestie mile widziane
____________________
Ludwika - Lifting starego ogródka
bdan 06:32, 25 mar 2015


Dołączył: 22 maj 2013
Posty: 2706
Zajrzałam do ciebie po sąsiedzku. Będę kibicować, na pewno z ogrodowiskiem łatwiej zaplanować ogród.
Co do rabaty na przedogródku - tez poszłabym w zimozielone roślinki. U mnie na froncie domu dominują bukszpany i na razie jestem zadowolona z takiego wyboru
Zeta 09:28, 26 mar 2015


Dołączył: 15 kwi 2012
Posty: 5860
Witam i dziękuje za odwiedziny na moim wątku...wiele sie tu dzieje .....rady całkiem niezłe ..ale pamiętaj Ty decyduj jak obsadzać rabaty to jest front domu więc i wizytówka ...ja bym poradziła napewno zimozielone......nie będę oryginalna ale kulki to nasza ogrodowiskowa choroba a wokoło może cosik zmiękczającego ...trawy a w cieniu funkie z białym obrzeżem .....
Rabaty falujące jak napisałaś są fajne ale nie wiem czy warto dzielić taki mały skrawek rabaty jeśli jest już wydzielona krawężnikiem ....ja chyba zastosowałbym rabaty proste ....i sadzenie w lini rabat
____________________
Zeta-Roztoczanskie-klimaty
kaminak 09:46, 26 mar 2015


Dołączył: 24 lut 2015
Posty: 45
Witaj Ludwika, co porabiasz? U nas dzisiaj fatalna pogoda, pochmurno i pada deszcz
____________________
Ludwika 19:32, 26 mar 2015


Dołączył: 17 lis 2014
Posty: 552
Zeta napisał(a)
Witam i dziękuje za odwiedziny na moim wątku...wiele sie tu dzieje .....rady całkiem niezłe ..ale pamiętaj Ty decyduj jak obsadzać rabaty to jest front domu więc i wizytówka ...ja bym poradziła napewno zimozielone......nie będę oryginalna ale kulki to nasza ogrodowiskowa choroba a wokoło może cosik zmiękczającego ...trawy a w cieniu funkie z białym obrzeżem .....
Rabaty falujące jak napisałaś są fajne ale nie wiem czy warto dzielić taki mały skrawek rabaty jeśli jest już wydzielona krawężnikiem ....ja chyba zastosowałbym rabaty proste ....i sadzenie w lini rabat


Witaj, zimozielone będą napewno, to już wiem na 100 % Kulki i stożki + trawy i żurawki się przewijają w mojej wizji (tak, jestem kolejną ofiarą ogrodowiska ). Nie mam niestety żadnego doświadczenia ogrodowego, więc lepiej nie kombinować tylko iść w sprawdzone zestawy

Co do linii rabat ciągle się waham... Proste byłyby najłatwiejsze w późniejszej obsłudze - koszeniu itp. Prostsze do ułożenia ... Tylko boję się, że będą zbyt nowoczesne i nie będą pasowały do kontekstu - domu i otoczenia (??)

Może ktoś jeszcze ma jakiś zupełnie inny pomysł na poprowadzenia linii rabat, aby uzyskać jakiś kompromis ...?
____________________
Ludwika - Lifting starego ogródka
Ludwika 19:42, 26 mar 2015


Dołączył: 17 lis 2014
Posty: 552
kaminak napisał(a)
Witaj Ludwika, co porabiasz? U nas dzisiaj fatalna pogoda, pochmurno i pada deszcz


Witaj Kamilko, u nas pogoda ostatnimi dniami sprzyjająca. Wieje wprawdzie dość mocno, ale mam taką czaderską chusteczkę z trupimi czachami z różowymi kokardkami zakładam ją na głowę i idę przekopywać lewą stronę ogródka. Mąż mi już prawie całą przekopał na jeden szpadel a ja teraz jadę z motyką i czyszczę ziemię z miliona korzeni, chwastów, kamieni i gruzu ... Jak to całe przekopię to albo padnę albo zostanę drugim pudzianem

W prawych rabatach mąż zabetonował dziś słupki pod dwie lampki ogrodowe Wyprowadziliśmy też kabel pod gniazdko zewnętrzne, bo mam w planie na rabacie posadzić coś, co w zimie będzie robiło za choinkę i chciałam żeby można było na to coś powiesić lampki

Po za tym za domem zrobiliśmy mały ogródeczek i posadziłam w nim troszkę ziemniaków - pierwszy raz w życiu! Pomagała mi oczywiście ciocia, mam nadzieję, że coś z tego będzie

Pozdróweczki!
____________________
Ludwika - Lifting starego ogródka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies