Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Lifting starego ogródka

Pokaż wątki Pokaż posty

Lifting starego ogródka

Ludwika 17:53, 23 kwi 2021


Dołączył: 17 lis 2014
Posty: 552
No to mnie zmobilizowałyście

Próbujemy zatem nadrabiać:

Na początek znany już przedogródek. Tu trochę kombinowałam i przesadzałam, największe zmiany zaszły w rogu na lewo od chodnika. Wycięliśmy w końcu ogromny krzaczor pigwy, który tam rósł, dosadziliśmy wzdłuż płotu szmaragdy a przed nimi klon i purpurowego berberysa. Jeszcze dwa mniejsze RH muszę stąd wyeksmitować i przenieść ale na rabate, której jeszcze nie ma



Oprócz tego rozebraliśmy do końca murowaną dobudówkę starego drewnianego domu i zyskaliśmy trochę więcej przestrzeni wzdłuż naszego domu. Mogłam wkońcu przedłużyć rabatę i dosadzić wymarzone róże (Home and Garden), lilie, trochę żurawek, berberysy i inne różności...

____________________
Ludwika - Lifting starego ogródka
Ludwika 18:04, 23 kwi 2021


Dołączył: 17 lis 2014
Posty: 552
Kostki są jeszcze niewymienione, więc obrzeża póki co tymczasowe z cegły rozbiórkowej. Kiedyś jak będziemy robić chodniki i podjazd to będzie ładniej

Ta rabata ciągnie się aż do studni, z którą nie bardzo miałam co zrobić (ona już nawet nie jest na moim polu), więc obsadziłam ją berberysami, za 2 lata może troche ją zakryją. Potem jest ogromny cis, pod którym posadziłam różne pojedyncze rośliny, które miałam z jakichś innych akcji ogrodniczych i dokupiłam jedną hortensję

Tu koniec tej rabaty, po lewej widać trochę studni. Widać też robinię akacjową, którą tam dosadziliśmy. Bardzo ją lubię


W przedogródku wyleciała nam też część kul bukszpanowych z wiadomych powodów...
Na rabacie przy furtce wymieniliśmy też kruszywo na korę kamienną. Teraz zdecydowanie bardziej mi się podoba.


____________________
Ludwika - Lifting starego ogródka
Ludwika 18:07, 23 kwi 2021


Dołączył: 17 lis 2014
Posty: 552
I jeszcze kilka ujęć z przedogródka

____________________
Ludwika - Lifting starego ogródka
Ludwika 18:17, 23 kwi 2021


Dołączył: 17 lis 2014
Posty: 552
No i przechodzimy teraz do ogrodu za domem Tu zmieniają się linie na bardziej miękkie Ta część ogrodu nie łączy się w zasadzie wizualnie z przedogródkiem, więc taki rozdźwięk mnie nie razi zupełnie.
Jak się tu wprowadziliśmy rosło tu 6 jabłoni, 3 brzoskwinie, porzeczki, agresty a ciocia miała tu grządki z ziemniakami itd.
Wycięliśmy większość drzew i krzaków. Zostawiliśmy dwie jabłonie i zrobiliśmy miejsce na te owoce, które lubimy - maliny, truskawki, borówki i jeżyny. I tyle nam wystarcza. Owoce wszystkie zlokalizowaliśmy po lewej stronie ogrodu. Środek to trawnik dla chłopców a obrzeża na prawo to miejsce dla mnie na rabaty
Zaczęłam już 3 sezony temu, bo miałam swoje sadzonki hortensji limelight (udały mi się odkłady ). Potem była przerwa w działaniach, jeszcze też w międzyczase robiliśmy odwodnienie, no i rabatę po rozebranej dobudówce i dopiero w zeszłym roku prace w tym miejscu nabrały tempa.

Zrywanie darni, zakupy, przymiarki, sadzenie aby na końcu zrobić ramę dla całości z kostki granitowej.


____________________
Ludwika - Lifting starego ogródka
Ludwika 18:20, 23 kwi 2021


Dołączył: 17 lis 2014
Posty: 552
Przymiarki



No i wreszcie cieszy oko!!!
____________________
Ludwika - Lifting starego ogródka
Ludwika 18:22, 23 kwi 2021


Dołączył: 17 lis 2014
Posty: 552
Na końcu w kole rośne katalpa, bliżej w półkolu - Klon Drumondi.

Dalej są róże Wellenspiel z miskantami Morning Light.

____________________
Ludwika - Lifting starego ogródka
Ludwika 18:28, 23 kwi 2021


Dołączył: 17 lis 2014
Posty: 552
Potem jest zakręt, gdzie rosną te moje Limki z Gracillimusami oraz piwoniami bladoróżowymi. No a w środku katalpa razem z azaliami japońskimi.
W międzyczasie są tam jeszcze dwa klony palmowe purpurowe, ale narazie w całości słabo widoczne, bo są malutkie.

Firecracker:


i Bloodgood

____________________
Ludwika - Lifting starego ogródka
Ludwika 18:42, 23 kwi 2021


Dołączył: 17 lis 2014
Posty: 552
Jeśli natomiast chodzi o ogród u mamy to zasadnicza zmiana - wyleciała ogromna kula bukszpanowa. I nawet dobrze, bo teraz wkońcu odsłonił się widok na moje niwaki
Małżonek również tam zrobił obwódkę w kostki granitowej i w zeszłym roku wyglądało to tak:



Duża rabata też w zasadzie jest skończona, tylko chyba nie mam zdjęcia w całości.




Oprócz tego na jesień mąż wzdłuż długiego boku ogrodu posadził 100 sadzonek grabu. Chyba większość się przyjęła I to by było chyba z grubsza na tyle

Jakie plany na ten sezon - skromne dość, bo przez pandemię budżet niestety stromniejszy.

Ale tak:
- za domem mamy już wykopaną dziurę pod placyk pod altanę - w tym roku trzeba ten placyk wybrukować (mamy już tam poprowadzony też kabel elektryczny)
- zrobić jeszcze jedną mniejszą rabatę, ale najpierw wyciąć krzaczory, które tam rosną
- doglądać to, co już jest zrobione
- cieszyć się ogrodem!
____________________
Ludwika - Lifting starego ogródka
LIDKA 20:23, 23 kwi 2021


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6987
Super działasz. Podoba misię.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Judith 21:10, 24 kwi 2021


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9903
Pięknie! Nie było nic, jest ogród
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies