Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Lifting starego ogródka

Pokaż wątki Pokaż posty

Lifting starego ogródka

Efffa 22:58, 01 kwi 2015


Dołączył: 11 cze 2014
Posty: 3530
Zanim coś napiszę, weź pod uwage to że ja jestem początkujacą ogrodniczką i dlatego to co ja piszę nie kieruj sie tym za bardzo, bo być może coś pomieszam, a nie chciałabym Cie wprowadzac w błąd, choć staram sie.Docelowy rozmiar korony to 3m, a ja bede swoje sadzić co 2,5m.Fajnie ze zdecydowałaś sie na eleganki i przejrzysty ogród.Tak jeszcze myśle o rododendronach u Ciebie ale co do nich wyzszego? Dla mnie Rh jest bardzo elegancką rośliną.Moze wypowiedzą sie bardziej doświadczone ogrodniczki jeszcze!
____________________
Ewelina Odcienie zieleni 2
Ludwika 00:17, 02 kwi 2015


Dołączył: 17 lis 2014
Posty: 552
Ewelinko, a czy te drzewa w takim razie planujesz ciąć czy chcesz właśnie, żeby się koronami spotkały?

RH planuję w tej drugiej części - na lewo od chodnika. Tam już jeden biało kwitnący rośnie. Chciałabym mu dać drugi też biały i otoczyć je niskimi azaliami japońskimi kwitnącymi na różowo, najlepiej ciemnoróżowo.

Coś tam nabazgrałam na zdjęciu zrobionym dzisiaj (widać, jak połowę rabaty mam tylko szpadlem przekopaną i nie ma kiedy dokończyć ją czyścić i równać, bo ciągłe deszcze, grad i wichury). Pod płotem przy drodze widziałabym sprawdzony duet Hortensje Limelight i miskant gracillimus + coś pod nogi - żurawki albo lawenda. Potem w lewo jest ten RH i obok dorysowałam drugiego, pod nimi kilka azalii a jeszcze dalej w lewo hosty (nie narysowałam już) bo tam ciągle jest cień. No a najbardziej na lewo już będzie ten taras - tam trochę widać paliki, którymi póki co jest to ogrodzone.


____________________
Ludwika - Lifting starego ogródka
Efffa 00:28, 02 kwi 2015


Dołączył: 11 cze 2014
Posty: 3530
Z tego co wiem to tych wiśni sie chyba nie tnie,a ja chcę zeby sie stykały korony. Dla pewnosci poczytaj wątek o wisniach- Danusia tam ładnie tłumaczy i doradza.
A bedziesz tam robić zywopłot?Widziałas ogród nowoczesny realizacji Danusi?-tam jest zywopłot ze szmaragdów , a przed nimi rododendrony C.W , pieknie to wyglada.
Mówisz ze sadzić bedziesz rododdendrony przed nimi azalie- ja mama- azalię Maruschka- i zmieniam to,widziałaś? ale tylko dlatego ze wolę tam trawy z rh i kule na tej rabacie z korą i ta moja rabata jest byle jaka, tworzona jeszcze przed Ogrodowiskiem. Na tej rabacie mojej jest taki misz masz- kora z kamykami, robi się chaos, zostanie tylko kora, dlatego Cie namawiałam zeby na takim kawałku zrobic to jednolicie bez trawnika, bo bedzie Cie to meczyć tak jak mnie.
A trawnik bym zrobiła własnie na tym kawałku gdzie pokazałas teraz.Duet z hortensjami fajnie wymyśliłaś!My chyba blisko od siebie mieszkamy?
____________________
Ewelina Odcienie zieleni 2
Efffa 00:35, 02 kwi 2015


Dołączył: 11 cze 2014
Posty: 3530
Teraz doczytałam o tarasie wiec ja bym zrobiła zywopłot!
____________________
Ewelina Odcienie zieleni 2
Ludwika 00:45, 02 kwi 2015


Dołączył: 17 lis 2014
Posty: 552
Tak, tak, żywopłot koniecznie, bo ten bałagan za płotem szybko nie zniknie Pisałam, że na liście zakupowej mam 9 thuji smaragd. To jest najważniejsza pozycja w sumie

Trawy pod białymi RH też by były ładne, tylko chciałam tam jednak trochę koloru dodać do tego białego, dlatego pomyślałam o kilku azaliach. Bardzo mi się one podobają w większych skupiskach. Może jeszcze przed tymi azaliami najniższe piętro z niskich traw zrobić? Ale znowu - nie będzie to za dużo napchane wtedy?
I tam właśnie poza rabatami planuję trawnik. A w tej drugiej części - na prawo od chodnika - coraz bardziej mi sie podoba pomysł zrobienia całości, bez trawnika. Jeszcze tylko mąż upiera się przy starej wersji z trawą w środku, ale może mi się go uda przekonać... Muszę tylko sama być przekonana i wiedzieć jakie nasadzenia w takim wypadku zaplanować...

Idę do Ciebie zobaczyć na tę rabatę, o której piszesz. Jak nie znajdę to się odezwę z prośbą o nawigację

A ja mieszkam na wiosce między Cieszynem a Jastrzębiem. Mamy do siebie ok. 40 min. drogi samochodem
____________________
Ludwika - Lifting starego ogródka
malgorzata_s 07:13, 02 kwi 2015


Dołączył: 01 wrz 2014
Posty: 2082
Witam się z Tobą u Ciebie, ja też jestem za tym by nie było trawnika tylko rabaty i koniecznie żywopłot dla tła dla roślin. I jeszcze jak planujesz ogród eleganci to dobrze żeby była korespondencja roślinna pomiędzy prawą a lewą stroną.
____________________
Gosia-Ogródek, w którym klon osłupiał
bdan 07:52, 02 kwi 2015


Dołączył: 22 maj 2013
Posty: 2706
Ludwika jak jak masz dylematy, czy zostawić trawę i chcesz rh to może zaplanuj dywan z runianki japońskiej.Maz bedzie miał zielono. zobacz sobie u Sylwii rh z runianką

http://www.ogrodowisko.pl/watek/2570-wizytowka-ogrod-sylwii-od-poczatku
Ludwika 11:17, 02 kwi 2015


Dołączył: 17 lis 2014
Posty: 552
malgorzata_s napisał(a)
Witam się z Tobą u Ciebie, ja też jestem za tym by nie było trawnika tylko rabaty i koniecznie żywopłot dla tła dla roślin. I jeszcze jak planujesz ogród eleganci to dobrze żeby była korespondencja roślinna pomiędzy prawą a lewą stroną.


Witaj, żywopłot z lewej strony będzie na bank. Bardzo bym chciała, aby lewa i prawa strona chodnika były spójne, ale jak już pisałam, są tam różne warunki nasłonecznienia i kompletnie nie wiem jak to ugryźć jeśli chodzi o konkrety - w sensie jakie rośliny by się sprawdziły i w cieniu i na słońcu...
____________________
Ludwika - Lifting starego ogródka
Ludwika 11:33, 02 kwi 2015


Dołączył: 17 lis 2014
Posty: 552
bdan napisał(a)
Ludwika jak jak masz dylematy, czy zostawić trawę i chcesz rh to może zaplanuj dywan z runianki japońskiej.Maz bedzie miał zielono. zobacz sobie u Sylwii rh z runianką

http://www.ogrodowisko.pl/watek/2570-wizytowka-ogrod-sylwii-od-poczatku


Witaj, kurcze, chyba za bardzo mieszam i niedokładnie tłumaczę ...
Spróbuję jeszcze raz

Mam do zagospodarowania dwie strony chodnika - lewą i prawą

RH będą na tej części po lewej, bo jeden już tam rośnie, a jest tam cień, więc myślę, że będą tam miały dobrze Tam rabata będzie wydzielona kostką granitową, tak jak narysowałam i będzie wysypana korą. Pozostała część to na stówę będzie trawnik.

Problem z trawnikiem albo jego brakiem pojawia się po prawej stronie chodnika.


Pierwotny plan miałam mniej więcej taki:
LEWA strona: Hort. LL i miskant gracillimus pod płotem, pod nimi żurawki lub lawenda lub wrzosy, potem w lewo jest ten jeden RH (biały) - tam chciałam dodać jeszce jeden biały RH i kilka azalii japońskich niskich.
PRAWA strona: pod płotem Hort. LL i miskant gracillimus+ żurawki - żeby te strony miała jakiś element wspólny, potem trawnik w środku i bliżej domu stożek bukszpanowy + kule + coś na pniu


Teraz pod wpływem pomysłów moich miłych gości zaczęłam rozmyślać nad trawnikiem w PRAWEJ części ... i myślę, czy by nie wysypać środkowej części korą i dać jakieś 3 drzewka na pniu. Taki plan już wklejałam tu gdzieś. Tylko wtedy nie bardzo mamy spójność między prawą i lewą stroną.

A gdyby zostawić te hortensje pod płotem i po prawej i po lewej stronie a tam po prawej posadzić trzy drzewka trochę przesunięte. Ta środkowa część niestety będzie dużo większa niż te krańcowe ze żwirem, więc w niej można by umieścić dwa drzewka i jedno w żwirze przy domu.
jakoś tak by to wyglądało:


Nie wiem, czy coś z tego jest zrozumiałe... ale starałam się bardzo
____________________
Ludwika - Lifting starego ogródka
wodzyn 17:32, 02 kwi 2015


Dołączył: 18 sty 2015
Posty: 416
Witaj Ludwiko!
Zajrzałam do Twojego wątku, bo chciałam sąsiadkę odwiedzić. Zdaje mi się, że nie mieszkamy daleko od siebie. Ja mam do Cieszyna jakieś 25 km

Zakupy robimy w tych samych szkółkach. Kapiasa polecam, żeby pozwiedzać ogrody pokazowe. W okresie wiosenno-letnim często jesteśmy tam z dzieciakami na spacerze i lodach.

Widzę, że podobnie jak ja jesteś na etapie planowani i burzy mózgów.

Po obejrzeniu twoich powyższych rysunków zatanawiam się czy trawy, hortensje i żurawki to dobre zestawienie na froncie. Latem będzie pięknie, ale trochę mało zielono zimą. Jak do tego dodasz lawendę, która też zimą nie wygląda okazale to nie wiem czy będzie dobrze. Jakbyś to wszystko miałą na tle zimozielonego żywopłotu to byłoby lepiej, ale chyba tam takiego nie zaplanowałaś.
To tylko taka moja uwaga, ale tak jak wspomniałam jestem wielce poczatkująca. Ale mam nadzieję, że jak się wypowiedzą te bardziej doświadczone ogrodniczki to nauczysz się czegoś i ty i ja.

Zaznaczam wątek i pozdrawiam
____________________
Marta-Pole na wichrowych wzgórzach które ma się stać ogrodem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies