Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Borówka wysoka (amerykańska) - uprawa, cięcie

Pokaż wątki Pokaż posty

Borówka wysoka (amerykańska) - uprawa, cięcie

Roberto37 07:35, 30 maj 2013

Dołączył: 24 kwi 2013
Posty: 10
Witam Wszystkich, miesiąc temu zakupiłem borówke kamczacką i wsadziłem ją do ziemi, podłoże takie same jak mają borówki wysokie i muszę się pochwalić bo wczoraj sprawdzałem krzaczek i naliczyłem 12 sztuk owoca w tym jedna z nich ma już kolor fioletowy kształt ciekawy bo podłuży i ładnie to wygląda.
Co do borówek wysokich 2 sztuki musiałem wyrzucić ale od razu dokupiłem i wsadziłem w te same miejsca, rosną, puszczają dużo nowych liści, pojawiły się nowe pędy i główne pędy już drewnieją (nie wiem czy dobrze to określiłem) i też są czerwonawe ale sie tym nie przejmuje. Myslę, że wszystko jest w porządku jak do tej pory.
Pozdrawiam Wszystkich.
Sonka 07:40, 30 maj 2013


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2245
Piter napisał(a)
Witam serdecznie Jakiś czas temu sadziłem borówkę, całe sadzenie odbyło się według sztuki ogrodniczej- wystarczająco duże doły, odpowiednie podłoże itp. Na dwóch odmianach borówki zaczęły się przebarwiać na rudobrązowy kolor- jednak nie są uschnięte. Co może być przyczyną takich zmian? Czyżby odczyn gleby zmieniał kolor liści? Czy jest to naturalne i nie muszę się martwić ? Proszę o pomoc

____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
Sonka 07:42, 30 maj 2013


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2245
hanka_andrus napisał(a)
Piter, przyrosty na borówkach przebarwiają się pod wpływem zmiany temperatury na chłodniejszą. Wszystko jest ok.Ładnie Tobie rosną.
Lucynko, Wilgotna pogoda nie przeszkadza w uprawie borówki, to rośliny akurat lubią. A gliniaste podłoże : wykopiesz dół głęboki na pół metra i kwadratowy na metr, wypełnisz torfem kwaśnym,igliwiem przekompostowanym , starą korą z lasu, i możesz mieć własne jagódki. Jeżeli nie spróbujesz, nie będziesz wiedziała czy dobrze, że miałaś obawy. Na początek spróbuj z 1- 2 szt.


witam, kup od razu bezwzględnie 2 a najlepiej trzy, inaczej nie będą owocować,
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
jambosana 22:13, 30 maj 2013


Dołączył: 26 sie 2011
Posty: 585
Roberto37 napisał(a)
Witam Wszystkich, miesiąc temu zakupiłem borówke kamczacką i wsadziłem ją do ziemi, podłoże takie same jak mają borówki wysokie
.


jagoda kamczacka (Lonicera caerulea), niewiele ma wspólnego z borówką wysoką. Borówka wymaga gleby kwaśnej - 3,5ph , a jagoda kamczacka - lekko kwaśnej ok. 6 ph, lub obojętnej do 7 ph.

____________________
Pozdrawiam Beata http://www.ogrodowisko.pl/watek/3676-gdzies-wsrod-lak
Sonka 09:18, 04 cze 2013


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2245
Haniu, bardzo dziękuję za cenne wskazówki, jestem na etapie sadzenia borówki i żurawiny, kupiłam 4 odmiany:
Chandler
Herbert
Bluecrop
Chanticleer - znasz je może?
Kupiłam 3 worki 80 l niskiego torfu, będę sadzić jak tylko pogoda się trochę zmieni.Na moich borówkach są owoce, dwie to 3 latki, czy mam je zostawić , czy lepiej usunąć? buźka za tę wiedzę, pozdrawiam Krysia

____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
Sebek 20:43, 16 cze 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Zostaw owoce, tak "obfite" owocowanie na pewno im nie zaszkodzi
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
hanka_andrus 22:22, 16 cze 2013


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Bluecrop chyba mam. Kiedy kupowaliśmy borówki 20lat temu,nie było nazw przy roślinach, W późniejszym czasie dokupiłam 2 spartany. Przy zakupie kierowaliśmy się ,,wielkością liści".
Mam jeszcze jedną sztukę z pierwszych borówek, gęsto kwitnie,i tak też owocuje,owoce słodkie,prawie jak jagody czarne. Tylko tak samo drobne. Nie wywalam,bo ją uwielbiam na pierogi, Tylko zbieranie tych maluchów....
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
pyza20 12:20, 05 lis 2013


Dołączył: 28 paź 2012
Posty: 44
Czy borówkę amerykańską można sadzić w ziemi z lasu bo mam jej dwa worki ,bo właśnie niewiem czy to jest kwaśna?proszę o podpowiedzi
____________________
Agatka Wójtowicz
Gardenarium 20:07, 05 lis 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ziemia z lasu to zbyt ogólnie brzmi. Najważniejsza jest kwasowość, trzeba ją zbadać. Musi być kwaśna.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Artrax 19:16, 06 lis 2013

Dołączył: 19 lip 2012
Posty: 43
Sprawdzic ph gleby lub po prostu wybierac ziemie spod dzrew iglastych, wtedy mamy pewnosc ze bedzie kwasna.Lecz trzeba zauwazyc ze taka ziemia moze zawierac roznego rodzaju patogeny ktore moga zagniezdzic sie w ogrodzie, moim zdaniem najbezpieczniej jest kupic torf kwasny(3,5-4,5), wymieszac z ziemia macierzysta z ogrodu i w tej mieszance posadzic krzew.
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies