Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Lifting starego ogródka

Pokaż wątki Pokaż posty

Lifting starego ogródka

Efffa 12:17, 01 kwi 2015


Dołączył: 11 cze 2014
Posty: 3530
Piszesz ze wybierasz sie do szkółki, co na karteczce zapisane?
A przygotowanie do Świąt o.k.
A ktoś chyba Ci radził kamyczki lub korę na tej głownej rabacie , zamiast trawnika- tez to nie wchodzi w grę?
____________________
Ewelina Odcienie zieleni 2
Ludwika 13:07, 01 kwi 2015


Dołączył: 17 lis 2014
Posty: 552
Efffa napisał(a)
Piszesz ze wybierasz sie do szkółki, co na karteczce zapisane?
A przygotowanie do Świąt o.k.
A ktoś chyba Ci radził kamyczki lub korę na tej głownej rabacie , zamiast trawnika- tez to nie wchodzi w grę?


Na karteczce mam: 9 thuji smaragd, 5 hortencji bukietowych limelight, 1 RH biało kwietnący i 4 azalie japońskie kwitnące fuksjowo lub różowo. Potrzebuję też 5 wysokich traw, ale jeszcze nie do końca się wgłębiałam w ten temat, chyba miskant gracillimus będzie tym, czego w pierwszej kolejności będę szukała i 3 niskie (tu jeszcze muszę przez te dwa tygodnie doszukać, co konkretnego bym chciała). Poza tym 1 stożek bukszpanowy, 1 trzemielina na pniu i dwie lub trzy (zależy jakiej wielkości dostaniemy) kule bukszpanowe - nie wiem, czy bukszpany będą w szkółce, jak co to mamy już sprawdzone, że w Obi są to w ostateczności tam podjedziemy. Żurawki Łukasz radził kupować w późniejszym terminie, więc narazie się z tym wstrzymamy.

Myśleliśmy wysypać te dwie krańcowe rabaty białymi kamyczkami, dać obrzeża z kostki granitowej i w środku wysiać trawę.
Kurde, ale myślę jednak ciągle nad całością tego fragmentu. No fajnie by wyglądało, jakby to całe jakoś zakomponować, zwizualizowałam sobie właśnie takie równe podzielenie tego na 3 części tymi kostkami i środkowy kwadrat wysypać korą, a dwa krańcowe białym kamykiem. Tylko ja naprawdę cienki bolek jestem w tym ogrodnictwie i za nic nie wiem, jak by należało obsadzić taki duży i długi kawałek - 12 x 2,60 m. Może jakieś 3 takie same drzewka na pniu a między nie trawy i cosik jeszcze...


Tylko że mi się marzyło przy domu mieć coś na kształt choinki, żeby na to móc w grudniu powiesić lampki. Wymyśliliśmy z mężem właśnie stożek z bukszpanu i kulę na pniu (chyba trzmielina jakaś) i myślę, że jak się je gęsto owinie białymi światełkami to będą fajnie wyglądały. Ale to już zupełnie nie wiem jak pogodzić z obsadzeniem całości fragmentu, jeśli byśmy się jednak na to zdecydowali...


p.s. sprawę utrudnia też to, że tam jest różne nasłonecznienie. Przy furtce jest słońce niemal cały dzień, potem czym dalej od furtki tym słońce operuje krócej a kraniec przy domu ma słońce tylko przez ok 2 godziny ... jak więc z powtarzalnością roślin w takiej sytuacji ... ?
____________________
Ludwika - Lifting starego ogródka
Kacha123 14:26, 01 kwi 2015


Dołączył: 04 gru 2014
Posty: 11707
Wpadłam z rewizytą. Zrobiliście już dużo dobrej roboty, a z Twoim zapałem z pewnością pokonacie wszystkie trudności. Nie mam zbyt dużego doświadczenia ogrodniczego, jak już wiesz, ale napiszę, co myślę. Na rabacie pomiędzy podjazdem, a chodnikiem nie robiłabym trawnika. Koncepcja na przedostatniej wizualce fajna - zjrzyj do Syli, jak fajnie wyglądają u niej cisy na pniu w szpalerze. Można zrobić wersję ekonomik z tuji na pniu ciętej w kulę - są nawet dostępne obecnie w B. Odradzam biały żwirek, bo bardzo bije po oczach, bezpieczniejszy szary. Będę zaglądać. Pozdrawiam.
____________________
Kacha Mój ogród pod górkę
lindsay80 18:06, 01 kwi 2015


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
Mi się podoba pomysł z podziałem na 3 części, trzmieliny powinny być w dobrych cenach.
Albo zajrzyj do wątku Asi (nawigatorka) ona ma 3 umbry - to co prawda droższa opcja, ale czasem umbry też da się spotkać w miarę znośnych cenach - jak im się korony rozrosną to i światełka można powiesić świąteczne

http://www.ogrodowisko.pl/watek/5397-typografia-ogrodu

pod to obwódka z bukszpanu i jakieś trawki, co Ty na to?


Pomysł Kasi też bardzo dobry i popieram w kwestii żwirku... byle nie biały


____________________
Tu ma być ogród :)
Ludwika 18:07, 01 kwi 2015


Dołączył: 17 lis 2014
Posty: 552
Kurcze, co to ogrodowisko robi z mózgiem ... już byłam zdecydowana, a teraz przerabiam swoją wersję na całość dzieloną na 3 ...

Uparła się baba na te lampeczki na święta, więc wymyśliła przesunięcie tej linii trzech kul na pniu bardziej w prawo i wtedy mogłabym conajmniej tę jedną na święta owinąć światełkami. Ten czerwony kwadrat - tam mamy wyprowadzony kabel i będzie gniazdko zewnętrzne.

Tym dwom drzewkom w żwirku można by dać do towarzystwa kule bukszpanowe i trawki a tej na środku skarpetki z żurawki (hosty będą tam chyba miały za dużo słońca).

Myślicie, ze tak by mogło być? Jak tak, to pomóżcie, proszę rozpracować szczegóły, jakie rośliny i gdzie? Będę ogromnie wdzięczna za pomoc.

____________________
Ludwika - Lifting starego ogródka
EwaG 19:05, 01 kwi 2015


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
Ludwiko
masz piękne imię. I ogórd na pewmo też będzie piękny.
Co do przedogródka to wydaje mi się, że posadzenie roślin w linii jeszcze bardziej podkreśli jego długość.
Moja propozycja:
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
Karol99 19:14, 01 kwi 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Podoba mi się ta propozycja Ewy
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Ludwika 22:01, 01 kwi 2015


Dołączył: 17 lis 2014
Posty: 552
EwaG napisał(a)
Ludwiko
masz piękne imię. I ogórd na pewmo też będzie piękny.
Co do przedogródka to wydaje mi się, że posadzenie roślin w linii jeszcze bardziej podkreśli jego długość.
Moja propozycja:


Witam Cię, Ewo i dziękuję za odwiedziny i dobre słowo

Projekt od Ciebie ciekawy i jak dla mnie bardzo odważny. Sama w życiu bym nie wymyśliła takiego sposobu nasadzeń Oswajam się z nim narazie ...
____________________
Ludwika - Lifting starego ogródka
Efffa 22:10, 01 kwi 2015


Dołączył: 11 cze 2014
Posty: 3530
A ja miałam Ci właśnie napisać to co Edyta.Bo ja u mnie tez będę obstrajać swiatełkami wiśnie.A jezeli koniecznie chcesz drzewko świąteczne to myślę ze swierk serbski.
A tak poza opcją drzewka świątecznego to dałabym wiśnie umbraculifera, widzę , ze lubisz bukszpany, więc kule bukszpanowe i obsadziła carexami, albo wiśnie, wysoka trawa w nogach i bukszpany i mozna by jeszcze pomyśleć o wsadzeniu w nogi wiśni czegos wyzszego np hortensji, ale czy to za bardzo nie jest namieszane?
A jaki ty chcesz mieć styl ogrodu?jakie rośliny lubisz?
____________________
Ewelina Odcienie zieleni 2
Ludwika 22:37, 01 kwi 2015


Dołączył: 17 lis 2014
Posty: 552
Efffa napisał(a)
A ja miałam Ci właśnie napisać to co Edyta.Bo ja u mnie tez będę obstrajać swiatełkami wiśnie.A jezeli koniecznie chcesz drzewko świąteczne to myślę ze swierk serbski.


To niekoniecznie musi być choinka, myśleliśmy nad stożkiem bukszpanowym i kule na pniu owinięte światełkami też mi się bardzo podobają.

Efffa napisał(a)
A tak poza opcją drzewka świątecznego to dałabym wiśnie umbraculifera, widzę , ze lubisz bukszpany, więc kule bukszpanowe i obsadziła carexami, albo wiśnie, wysoka trawa w nogach i bukszpany i mozna by jeszcze pomyśleć o wsadzeniu w nogi wiśni czegos wyzszego np hortensji, ale czy to za bardzo nie jest namieszane?
A jaki ty chcesz mieć styl ogrodu?jakie rośliny lubisz?


Oglądałam już te wiśnie u kogoś w wątku, bardzo mi się podobały. Tylko jak duże one mogą mieć korony docelowo? Albo czy ew. można je ciąć, bo ten pas ma nieco ponad 2,5 m. Bukszpanowe topiary bardzo mi się podobają, bo są eleganckie i niemal z wszystkim się dobrze komponują. Tu na ogrodowisku zakochałam się w hortensjach bukietowych, podobają mi się też trawy, hosty i niektóre żurawki. Napewno nie podobają mi się jeżówki, czosnki dalie itp.

Co do stylu to nie umiem go nazwać ani sprecyzować, ale napewno nie chciałabym chaosu, bo to już tu mieliśmy i teraz jak najdaleeeej od tego Napewno też nie chciałabym tak super nowocześnie, bardzo geometrycznie bo zwyczajnie by to nie pasowało do domu i otoczenia. Chyba po prostu trzeba by znaleźć złoty środek. Elegancko i przejrzyście, tak mogę napisać napewno, że bym chciała
____________________
Ludwika - Lifting starego ogródka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies