Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród na piasku i z wielkim murem

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród na piasku i z wielkim murem

Nowa12 21:38, 20 lut 2019


Dołączył: 05 lis 2016
Posty: 11110
Ja mam Boulevarda szczepionego na pniu i on nie kłuje. Wręcz przeciwnie jest miękki w dotyku. Ale masz rację, okropnie rudzieje w środku i ciężko to ukryć. Tnę go w kulkę minimalnie co roku bo nie da się więcej. Mam wrażenie, że z roku na rok jest coraz brzydszy.
____________________
Aga - Górny Śląsk Mój ogrodowy pamiętnik
Milka 05:24, 22 lut 2019


Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 69457
Alicja169 napisał(a)
Pocięte trawki, przemielone i rozlożone na rabatach pod folią, będdzie ciepła rabatka pod pomidory.
Przy pomocy takiego sprzętu oczyściłam tuje, nie było łatwo, to jest praca dla dwu osób, jedna rozgarnia gałęzie druga wprowadza rurę ssącą. Sprzęt działa dobrze, jednocześnie mieli to co zbiera.
Na wyposażeniu jest też dmuchawa, ładnie radzi sobie z liśćmi na rabatach i na ścieżkach. Taki prezencik urodzinowy przyjaciele sprawili eMowi (z dyskretną moją sugestią, haha)

No to jest prezent szybciej na pewno robótka idzie, mnie brak dmuchawy, muszę i ja pomyśleć, co na jakąś okoliczność urodzinową maja mi kupic, buziaki wiosenne
____________________
Miłkowo - sezon 2022*** Miłkowo cz.I *** Wizytowka *** Miłkowo cz.II
Alicja169 15:00, 27 lut 2019


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 5105
Brawo Poczta Polska!! Przesyłka w ramach tego samego województwa szła od 9 lutego do dzisiaj tj 27.02.2019.
Dorożką prędzej byłoby, szanowni poczciarze

Asiu dziękuję, nasionka odebrane i posiane.
____________________
Otrzymaliśmy życie bez instrukcji obsługi. Ogród na piasku i z wielkim murem
JoannA 16:58, 27 lut 2019


Dołączył: 12 lut 2013
Posty: 12505
Najważniejsze że dotarły Alicjo bo już się martwiłam i planowałam ponownie wysłać.
Ta papryka szybko rośnie więc spokojnie urośnie. Będziesz się jeszcze cieszyła obfitymi plonami. W Twoim ogrodzie zimowym będzie miała dobre warunki.
A ja dla siebie jeszcze nie wysiałam. Zupełnie zapomniałam, a ona taka ozdobna jest i można ją wykorzystać do donic.
Pozdrawiam Alicjo
____________________
Nasz azyl - ogród Joanny i Andrzeja
MirellaB 17:15, 27 lut 2019


Dołączył: 18 sty 2015
Posty: 22152
Sprzęcik pierwsza klasa
Mnie czeka odkurzanie rabat
____________________
Mirella Ogród Mirelli *** Ogródek Mirelli *** Wizytówka - Ogród Mirelli - Wizje chodźcie do mnie blisko najbliżej ...
Alicja169 18:46, 01 mar 2019


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 5105
MirellaB napisał(a)
Sprzęcik pierwsza klasa
Mnie czeka odkurzanie rabat


Pomagamy sobie w każdy możliwy sposób poprzez różne urządzenia, ale do cięcią różnych traw, szczególnie tych niskich, jakoś nie mam sprzętu, który by tę pracę usprawnił.
Każdego dnia coś tam robię, czyszczę, ale zdrowie trochę fiksuje, więc tylko tak z umiarem.
Pojawiły się i u mnie, ostatniego dnia lutego, przynosząc wielką radość

ale niebieskich coś nie widzę, tylko listki zielone wyszły.



ciemierniki też w miarę



____________________
Otrzymaliśmy życie bez instrukcji obsługi. Ogród na piasku i z wielkim murem
GorAna 21:23, 01 mar 2019


Dołączył: 30 sty 2013
Posty: 16100
Wędruję po wątkach i podziwiam wiosnę
Widzę Alu, że i do Ciebie przyszła
Moje krokusy jeszcze śpią
Pozdrawiam wiosennie
____________________
Ania Wizytówka **** W kamiennym kręgu od początku
frezja 16:22, 03 mar 2019


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313
Alicja169 napisał(a)
Miło Cię powitać Elu
Siewy to u mnie taki eksperyment, wyjdzie lub nie, lubię obserwować i doświadczać


Tak to u mnie wyglądało w ubiegłym roku na początku marca.


Pozdrawiam i zapraszam
Siałam begonie przez 2 lata z rzędu i byłam bardzo zadowolona z efektu końcowego. Trochę mniej z robotą przy nich dużo sadzonek miałam no i ta duma..że moje. Jeżeli chodzi o clematisy to mam jeden przy pergoli i jestem z niego zadowolona. Jak znajdę wstawię u siebie fotki z jego nazwą...umknęła
____________________
Ewa - Ogrodowy song
Alicja169 20:00, 05 mar 2019


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 5105
dla pamięci, jako że wkrótce się zacznie.....

Gnojówki, wywary i wyciągi z roślin

Przefermentowana gnojówka z pokrzyw
1 kg świeżych pokrzyw' lub 250 g suszu zalać 5 litrami wody Pozostawić do fermentacji przez. 14 dni, codziennie mieszać.
Stosować w rozcieńczeniu l : 2 do aktywizacji życia w glebie,
wzmocnienia roślin i przeciw chlorozie liści.
Wyciąg z pokrzywy
l kg świeżych pokrzyw lub 250 g suszu zalać 5 litrami wody, moczyć przez 24 h.
Nie rozcieńczony wyciąg stosować do oprysku roślin przeciw mszycom.
Wyciąg ze skrzypu polnego.
1 kg świeżego ziela skrzypu polnego lub 250 g suszu namoczyć w 10 litrach wody przez 24 godziny. Następnie całość zagotować i trzymać przez pół godziny na wolnym ogniu.
Po ostudzeniu stosować w rozcieńczeniu l :5 z wodą do oprysku roślin przeciw chorobom grzybowym. Opryski powtarzać co dwa tygodnie.
Wyciąg z liści paproci
l kg świeżych liści paproci lub 100 g suszu zalać 10 litrami wody i odstawić na 2 tygodnie.
Stosować w rozcieńczeniu l :2 przeciwko mszycom.
Wyciąg z liści pomidora
Kilkanaście liści pomidora lub młodych bocznych pędów zalać 3 litrami wody.
Po trzech godzinach odcedzić i opryskiwać rośliny kapustne.
Wyciąg działa odstraszająco na bielinka kapustnika. Zabieg powtarzać co 2 dni w czasie masowego wylotu motyli.
Wyciąg z aksamitki
Pół wiadra suchych roślin zalać 10 litrami wody, pozostawić na dwa dni, następnie przecedzić, dodać 40 g szarego mydła.
Stosować przeciw mszycom, szczególnie w uprawie roślin jagodowych.
Wyciąg z rumianku
3 kg ziela lub l kg suszu zalać 10 litrami ciepłej wody, pozostawić na 12 godzin. Rozcieńczyć wodą w stosunku l :5.
Stosować do oprysku roślin przeciw mszycom, przędziorkom, gąsienicom motyli.
Wyciąg z nasion jodły
3 g nasion zalać l litrem wody, pozostawić na 12 godzin.
Po przecedzeniu używać przeciwko ślimakom.
Wyciąg z korzeni i liści chrzanu
300 g liści lub korzeni chrzanu zalać 10 litrami wody na okres 5 godzin Opryskiwać 3 razy w odstępach 3 dniowych.


Przeciw brunatnej zgniliźnie.

Wyciąg z. naci ziemniaka
Około l kg świeżej naci ziemniaka lub 0,6 kg suchej, zalać 10 litrami wody i odstawić na 4 godziny.
Po przecedzeniu używać do oprysku przeciwko mszycom,. przędziorkom i bielinkom
Wyciąg z łusek czosnku
Około 100 g łusek i suchych liści czosnku zalać 10 litrami wody i pozostawić na 24 godziny.
Świeżym wyciągiem opryskiwać rośliny przeciwko mszycom i przędziorkom.
Wyciąg z łopianu
Jedną trzecią wiadra ziela łopianu zalać wodą i pozostawić na 3 dni.
Nie rozcieńczonym wyciągiem opryskiwać rośliny przeciwko gąsienicom.
Wyciąg z mniszka lekarskiego
Około 250 g rozdrobnionych korzeni lub 400 g liści zalać 10 l wody i pozostawić na 3 godziny. Następnie przecedzić.
Opryskiwać kilkakrotnie przeciwko mszycom przędziorkom i miodunkom. Wyciąg ten uodparnia również rośliny na choroby.
Wyciąg z łusek cebuli
200 g łusek z cebuli zalać 10 litrami ciepłe) wody Pozostawić na okres 4 - 5 dni.
Wykonywać kilkakrotny oprysk roślin kwitnących przeciwko mszycom i przędziorkom.
Wyciąg z cebuli, czosnku, porzeczki i szczawiu
50 dkg świeżych lub 200 g suszonych roślin cebuli, czosnku, szczawiu i liści czarnej porzeczki zalać 10 l wody na okres 2 tygodni.
Roztwór w stosunku 1:10 stosować do kilkakrotnych oprysków przeciw chorobom grzybowym.
Wyciąg z siana
l kg siana zalać 3 litrami wody i pozostawić na 3 dni. rozcieńczyć wodą w stosunku l :3,
stosować przeciw mączniakowi jabłoni i agrestu Pierwszy oprysk wykonać podczas pękania pąków, powtórzyć jeszcze 2 razy w odstępach co 10 -15 dni.
Wywar z liści pomidora
l kg świeżych liści pomidora zalać 10 litrami wody i gotować przez pół godziny Po ostudzeniu przecedzić, rozcieńczyć wodą w stosunku l : 3 i dodać 100 g szarego mydła.
Wywar stosuje się do oprysku przeciwko mszycom, przędziorkom, gąsienicom bielinka, owocówkom i pchełkom.
Wywar z tytoniu
400 g odpadów tytoniowych zalać 10 litrami wody i odstawie na 24 godziny, następnie gotować przez 2 godziny, odcedzić i dodać 20 g szarego mydła.
Wywarem opryskiwać rośliny przeciwko mszycom, larwom pluskwiaków i gąsienicom.
Wywar z krwawnika
800 g suszonego krwawnika zebranego na początku kwitnienia zalać 10 litrami wody i gotować przez pół godziny, dodać 40 g szarego mydła.
Wywarem opryskiwać rosimy kilkakrotnie przeciwko mszycom. przędziorkom. gąsienicom bielinka i larwom pluskwiaków
Wywar ze skrzypu
300 g świeżych roślin lub 30 g suszu zalać 2 litrami wody, gotować 20 minut.
Wywar stosować w rozcieńczeniu 1 : 20 przeciw chorobom grzybowym.
Wywar z siana
400 g siana zalać l0 litrami wody i pozostawić na 24 godziny, następnie gotować przez 2 godziny, dodać 30 g szarego mydła.
Stosować do oprysku roślin przeciw mszycom, larwom pluskwiaków i gąsienicom.
Wywar z wrotyczu
50 g suszu zalać 10 litrami wody, pozostawić na 3 dni.
Stosować w formie oprysku przeciwko przędziorkom malin.

Preparaty nieroślinne stosowane w ochronie roślin

Ałun
40 g ałunu rozpuścić w małej ilości gorącej wody i uzupełnić do 10 litrów.
Roztwór stosować do oprysku gleby i roślin przeciw ślimakom, mszycom i gąsienicom.
Nadmanganian potasu
3 g nadmanganianu rozpuścić w 10 litrach wody.
Roztwór stosuje się jako zaprawę w której moczy się nasiona przed siewem i korzenie roślin przed sadzeniem.
Roztwór szarego mydlą
150 - 300 g szarego mydła rozpuścić w 10 litrach wody.
Roztwór stosować do oprysku roślin przeciw mszycom i roztoczom. Gdy do roztworu szarego mydła dodamy 0,5 l denaturatu, łyżkę wapna i łyżkę soli, roztwór można stosować przeciw gąsienicom.
Serwatka
l litr świeżej serwatki wymieszać z l litrem wody,
stosować raz w tygodniu do oprysku roślin przeciw mszycom.
Chude mleko
Mleko rozcieńczyć wodą w stosunku 1:2,
opryskiwać kilkakrotnie całe rośliny przeciw chorobom grzybowym, chorobom wirusowym pomidora i larwom stonki.

____________________
Otrzymaliśmy życie bez instrukcji obsługi. Ogród na piasku i z wielkim murem
Alicja169 20:30, 05 mar 2019


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 5105
chciałam podać link żródłowy powyższej informacji, ale się nie udało mam ciągle problem z zapamietaniem jak zastąpić pełną nazwę linku np słowem "tutaj".
Jesli ktoś wie proszę o podpowiedż
____________________
Otrzymaliśmy życie bez instrukcji obsługi. Ogród na piasku i z wielkim murem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies