Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Hortensjada

Pokaż wątki Pokaż posty

Hortensjada

Urszulla 12:45, 23 paź 2017


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21826
Przyznaję że po 4 latach Silver Dollar mnie zauroczyła na półcienistym miejscu. Jeszcze 2 dni temu fotkę jej zrobiłam. Ty też ją chwalisz pozdr.
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Kasya 18:28, 24 paź 2017


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41917
Bożenko napisz mi prosze czym sie rozni deren kousa od derenia kwiecistego, masz pewnie obydwa
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
bozga 19:46, 24 paź 2017


Dołączył: 05 kwi 2015
Posty: 3390
Kasya napisał(a)
Bożenko napisz mi prosze czym sie rozni deren kousa od derenia kwiecistego, masz pewnie obydwa



Dla nas, amatorów, uważam że dwie cechy są najważniejsze, żeby zorientować się z jaki dereniem mamy do czynienia.

Podsadki
dereń kousa regularne i spiczaste (ostro zakończone)



dereń kwiecisty- podsadki nieregularne, pofałdowane,bardzo często z charakterystycznym wgłobieniem na środku każdej podsadki ( często wygląda to jak uszkodzenie, może mieć inne zabarwienie )


Owoce ( oczywiście mówimy tu tylko o dereniach ozdobnych a nie jadanych )

W polskich warunkach tylko dereń kousa zawiązuje owoce, wiec jak widzimy charakterystyczne "jagódki" to raczej mamy pewność, że jest to kusa

____________________
Hortensjada Wizytówka-hortensjada
Kasya 19:51, 24 paź 2017


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41917
dziekuje ci bardzo
a jezeli w szkolce stoi seria dereni, kazdy z naklejka na doniczce ze florida i jeszcze z taka sama etykieta na galazkach i na kilku z nich sa pojedyncze owoce tzn ze to nie kwieciste czy ze jednak jakies wyjatkowo sie zawiazaly ?
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
bozga 20:06, 24 paź 2017


Dołączył: 05 kwi 2015
Posty: 3390
Kasya napisał(a)
dziekuje ci bardzo
a jezeli w szkolce stoi seria dereni, kazdy z naklejka na doniczce ze florida i jeszcze z taka sama etykieta na galazkach i na kilku z nich sa pojedyncze owoce tzn ze to nie kwieciste czy ze jednak jakies wyjatkowo sie zawiazaly ?


Klimat w Polsce jest ogólnie za zimny, żeby zawiązały owoce ( co nie znaczy , że w innych cieplejszych rejonach Europy nie owocują), moje nigdy nie owocowały. Od każdej reguły oczywiście są wyjątki ale raczej obstawiam, pomijając błędne oznakowanie ( niestety znacznie bardziej powszechne niż w przypadku hortensji) , że przybyły z innego kraju i tu może pojawić się problem z przezimowaniem. Jeśli ktoś z forumowiczów miał owoce u derenia kwiecistego to proszę o fotkę ( to tak jak z pampasową, u kilku osób w Polsce rośnie w gruncie a reszta rozpacza, że u nich nie a przecież powinna )

____________________
Hortensjada Wizytówka-hortensjada
bozga 20:10, 24 paź 2017


Dołączył: 05 kwi 2015
Posty: 3390
Nawiązując jeszcze do tego samego pytania- jedno jest pewne -obecność owoców świadczy o tym, że kwitły a to w przypadku dereni jest najważniejsze przy zakupie, skoro już raz kwitły to już będą zawsze , ominie nas wtedy rozczarowanie związane z nieraz długoletnim czekaniem na pierwsze kwiaty ( zależne jest to przede wszystkim od sposobu uzyskania sadzonki )

____________________
Hortensjada Wizytówka-hortensjada
Kawa 10:20, 25 paź 2017


Dołączył: 26 maj 2015
Posty: 14911
Bożenko
bardzo ci dziękuję za odpowiedź
w ogólnie brałam tej hortki pod uwagę
mus poczytać

musztardy po obiedzie nie ma bo kupować i sadzić będę wiosną
dzięki
____________________
Kamila-Droga do spełnienia
UrsaMaior 14:21, 28 paź 2017


Dołączył: 24 maj 2014
Posty: 8222
Dzień dobry Przychodzę z pytaniem. Mam kilka Diamantino - w cieniu. Właśnie doczytałam u Ciebie, że one wolą słońce, bo w przeciwnym razie leżą. Powiedz więc co na ich miejsce do cienia? Czy jest konkretna odmiana, która jest szczególnie cieniolubna?
____________________
ogród pod lasem
mirkaka 10:54, 10 lis 2017


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9554
bozga napisał(a)



Na szczęście jeszcze mnie nie zakopali Miałam inne rzeczy na głowie i ogród zszedł wyraźnie na plan drugi, poza tym chyba miałam jakiś moment przesytu
"mocy" nabrałam po ostatnim huraganie, który wymusił prace porządkowe a ja chyba jestem uzależniona od zmian i natychmiast głowa pełna pomysłów ( tylko mogłoby nie padać jeszcze ze 2 tygodnie bo przed zimą chciałabym skończyć a wszędzie narobiłam wtórnego bałaganu, na dodatek zamierzam jeszcze jesienią wyraźnie podciąć korony klonów, ucięłam jedną gałąź- nie płaczą a wiosną się z nich leje, jarzębiny zostawię na wiosnę ( kupiłam nawet w tym celu piłę spalinową- taką oczywiście dla amatora, bo jednak drzewa podrosły i można się zarobić na śmierć mając tylko ręczną. Kilka fotek z mijającego, słonecznego tygodnia, hortki brązowieją z dnia na dzień , dobrze, że nierówno




Bardzo jestem ciekawa tych zmian, proszę pokaż jak tniesz korony klonów i innych drzew.
Masz ich b.dużo w ogrodzie, napisz jak sobie radzisz z plątaniną korzeni, jak hortensje dają radę przy takiej konkurencji po wodę?Czy możesz polecić jakieś niewysokie drzewko max do 5m korzeniące się głęboko, żeby nie mieć konkurencji w korzeniach, oprócz klonów?
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
Mari 07:18, 22 lis 2017


Dołączył: 17 kwi 2014
Posty: 199
Piekny ogrod...na fb też podglądam. Pozdrawiam
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies