Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Borówka wysoka (amerykańska) - uprawa, cięcie

Pokaż wątki Pokaż posty

Borówka wysoka (amerykańska) - uprawa, cięcie

hanka_andrus 21:35, 11 kwi 2011


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Borówka wysoka należy do rodziny roślin wrzosowatych(Ericaceae),rodzaju[Vaccinium .Botanicy określili ponad 200 jej gatunków rosnących dziko w Ameryce Północnej,Europie i Azji.
W Polsce znane są powszechnie następujące gatunki :
Borówka czernica-Vaccinium myrtillus L
borówka brusznica-Vaccinium vitis-idaca L.
borówka błotna (pijanica]-vaccinium uliginosum L
żurawina błotna-Vacciniumoxycoccus L

Borówka ma ,pozbawiony włośników,bardzo płytki system korzeniowy,dlatego jego zdolność pobierania wody w porównaniu do innych roślin ,jest mniejsza o co najmniej 10%

Pędy krzewu są rozgałęzione.Jednoroczne pędy wyrastają z podstawy krzewu lub z szyjki korzeniowej.Zmieniają zabarwienie od zielonego poprzez jasnopopielate do brunatnoczerwonego.
Pędy te decydują o intensywności kwitnienia i owocowania.Przyrosty roczne starszych pędów są niewielkie,dlatego tworzy się na nich mało owoców i są one drobne.
Pąki kwiatowe pojawiają się latem na pędach jednorocznych i na rocznych przyrostach starszych pędów,najliczniej na wierzchołkach.W porównaniu z pąkami liściowymi są one grubsze i bardziej zaokrąglone.
Liście jesienią są bardzo dekoracyjne,przybierają bowiem różne odcienie czerwieni i pomarańczu

Uformowane latem ubiegłego roku pąki kwiatowe rozwijają się wiosną i tworzą kwiatostany szczytowe i boczne..Kwitnienie -początek w połowie maja przez kolejne 3-4 tygodnie.Kwiaty zapylają owadyszczoły i trzmiele.
Owoce dojrzewają w przeciągu 50-60 dni i trwa aż do września,a nieraz dłużej w zależności od odmiany.
Kwiaty


owoce zielone


owoce dojrzewające

____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
hanka_andrus 22:08, 11 kwi 2011


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Wybaczcie.Cięcie zrobię jutro,bo mi się skasowało niechcący.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
monteverde 22:17, 11 kwi 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Aleś Haniu smaku narobiła))
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
bogumila 15:11, 12 kwi 2011


Dołączył: 22 wrz 2010
Posty: 19612
Haniu, bardzo dziękuję za zamówiony wykład.
____________________
W cieniu - zacieniona / Mexico City / Oliwa - park
Agnieszka 19:26, 12 kwi 2011


Dołączył: 01 sty 2011
Posty: 934
Moje dzieci tylko jęknęły jak zobaczyły borówkowe plony .

Haniu, czekam na cięcie, bo uwielbiamy borówki. Mamy 7 młodych krzaczków, więc chętnie się doszkolimy w kwestii pielęgnacji .
____________________
Agnieszkowy ogródek
Gardenarium 19:56, 12 kwi 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli mam polecić jakieś krzewy owocowe do ogrodu, to polecam oczywiście tę borówkę.
Uprawa i owocowanie są niezawodne.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
hanka_andrus 20:50, 12 kwi 2011


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Cięcie borówki wysokiej
=====================
a/cięcie po posadzeniu,
-----------------------------------
Krzewy dwuletnie z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym nie przycinamy.
Chyba,że są to krzewy z małą ilością korzeni, wtedy usuwa się wszystkie słabe pędy,a silniejsze przycina się do połowy.Na silniejszych pędach możemy znaleźć już pąki kwiatowe,którenajlepiej usunąć,żeby w pierwszym roku po posadzeniu nie osłabiać rośliny.
Cięcie przeprowadzamy na wiosnę.

b/ cięcie krzewów owocujących
-----------------------------------------------

Krzewy bez cięcia wydają słabe przyrosty z małą ilością pąków kwiatowych.A co za tym idzie mamy słabsze plony i drobnienie owoców.
Krzewy tnie się po to by uzyskać silne jednoroczne pędy na których tworzą się pąki kwiatowe na przyszłoroczny zbiór.
Intensywność cięcia zależy od kilku czynników.
Umiarkowane cięcie jest zalecane dla odmian z natury silnie rosnących,a także uprawianych na
glebach o optymalnych warunkach i dobrze nawadnianych.
Odwrotnie krzewy słabiej rosnące na glebach słabo próchniczych,w warunkach nieregularnego dostarczania wody muszą być cięte nieco silniej.
Zbyt intensywne cięcie zalecane jest rzadko,gdyż co prawda wywołuje ono przyrost nowych pędów,ale obniża plon w danym roku.
Takie cięcie przeprowadzamy u odmian drobnoowocowych.Silne cięcie zalecane jest też dla odmian wczesnych-przyspiesza dojrzewanie owoców.

Ciecie borówki polega głównie na prześwietlaniu.Przez pierwsze trzy lata nie powinny być prawie cięte.W czwartym roku usuwa się pędy chore,zasychające,,uszkodzone.Następnie wszystkie najstarsze i i górne części pędów,które nie wydają już silnych przyrostów.
Wycina się cienkie i zagęszczające środek krzewu pędy rozgałęzione,mimo,że mogłyby na nich być pąki kwiatowe.Stanowią one przeszkodę w wybijaniu silnych pędów z dolnych części krzewów.
Do odmian wymagających silnego cięcia zaliczyć można odmianę Rancocas

Przeprowadzając cięcie uzyskujemy luźną budowę krzewu.Przeciętna ilość głównych pędów w krzewie powinna wynosić od 6 do 8.Zostawiamy 2-3pędy trzy i czteroletnie i pozostałe dwu i jednoroczne.

Najstarsze pędy należy wycinać tuż nad ziemią albo nieco wyżej,nad bocznym silnym pędem młodszym.
Zdarza się,że krzewy wydają dużą ilość pędów.Należy wtedy znaczną ich część wyciąć,zwłaszcza pędy słabe i rozkładające się.Bywa też i odwrotnie.Z nasady krzewu wybija jeden silny pęd. Wyrasta on ponad krzew i go przewyższa.Zostawiamy go do następnej wiosny,
i wtedy dopiero przycinamy do wysokości korony krzewu.Silnie potem się rozkrzewi dając silne przyrosty z pąkami kwiatowymi.

c/odmładzanie plantacji.
-------------------------------------

Do generalnego odmładzania plantacji przystępujemy po 15-20latach od posadzenia.
Polega ona na wycięciu wszystkich pędów w lutym lub marcu- nisko u podstawy krzewu.
Wiosną wyrosną tam nowe pędy, z których zostawiamy kilka najmocniejszych.Słabsze pędy zagęszczające krzew,a nie rokujące dobrych plonów wycinamy już w maju lub czerwcu.
Niektóre słabo rosnące odmiany,lub amerykańskie z grupy niskich odmładzamy co 8-10lat.
Mając kilka ,lub kilkanaście krzewów -odmładzanie przeprowadzamy stopniowo,co roku jeden dwa krzewy -po to by nie stracić plonów w jednym roku,gdybyśmy cięcie takie przeprowadzili z wszystkimi krzewami jednocześnie.

=======================================
Cięcie prześwietlanie i odmładzanie przeprowadzamy zwykle pod koniec zimy lub na początku wiosny.Zbyt wczesne cięcie może zwiększyć możliwość mrozowych uszkodzeń.
Nie należy przeprowadzać cięcia też zbyt późno.Gdyż substancje wzrostowe które ruszą z korzeni w górę krzewu mogą zostać przez cięcie usunięte.I krzew zostanie osłabiony.
Można również przycinać krzewy po zbiorze owoców,wybierając suchą i słoneczną pogodę.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
bogumila 20:53, 12 kwi 2011


Dołączył: 22 wrz 2010
Posty: 19612
Moje krzaczki mają po kilkanaście lat-ale ich nigdy nie cięłam-wycinałam tylko gałązki uszkodzone.Teraz chcę przyjrzeć się dokładniej...no i odmłodzić.To najsmaczniejszy owoc z mojej grządki -teraz od Ani dowiedziałam się o jagodzie kamczackiej i zaczynam poszukiwania.
____________________
W cieniu - zacieniona / Mexico City / Oliwa - park
hanka_andrus 20:54, 12 kwi 2011


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
W następnych wejściach opiszę rozmnażanie.Sama w tym roku też spróbuję rozmnożyć kilka sztuk.Zobaczymy czy mi się powiedzie......
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
hanka_andrus 20:59, 12 kwi 2011


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Wszystkie dane znalazłam w książce :Borówka wysoka ,autorzy A.Rejman i K.Pliszka
Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa rok wydania 1984.
Następne dane będą również na podstawie tego wydania.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies