Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Hortensjada

Pokaż wątki Pokaż posty

Hortensjada

jolka 12:09, 17 mar 2018


Dołączył: 25 sie 2012
Posty: 5502
I ja też przychodzę po poradę do Doświadczonej Ogrodniczki Bożenka, mam w planie posadzenie długiego szpaleru anabell. Przy siatce, na otwartej przestrzeni, z linią kroplującą. Myślisz, że dadzą radę w pełnym słońcu, czy raczej mam sobie odpuścić ten pomysł?
____________________
Ogród wśród pól i wiatrów
eDorka 20:54, 17 mar 2018

Dołączył: 17 mar 2018
Posty: 47
Witam serdecznie!
Ciesze się, że przepadkiem trafiłam do Twojego Raju. Marzy mi się taka ilośc hortensji, na dodatek tak zadbanych. Ja mam bardzo mały ogródek i tak nigdy mieć nie będę, ale to nieistotne.
Nie wiem kiedy bedę w stanie przejść przez całość tego wątku. I ile z tego co przeczytam zapamietam.
Bardzo mi sie podoba podsadzanie hortensji cebulami, u mnie jest podobnie, ale nie tak ładnie. Jednak teraz wiem już do czego mam dążyć.
Ja na razie posiadam jedną hortensje ogrodową 'z patyka', 2 bukietowe nn, jakąś dębolistną (prawdopodobnie pospolitą), kosmatą oraz młode bukietówki: pinky winky z patyczka, dharumę i polestar z marketu, które są również młodymi sadzonkami i jeszcze u mnie nie kwitly.

Bardzo chciałabym dojść, jaka jest moja nn bukietowka, żeby wiedzieć jak będzie rosła. W tym celu będę bardzo wnikliwie oglądać Twoje zdjecia, mam nadzieję, że znajdę ją u Ciebie.
bozga 13:44, 18 mar 2018


Dołączył: 05 kwi 2015
Posty: 3390
MalGosia napisał(a)
Bożenko
w Twoim wątku odnalazłam wiele informacji dot. cięcia i ukorzeniania hortensji
niektóre odmiany widzę po raz pierwszy (np. tę o karbowanych czy kolorowych liściach!)
zainspirowałaś mnie dereniami ozdobnymi (niesamowite kolory i kwiaty) - ja posiadam tylko te owocowe, ale dereniówka naprawdę wychodzi z nich dobra

czy różową annabelle tnę tak jak białą annabelle - nisko?
pozdrawiam


Tak samo nisko jak białą
____________________
Hortensjada Wizytówka-hortensjada
bozga 13:46, 18 mar 2018


Dołączył: 05 kwi 2015
Posty: 3390
Annak napisał(a)
Bożenko, wpadłam do Ciebie z prośbą o radę. Planuję wiosenne nasadzenia i na rabatce przed tarasem chciałabym posadzić małe hortensje. Słońce jest tam od rana do ok. południa. Mam w planie bobo lub little limelight. Którą byś poleciła?
Z góry dziękuję za informację i pozdrawiam


Zdecydowanie Little Lime, Bobo uważam za kapryśną ( chociaż jak zakwitnie to jej wybaczam )
____________________
Hortensjada Wizytówka-hortensjada
goska 13:47, 18 mar 2018


Dołączył: 12 kwi 2016
Posty: 356
Kiedy można zacząć przycinać hortensję bukietowe?
____________________
gosia
bozga 13:54, 18 mar 2018


Dołączył: 05 kwi 2015
Posty: 3390
Mira104 napisał(a)
Bożenko ja do Ciebie z pytaniem o hortensję pnącą, z Twoich obserwacji jakie stanowisko najbardziej lubi? Myślałam aby posadzić ją przed domem, żeby ganek obrosła.


Poradzi sobie na każdym stanowisku, u mnie obrasta garaż( ściany północną i zachodnią). Jeśli pozwolimy jej się wczepić korzonkami w mur rośnie jak szalona, zdecydowanie wolniej rośnie na kratkach i trzeba ją trochę korygować podwiązaniami. Generalnie zajmuje dużo miejsca


____________________
Hortensjada Wizytówka-hortensjada
kamila66 13:59, 18 mar 2018


Dołączył: 03 wrz 2015
Posty: 5539
O, wow toż to potwór, z tej hortensji
____________________
Kamila-W oflisowym ogrodzie
bozga 14:00, 18 mar 2018


Dołączył: 05 kwi 2015
Posty: 3390
goska napisał(a)
Kiedy można zacząć przycinać hortensję bukietowe?


Moje ulubione zdanie- kiedy zakwitną krokusy

A kwitną więc do dzieła, oczywiście w suchy dzień. U mnie od 2 dni słońce ale wiatr przeszywa do kości , więc robota stanęła, zdrowie najważniejsze.

____________________
Hortensjada Wizytówka-hortensjada
goska 14:04, 18 mar 2018


Dołączył: 12 kwi 2016
Posty: 356
Dziękuje
____________________
gosia
bozga 14:08, 18 mar 2018


Dołączył: 05 kwi 2015
Posty: 3390
Oczywiście cięcie już zaczęłam więc kilka uwag praktycznych

krzaki 5-7 letnie najczęściej wymagają już odmłodzenia, u mnie pod "topór" poszły Vanilki w grupach , w planie też takie cięcie w tym roku u Pinky Winky
Takie cięcie jest mało pracochłonne, po prostu obcinamy 10-15 cm nad ziemią, pędy są na tyle grube , że miejsca cięć wymagają zabezpieczenia maścią

____________________
Hortensjada Wizytówka-hortensjada
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies