Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » U "Zielonej" Ogrodniczki :)

Pokaż wątki Pokaż posty

U "Zielonej" Ogrodniczki :)

IzaK 09:58, 25 kwi 2015


Dołączył: 16 lip 2013
Posty: 417
Sebek napisał(a)
Zagęszczamy, zagęszczamy Wszystko się zmieści Ale zrób jak uważasz


Skoro sam Sebek mówi, że się zmieści to tak będzie
Tylko ile jej kupić? Aaaaaaaaaaa


Zamówiłam sobie wczoraj książkę Danusi - już nie mogę się doczekać, by zasiąść z kubkiem herbaty i w niej "utonąć"
____________________
Iza - U "Zielonej" Ogrodniczki
EwaG 20:43, 25 kwi 2015


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
Jak się domyślam chodzi o pomoc w kwestii: 3 czy 4 pasy.
Ja bym dała trzy. Będzie ciężko 4 pasy zgrać z 3 drzewami. Te 3 pasy też nie powinny być jednakowej szerokości. Chyba zrezygnowałabym z berberysów. Jednak trzmielina i kosówka są zimozielone. Zostaje Ci tylko jeden pasek bezlistny zimą. A jak posadzisz to będzie duża plama, albo naprzemienne pasy z bezlistnych krzewów.
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
IzaK 21:00, 25 kwi 2015


Dołączył: 16 lip 2013
Posty: 417
ja dzisiaj się kręciłam przy tej rabacie jak kot z pęcherzem... latałam w prawo i w lewo... wydaje mi się, że jest ona jednak za mała na dodatkowy pas roślin... kosodrzewina jednak się z czasem rozrośnie trochę... jak i reszta...
czyli proponujesz trzmielinę, kosodrzewinę i tawuły? pojechałam dzisiaj po berberysy ale nie było admiration...

generalnie wychodzi na to, że będą jak narysowała pierwotnie Danusia - trzy pasy...
chyba za dużo skaczę przy tej rabacie... mam tawuły, mam trzmielinę, dokupię kosodrzewinę - poustawiam, pochodzę, popatrzę i w końcu posadzę
bo spać nie będę mogła
____________________
Iza - U "Zielonej" Ogrodniczki
IzaK 14:37, 26 kwi 2015


Dołączył: 16 lip 2013
Posty: 417
może moje pytanie będzie głupie, ale tak sobie siedzę i myślę i myślę...
a gdybym pd tymi wiśniami "rozsypała" tuje o kulistym kształcie np Danica, albo Woodwardii i wiosną miedzy nimi kwitłyby tulipany, później czosnki, może dobrze latem wyglądałyby też wyższe od tuj trawy...

za dużo kombinuję i błądzę?
niech ktoś na mnie nakrzyczy w końcu chyba kopniaka potrzebuję...
zniosę wszystko
____________________
Iza - U "Zielonej" Ogrodniczki
Aga 14:42, 26 kwi 2015


Dołączył: 30 lis 2012
Posty: 732
Uważam że to dobry pomysł
____________________
Nowe miejsce nowy ogród
Efffa 18:57, 26 kwi 2015


Dołączył: 11 cze 2014
Posty: 3530
No ja w kwestii doradzania jestem kiepska i za młoda stazem ogrodniczym i pewnie o wielu rzeczach mam błedne wyobrazenie.Ewa i Sebek sie znaja na rzeczy.Ale chciałas to wypowiem swoje zdanie.Zostawiłabym 3 pasy no bo 3 drzewa tylko są, berberysów na centralny front bym nie dawała, trzmieliny i tawuły bym zostawiła, no a to 3 tak sobie pomyslałam czy nie wygladałaby fajnie plama zurawek bordowych?
____________________
Ewelina Odcienie zieleni 2
IzaK 21:48, 26 kwi 2015


Dołączył: 16 lip 2013
Posty: 417
Co do żurawek mam obawy jak będa wyglądały po zimie... sporo ich tam będzie musiało wejść, a to wyskubywanie listków później i niektóre z nich rosną jakby w pień... ale może się mylę...
____________________
Iza - U "Zielonej" Ogrodniczki
Luki 22:15, 26 kwi 2015


Dołączył: 10 cze 2013
Posty: 8909
Iza ty szczęściaro masz piękną ogarniętą działkę, jest podjazd, taras, żywopłot też już widzę, czyściutko i nie masz wielkiej ilości różnorakich roślin, a uwierz mi, że to już na samym początku ogromna zaleta

Rabata frontowa jak dla mnie powinna być obsadzona tawułami, kosodrzewiną i berebrsysem jeżeli chcesz bardziej kontrastowe zestawienie, jeżeli chcesz zestawienie bardziej limonkowo zielono żółte to można zostać przy układzie kosodrzewina-trzmielina-tawuła będą wtedy dwie grupy zimozielone.
Jeżeli chodzi o berberysy to nie musisz się skupiać głównie na Admiration bo najwolniej rośnie i jest najdroższy, a troszkę będzie go potrzeba. Bagatelle jest bardzo ładna, ale ja lubię również odmianę Artropurpurea Nana, rośnie troszkę szybciej od pozostałych dzięki czemu idealnie nadaje się do cięcia na większe kulki.
Gdybyś decydowała się na berberysy to trzmielinę na pewno jeszcze gdzieś wykorzystasz.
Żurawki w tym miejscu w sporej ilości odradzam.

Gdzieś doczytałem o żurawce Fire Alarm tylko nie wiem czy kupowałaś czy chcesz kupić, ale bardzo doradzam bo nie zimuje, kiepska odmiana, która niestety gnije po przymrozkach i tylko nielicznym przetrwała

Pisałaś jeszcze gdzieś, że chcesz wytyczyć linie rabat. Koniecznie pomierz dokładnie cały ogród i zrób sobie plan w skali na kartce i rysuj sobie różne propozycje, będzie Ci o wiele łatwiej, zdecyduj się czy linie proste czy fale, czy wymieszanie linii prostych z łukami Oczywiście z chęcią pomogę na tyle ile pozwala moja wiedza bo kieruję się po prostu jakimś tam swoim gustem

To się rozpisałem
____________________
Ogrodowa przygoda Łukasza II, cz.I, Biało różowy, Wizytówka Łukasz
Wieloszka 22:29, 26 kwi 2015


Dołączył: 11 paź 2011
Posty: 5742
Iza, pytałaś u mnie - kora czy żwirek pod umbrami. Wg mnie, na rabacie otoczonej dookoła brukiem, najładniej będzie wyglądał żwirek. Jedynym problemem będzie usunięcie z niego jesienią liści tawuł, ale to tylko raz w roku, dasz radę
____________________
Agnieszka - DUŻY OGRÓD małej ogrodniczki
IzaK 23:04, 26 kwi 2015


Dołączył: 16 lip 2013
Posty: 417
Łukaszu ależ ja się ogromnie cieszę, ze się rozpisałeś - tego mi było trzeba!!!
Ja potrzebuje wszelkich rad, wskazówek, i jestem Wam niezmiernie wdzięczna, że macie ochotę tutaj wpadać i dzielić się swoim doświadczeniem - są to dla mnie bardzo cenne uwagi i wszystkie staram się dokładnie przeanalizować. Niewiele na temat ogrodnictwa wiem, ale mam nadzieję - się nauczę... po drodze popełnię zapewne mnóstwo błędów - liczę jednak na to, że z Waszą pomocą będzie ich jak najmniej... Bo problem tkwi w tym, że chce się wszystko i od razu... a tutaj pożądana jest cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość - no i kasa

Fajnie, że dajesz mi alternatywę dla Admirationa... bagatella też brałam pod uwagę, ale rzeczywiście masz rację - to małe roślinki - sporo by ich trzeba...
Jeżeli zostałabym przy zestawieniu trzmielina - berberys - tawuła - to zimą "uchowa" się tylko trzmielina...
gdy berberysa zastąpię kosodrzewiną to rzeczywiście dwa pasy będą zimozielone...
Z żurawek w tym miejscu zrezygnuję, za to myślę że na pewno wykorzystam z prawej strony ścieżki do domu - tak jak na rysunku Szefowej
Ale najpierw moja jajowata rabata... na razie na niej się skupiam...

Moje umbrelki mają pączki kwiatowe... zakwitl dzisiaj pierwszy tulipan - ale to wszystko cieszy... choć to na razie taka namiastka
Świr ogrodowy się wkradł w moją głowę
____________________
Iza - U "Zielonej" Ogrodniczki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies